ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ustawa dystrybucyjna zagrożeniem dla agentów ubezpieczeniowych?

Nowa ustawa ma zastąpić dotychczasowe przepisy o pośredniczeniu przy sprzedaży polis (nadane ustawą z 22 maja 2003 r.). Bezpośrednim powodem podjętych prac legislacyjnych była konieczność implementacji dyrektyw unijnych 2014/65 i 2016/97, których celem jest zabezpieczenie interesów konsumentów korzystających z usług pośredników ubezpieczeniowych. Nowe przepisy obejmą nie tylko agentów i brokerów, ale wszystkie podmioty biorące udział w zawarciu umowy między klientem a ubezpieczycielem: sklepy, banki, a nawet porównywarki ubezpieczeniowe.

Dobro klienta przede wszystkim

Pośrednicy - pod groźbą kary - będą musieli działać w interesie swojego klienta, starając się jak najlepiej dopasować produkt ubezpieczeniowy do jego oczekiwań. Na dalszy plan schodzą więc cele własne dystrybutora (chęć uzyskania jak najwyższego zarobku). Jedną z wprowadzanych nowości będzie konieczność informowania klienta o rodzaju i wysokości wynagrodzenia, jakie pośrednik otrzyma od zawartej polisy. Wszystko to ma zapobiegać tzw. missellingowi, czyli sprzedaży polis mijającej się z faktycznymi potrzebami konsumentów.

Podwójne kary dla agentów?

Na pośredników zostaną też nałożone dodatkowe obowiązki informacyjne. Dane dotyczące proponowanej oferty będą musieli podawać klientom w sposób dla nich zrozumiały i obiektywny, pozwalający na podjęcie świadomego wyboru. Za prowadzenie działań niekorzystnych dla konsumentów agenci będą karani - i to nie nie tylko przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (co groziło do tej pory), ale także przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Nowe zasady już od 2018 roku

Choć ustawa niekoniecznie wpłynie na model dystrybucji ubezpieczeń, to z pewnością odciśnie swoje piętno na sposobie sprzedaży polis. Projekt w obecnej formie już teraz budzi problemy interpretacyjne, zwłaszcza w zakresie zgodnego z przyszłym prawem systemu wynagradzania agentów. Zmiany mogą ostatecznie doprowadzić do koncentracji rynku agencyjnego, który jest dziś mocno rozdrobiony.

Nowe przepisy powinny wejść w życie do 23 lutego 2018 roku - to termin, jaki Unia Europejska dała państwom członkowskim na implementację dyrektywy.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również