ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wadium – co to jest i kiedy trzeba je wpłacić?

Chcesz kupić mieszkanie, dom lub lokal usługowy z przetargu bądź licytacji komorniczej? Będziesz musiał wpłacić wadium. Zastanawiasz się, co to jest wadium? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Tłumaczymy też, kiedy może mieć miejsce zatrzymanie wadium i jak wyglądają formalności po zakupie nieruchomości z przetargu lub licytacji.

 

Co to jest wadium i kiedy można się z nim spotkać?

Definicja wadium wynika z zapisów znajdujących się w kodeksie cywilnym. Co to jest wadium? Jest to kwota pieniędzy, którą powinna wpłacić osoba przystępująca np. do przetargu. Środki te stanowią zabezpieczenie dla organizatora przetargu czy licytacji – świadczą o tym, że osoba chcąca wziąć udział w licytacji poważnie myśli o zakupie danej nieruchomości.

Termin „wadium” pojawia się też z ustawie Prawo Zamówień Publicznych (wadium PZP). O wniesienie wadium może ubiegać się zamawiający od wykonawców.

 

Ile wynosi wadium i od czego zależy jego wysokość?

O wysokości wadium decyduje organizator przetargu. Z reguły jest to jednak 10 proc. ceny wywoławczej nieruchomości. Dobrą wiadomością jest, że nie musisz samodzielnie obliczać wysokości wadium – informacje o nim znajdziesz w ogłoszeniu o przetargu lub licytacji komorniczej.

Podczas zapoznawania się z treścią ogłoszenia o przetargu czy licytacji zwróć uwagę nie tylko na to, ile wynosi wadium, ale też do kiedy i w jaki sposób należy je wpłacić. Dziś standardem jest przelew na rachunek bankowy organizatora, np. kancelarii komorniczej. Jeżeli wadium wpłacasz dzień przed licytacją, to na salę sądową powinieneś wziąć ze sobą potwierdzenie dokonania wpłaty.

Czy warto kupić mieszkanie lub dom z przetargu bądź licytacji komorniczej? Zdecydowanie tak. Takie nieruchomości są oferowane w cenie niższej niż rynkowa. Wiele lokali jest zadbanych – wystarczy jedynie odświeżyć wnętrze.

Czy wadium jest zwrotne, czy wadium przepada?

Masz zamiar przystąpić do przetargu lub licytacji komorniczej? Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy wadium jest zwracane. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Organizator przetargu może: zwrócić wadium, zatrzymać wadium lub zaliczyć je na poczet ceny.

Kiedy ma miejsce zwrot wadium?

Przed przystąpieniem do licytacji lub przetargu wpłaciłeś wadium. Niestety, chętnych było wielu i to nie ty wylicytowałeś nieruchomość. W tej sytuacji możesz liczyć na zwrot wadium.

Jak odzyskać wadium z przetargu? Jeżeli nie wygrałeś przetargu, nie musisz przygotowywać żadnego pisma. Organizator ma obowiązek rozliczyć się z osobami, które przystąpiły do przetargu i go nie wygrały.

Kiedy wadium przepada?

Możliwe są sytuacje, w których wadium nie zostanie ci zwrócone, ale przepadnie na rzecz organizatora. Kiedy wadium przepada? Wówczas, gdy się rozmyślisz i nie kupisz wylicytowanego lokalu.

Załóżmy, że przystąpiłeś do licytacji i ją wygrałeś. Gdy emocje opadły, uznałeś, że zapłacisz za mieszkanie o wiele więcej, niż jest ono warte. W związku z tym wycofujesz się i nie płacisz pozostałej kwoty. Wówczas wadium przepada na rzecz organizatora przetargu.

Kiedy wadium jest zaliczane na poczet ceny?

Jest jeszcze jedna możliwość – wadiumzostanie zaliczone na poczet ceny. Taka sytuacja ma miejsce, gdy wylicytujesz nieruchomość.

Kupiłeś na licytacji mieszkanie lub dom? Wadiumwcale nie przepadnie, o ile wpłacisz pozostałą część kwoty. Jeżeli nieruchomość kosztowała np. 200 000 zł, a wpłaciłeś 15 000 zł tytułem wadium, to dopłacić musisz jeszcze 185 000 zł.

 

Ubezpieczenie mieszkania z licytacji lub przetargu

Po zakupie nieruchomości z licytacji lub przetargu czekają cię jeszcze formalności – dopiero po podpisaniu aktu notarialnego staniesz się właścicielem wylicytowanego mieszkania, domu czy lokalu usługowego. Wówczas też powinieneś ubezpieczyć nieruchomość. Dlaczego warto to zrobić?

Kupując ubezpieczenie mieszkania, zapewnisz sobie odszkodowanie, gdyby doszło np. do pożaru. Standardowo ubezpieczenie mieszkania obejmuje elementy stałe, mury i piwnicę. Możesz jednak skorzystać z umów dodatkowych, uzyskując w ten sposób dodatkową ochronę. Przykładowe rozszerzenia to:

  • kradzież z włamaniem – otrzymasz odszkodowanie, gdyby złodzieje wybili okno, sforsowali drzwi i okradli twoje mieszkanie,
  • OC najemcy – jeżeli kupiony lokal masz zamiar wynajmować, przyda ci się to rozszerzenie. Zapewni ci ono odszkodowanie, gdyby osoby wynajmujące mieszkanie je zniszczyli,
  • stłuczenia – otrzymasz odszkodowanie, gdyby doszło do przypadkowego stłuczenia oszklenia drzwi, umywalki czy szyb.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Ceny zaczynają się od ok. 60 zł za rok. Pamiętaj jednak, że koszt nie powinien być jedynym kryterium wyboru. Z reguły niska składka oznacza, że nie otrzymasz adekwatnego odszkodowania, gdyby doszło do nieszczęścia.

Chcesz kupić ubezpieczenie mieszkania? Skontaktuj się z nami – przedstawimy ci indywidualną ofertę, która będzie odpowiadać twoim potrzebom. Aby kupić polisę i zyskać poczucie bezpieczeństwa, wcale nie musisz wychodzić z domu.

 

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również