ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wartość odtworzeniowa i rzeczywista ubezpieczenia - co warto o nich wiedzieć?

Każda osoba wykupująca jakiekolwiek ubezpieczenie powinna o nim wiedzieć jak najwięcej, dlatego przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń oraz zapisami w umowie ubezpieczeniowej.

Przy ubezpieczaniu nieruchomości klienci muszą zdecydować się, czy polisa powinna zostać zawarta na wartość rzeczywistą, czy odtworzeniową. Co to w praktyce oznacza? Przy wyborze jak najkorzystniejszego ubezpieczenia liczy się zakres ochrony, czyli zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oczywiście, ważna jest również cena ubezpieczenia, ale czasami lepiej dopłacić, by zwiększyć tę odpowiedzialność. Niestety, zbyt często ubezpieczający się kierują się jedynie ceną ubezpieczenia, co może ich w konsekwencji drogo kosztować.

Trzeba wiedzieć, że ubezpieczyciele przy ofertach ubezpieczeń nieruchomości oferują ubezpieczenia na wartość rzeczywistą oraz odtworzeniową. Polisa na wartość rzeczywistą nie gwarantuje zwrotu kosztów, które pokryje w całości straty ubezpieczonego. Dlaczego? Odszkodowanie będzie bowiem wyliczone na podstawie amortyzacji, czyli stopnia zużycia przedmiotu ubezpieczenia. Warto sięgnąć po drugie rozwiązanie.

Ubezpieczenie na wartość odtworzeniową gwarantuje, że ubezpieczyciel zwraca ubezpieczonemu pieniądze na pokrycie kosztów naprawy i przywrócenie przedmiotu ubezpieczenia do stanu sprzed nastąpienia szkody. Wprawdzie polisa na wartość odtworzeniową będzie oznaczać wyższą cenę takiego ubezpieczenia, ale warto postawić na takie rozwiązanie. Lepsza ochrona jest ważniejsza od nieco większej składki.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również