ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Wczasy pod gruszą 2022 – wniosek, zasady, wysokość dofinansowania

Niektórzy pracownicy mogą uzyskać dofinansowanie wypoczynku w postaci tzw. wczasów pod gruszą. Dowiedz się, czy ty również masz szansę na dodatkowe pieniądze i ile możesz otrzymać.

Co to wczasy pod gruszą i kto może z nich skorzystać?

Wczasy pod gruszą to potoczne określenie jednorazowego dodatku w formie pieniężnej, jaki pracownicy mogą otrzymać w celach wypoczynkowych. Mimo że wczasy pod gruszą są dla osób aktywnych zawodowo korzystne, to nie każda z nich może liczyć na takie wsparcie finansowe.Komu przysługują wczasy pod gruszą?

To, czy będziesz mógł skorzystać z wczasów pod gruszą, zależy od tego, czy w firmie, której jesteś pracownikiem, funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Fundusz taki prowadzą:

  • podmioty zatrudniające powyżej 50 osób – w przeliczeniu na pełen etat,
  • jednostki samorządowe – tu liczba pracowników nie ma znaczenia,
  • zakłady budżetowe – analogicznie jak w jednostkach samorządowych bez względu na liczbę pracowników.

Być może pracujesz w firmie, która zatrudnia mniej niż 50 osób, ale mimo to funkcjonuje w niej ZFŚS. Wówczas również będziesz mógł skorzystać z wczasów pod gruszą.

O tym, dla kogo są wczasy pod gruszą, decydują zapisy znajdujące się w regulaminie ZFŚS. Standardem jest, że dodatek otrzymują wyłącznie te osoby, które podpisały umowę o pracę. Do dofinansowania wypoczynku mogą być uprawnieni również byli pracownicy firmy – aktualnie już emeryci lub renciści.

„Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?” – to pytanie często zadają pracownicy, którzy są zadłużeni i obawiają się, że środki z ZFŚS – zamiast do nich – trafią na rachunek komornika. Ponieważ dofinansowanie wczasów pod gruszą nie jest składnikiem wynagrodzenia, to zajęcie tych środków nie może być zrealizowane na podstawie zajęcia wynagrodzenia. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli do firmy wpłynie zajęcie wierzytelności.

Ile wynoszą wczasy pod gruszą i czy są one opodatkowane?

Kwota wypłacana poszczególnym pracownikom z tytułu wczasów pod gruszą może się znacząco różnić – możesz dostać mniej lub więcej od innego pracownika, mimo że pracujecie dla jednej firmy. Dlaczego? Kwota wczasów pod gruszą jest uzależniona od indywidualnej sytuacji materialnej pracownika (i jego rodziny). Regułą jest, że mniej zamożni pracownicy otrzymują większe dofinansowanie.

Zastanawiasz się, ile trzeba przepracować, aby otrzymać wczasy pod gruszą? Masz krótki staż w firmie (np. roczny) i obawiasz się, że ominie cię to świadczenie? Zarówno staż pracy, jak i kwalifikacje nie są uwzględniane przy ustalaniu kwoty, jaką otrzymasz. Liczy się rodzaj umowy (musisz mieć umowę o pracę) oraz to, czy masz do wykorzystania tyle dni urlopu, ile przewidziano w regulaminie ZFŚS.

Przykład: W regulaminie ZFŚS firmy przewidziano, że dofinansowanie przysługuje osobom, które wykorzystają co najmniej siedem dni urlopu. Przysługuje ci 10 dni urlopu, o który masz zamiar wnioskować jednorazowo. W związku z tym możesz wnioskować również o przyznanie wczasów pod gruszą.

Czy wczasy pod gruszą są opodatkowane? W przypadku tego świadczenia zastosowanie ma zwolnienie od podatku dochodowego, ale do określonej kwoty – 1000 zł (wcześniej było to 2000 zł). Jednocześnie od kwoty wypłacanej tytułem wczasów pod gruszą pracodawca nie nalicza i nie odprowadza składek ZUS.

Od świadczenia wczasów pod gruszą, które jest wypłacane z ZFŚS, odróżnić należy świadczenie urlopowe. Jeżeli pracownik korzysta ze świadczenia urlopowego, to musi wykorzystać urlop w wymiarze co najmniej 14 dni. Świadczenie urlopowe jest charakterystyczne dla mniejszych firm (zatrudniających poniżej 50 pracowników), których właściciele – mimo braku ZFŚS – zdecydowali się dopłacać pracownikom do wczasów.

Jak przygotować wniosek o wczasy pod gruszą?

Aby pracodawca mógł wypłacić kwotę tytułem wczasów pod gruszą, pracownik musi złożyć wniosek. W większości zakładów pracy, w których funkcjonuje ZFŚS, dostępny jest wzór takiego wniosku – wystarczy go wypełnić.

Moment złożenia wniosku zależy od zapisów znajdujących się w regulaminie ZFŚS. Pracodawca może – choć wcale nie musi – uzależniać przyznanie środków od przedstawienia np. faktury za wycieczkę. Wniosek o wypłatę środków możesz zatem złożyć zarówno przed rozpoczęciem urlopu, jak i po jego zakończeniu.

Przykład: W regulaminie ZFŚS pracodawca zastrzegł, że dofinansowanie wczasów przysługuje osobom, które przedstawią PIT za rok ubiegły i oświadczenie o wypoczynku. Z tego względu wniosek o wypłatę środków składasz jeszcze przed wyjazdem na urlop.

Aby skorzystać ze świadczeń z ZFŚS, nie musisz wyjeżdżać za granicę czy nawet poza miejscowość, w której mieszkasz. Wystarczy, że wykorzystasz jednorazowo określoną pulę dni, a urlop możesz spędzić np. we własnym ogródku.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również