ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Winiety – co to takiego? Kiedy trzeba je mieć?

W przypadku planowania wyjazdów za granicę coraz częściej turyści wybierają przejazd samochodem osobowym. Związane jest to głównie ze stale rosnącą jakością dróg oraz mniejszymi kosztami. Podejmując decyzję o podróży samochodem należy jednak pamiętać, że nie każdą trasę można pokonać bezpłatnie. Użytkowanie autostrad oraz dróg ekspresowych wymaga często uiszczenia określonej opłaty – winiety. 

Czym są winiety?

Ogólnie pojęcie „winieta” odnosi się do nalepki, która stanowi dowód wniesienia opłaty (na przykład rejestracyjnej, ubezpieczeniowej, drogowej lub innej). W niektórych krajach winiety stosowane są jako oznaczenia pojazdów korzystających np. z autostrad lub dróg szybkiego ruchu. Są one dowodem na to, że kierowca wniósł opłatę za możliwość użytkowania płatnej trasy. Tego typu winiety umieszcza się zazwyczaj na przedniej szybie samochodu od wewnątrz.

Nalepki te posiadają wyznaczone miejsce, w którym wpisuje się numer rejestracyjny pojazdu. W Polsce na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu spodziewać się możemy stałych punktów poboru opłat za ich użytkowanie. Nie istnieje jednak jedna, określona stawka dla wszystkich płatnych odcinków.

Warto również wiedzieć, że z uiszczania opłat za jazdę drogami ekspresowymi zwolnieni są kierowcy samochodów osobowych do 3,5 ton. Winiety od punktów pobrań (bramek) różni więc to, iż w ich przypadku obowiązuje jedna kwota na terenie całego państwa.

Winiety – gdzie są wymagane?

Posiadanie winiety wymagane jest w wielu krajach europejskich. Przykładami mogą być:

  • Bułgaria,
  • Czechy,
  • Austria,
  • Rumienia,
  • Szwajcaria,
  • Słowacja,
  • Słowenia oraz
  • Węgry.

Istnieją jednak również państwa, na których terytorium nie są pobierane żadne opłaty za korzystanie z dróg. Mowa tutaj między innymi o Finlandii.

Jeszcze w innych krajach darmowe są wszystkie przejazdy z wyjątkiem nielicznych, określonych miejsc. Przykładem może być Holandia, w której za przejazd samochodem osobowym zapłacimy jedynie za pokonanie tunelu Kil i Westerschelde.

Winiety – rodzaje i podział

Winiety mogą różnić się od siebie przede wszystkim długością okresu ich ważności. W zależności od kraju, w którym obowiązuje taka forma dowodu opłaty za korzystanie z dróg, winiety te dzielą się na:

  • winiety weekendowe (dostępne jedynie na terenie Bułgarii),
  • winiety tygodniowe (występują w Bułgarii, Rumunii, Słowenii oraz na Węgrzech),
  • winiety 10-dniowe (można je kupić w Austrii, Czechach oraz Słowacji),
  • winiety miesięczne (dostępne w Bułgarii, Czechach, Rumunii, Słowacji oraz na Węgrzech),
  • winiety dwu- lub trzymiesięczne (winieta dwumiesięczna dostępna jest jedynie w Austrii, a trzymiesięczna: w Bułgarii oraz Rumunii),
  • winiety półroczne,
  • winiety roczne (można je kupić w każdym wspomnianym kraju).

Winiety roczne i e-winiety

W niektórych krajach istnieje możliwość wyboru rodzaju winiety spośród kilku dostępnych rodzajów. Są jednak również i takie państwa, w których dostępny jest tylko jeden, określony rodzaj winiet.

Przykładem może być Szwajcaria, w której obowiązują jedynie winiety roczne. Poza tradycyjnymi winietami w formie naklejek nabyć można również tak zwane e-winiety. Taką cyfrową winietę można przechowywać na przykład na smartfonie. W dzisiejszych czasach stanowią one bardzo wygodną alternatywę dla tradycyjnych winiet w formie nalepek.

Gdzie kupić winiety?

Warto wspomnieć, że zakupu winiety można dokonać jeszcze przed wjechaniem na terytorium danego państwa, bądź już po przekroczeniu jego granicy (winiety dostępne są na stacjach benzynowych, a nawet w niektórych marketach).

Istnieje także możliwość (tylko w niektórych przypadkach) kupienia ich przez internet. Dla niektórych jest to ogromne udogodnienie, gdyż mogą to bez problemu zorganizować z dowolnego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy (na dodatek bez konieczności wychodzenia z domu). Sposób ten jest zdecydowanie najszybszy oraz najwygodniejszy.

Winiety przez internet – jak wygląda dostawa?

Dostawa winiet zakupionych przez internet może odbywać się na przykład z wykorzystaniem firmy kurierskiej. Kuriera możemy się wówczas spodziewać w naszych drzwiach już po upływie jednego dnia roboczego.

Zakupioną winietę dostarczyć nam może również listonosz. W tym przypadku jednak na dostawę będziemy musieli poczekać odrobinę dłużej (od dwóch do nawet pięciu dni roboczych). Dlatego też tego typu zakupy warto zaplanować z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Sprzedaż zagranicznych winiet prowadzi w Polsce również Polski Związek Motorowy.

Przegląd cenowy winiet obowiązujących w krajach europejskich

Ceny winiet w poszczególnych krajach europejskich znacznie się od siebie różnią. Ich wysokość ustala oczywiście dane państwo. Na wpływ poziomu cen winiet ma przede wszystkim długość okresu ich ważności. Wiadomym jest więc, że im dłuższy okres ważności, tym cena winiet będzie wyższa.

Nie w każdym państwie dostępne są wszystkie rodzaje winiet. Przykładowo w Rumunii kupić można winietę tygodniową, miesięczną, trzymiesięczną oraz roczną. Jej cena to kolejno: 3 euro, 7 euro, 13 euro oraz 28 euro. Różnice w cenach (w zależności od okresu, w którym winieta jest ważna) są jak widać spore. Zobacz podstawowe różnice w cenach.

  • Winiety weekendowe dostępne są jedynie na terenie Bułgarii. Ich cena utrzymuje się na poziomie około 10 BGN (BGN – Lew bułgarski). Kwota ta odpowiada około 23 zł. Jeśli chodzi o winiety tygodniowe, to najmniej zapłacimy za nie w Rumunii (3 euro).
  • W Słowenii cena za tego typu winiety jest z kolei najwyższa i wynosi 15 euro. Winiety 10-dniowe dostępne są w Austrii, Czechach oraz Słowacji.
  • Najwięcej zapłacimy za nie na terytorium Czech – 310 CZK (czyli ok. 50 złotych). Wykupienie winiety miesięcznej jest opcją dostępną w większości krajów (Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja oraz Węgry). W tym przypadku również najmniej zapłacimy w Rumunii, najwięcej zaś w Czechach.
  • Kolejny rodzaj winiety to winieta dwumiesięczna, która dostępna jest jedynie w Austrii. Zapłacić tam za nią trzeba około 27,40 euro, czyli 121 złotych.
  • Na terenie Bułgarii oraz Rumunii możemy ponadto skorzystać z winiety 3-miesięcznej.
  • Winieta roczna cieszy się największą popularnością. Jest ona dostępna we wszystkich wspomnianych wyżej krajach. Za winietę roczną najwięcej trzeba będzie zapłacić na Węgrzech (42 980 forintów = 552 złote).

Co może grozić za brak winiety?

Winiety są obowiązkowe na terytorium wielu państw – zatem za ich brak mogą nam grozić poważne konsekwencje. Mowa tutaj oczywiście o karach pieniężnych, które do niskich nie należą. Poniższa tabela przedstawia wysokość kar za brak winiet w poszczególnych krajach.

Kraj

Maksymalna wysokość kary

Austria

120 euro (530 zł)

Bułgaria

300 lewów (678 zł)

Czechy

5000 koron (800 zł)

Rumunia

500 lejów (449 zł)

Słowacja

150 euro (663 zł)

Słowenia

800 euro (3536 zł)

Szwajcaria

200 franków (814 zł)

Węgry

15 000 forintów (191 zł)

Źródło: opracowanie własne

Porównując powyższą tabelę z wcześniej podanymi cenami za winiety w poszczególnych krajach, widzimy więc, że kara za ich brak znacznie przewyższa cenę ich zakupu. Z tego względu zdecydowanie lepiej jest nie podejmować ryzyka.

Dziś stosunkowo łatwo jest wyłapać na drodze pojazd, który nie posiada winiety. Przy drogach, na których obowiązują winiety, montowane są liczne kamery. Jeśli jedna z nich wykryje, że dany samochód nie ma wykupionej winiety, automatycznie wystawiany jest wówczas mandat. Może on przyjść do kierowcy ze znacznym opóźnieniem, co często stanowi duże zaskoczenie. Zakup winiety pozwoli ponadto odbyć podróż bez stresu, a kierowca będzie mógł być pewny, że jego portfel na wyjeździe znacznie nie ucierpi.

Winiety – podsumowanie

Winiety, będące dowodem opłaty za użytkowanie autostrad oraz dróg szybkiego ruchu, cieszą się w Europie dużą popularnością. Przed planowaniem zagranicznego wyjazdu warto więc wcześniej zapoznać się z ich ceną oraz najlepiej dokonać ich zakupu jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Dobrym pomysłem jest zakupienie winiety online. Ten wygodny oraz szybki sposób dostępny jest obecnie dla każdego.

 

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również