ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Na co zwrócić uwagę?

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Na co zwrócić uwagę?

Jak mawia znane wszystkim porzekadło – przezorny, zawsze ubezpieczony. Ponieważ przysłowia są mądrością narodów, nie będziemy się zastanawiać, czy ubezpieczać się warto. W miejsce tego pochylimy się nad tematem, co powinno zwrócić naszą uwagę przy wyborze konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie mieć warto, a niektóre jego rodzaje, nawet trzeba. Skoro więc od opłacania pewnych polis nie można się uchylać, jedynym polem decyzyjnym pozostaje tu wybór towarzystwa, od którego nabędziemy taki produkt. compero.pl radzi, na co zwrócić uwagę, przy wyborze firmy ubezpieczeniowej.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Towarzystwa mogą kusić klientów na szereg różnych sposobów. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Pamiętajmy, że dużo bardziej istotne, od super-niskiej ceny polisy, firmowego gadżetu w prezencie, czy lokalizacji biura w drogiej części miasta jest to, by towarzystwo szybko i bezproblemowo likwidowało szkody. W końcu po to przecież wchodzimy z nim w układ i po to kupujemy jego produkt, by, w razie określonego zdarzenia losowego, niezwłocznie otrzymać umówione świadczenie odszkodowawcze.

Praktycznym przejawem wysokiego stopnia łatwości w dochodzeniu należnego odszkodowania, często jest dostępność placówek naszego ubezpieczyciela. Dostęp do osobistego kontaktu z przedstawicielem towarzystwa, zazwyczaj bezpośrednio przekłada się na szybkość likwidacji szkody.

Na ogół jak jest tanio, to jest drogo

Tak jednym zdaniem można określić większość polis nabytych po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Pół biedy, gdy taką super okazją jest polisa OC. W takim przypadku, w razie szkody zmartwienie spadnie na poszkodowanego, który prawdopodobnie będzie musiał długimi tygodniami dochodzić swoich roszczeń od towarzystwa. Jeżeli jednak kupujemy produkt, uprawniający do odszkodowania nas samych w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, upewnijmy się (choćby na tematycznych forach internetowych), że towarzystwo nie piętrzy trudności przy wypłatach należnych świadczeń.

Dobrą praktyką jest też zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń danego zakładu oraz wszelkimi innymi regulacjami wewnętrznymi. Często bowiem bywa tak, że współpraca z ubezpieczycielem przebiega gładko i bezproblemowo, do momentu wystąpienia szkody. Wtedy nagle pojawiają się dodatkowe opłaty, obowiązek doubezpieczenia, czy ekspertyz wykonywanych na koszt klienta.

Wypłacilibyśmy ale z czego?

Nie zawsze problemy z dochodzeniem roszczeń wynikają ze złej woli ubezpieczyciela i jego celowych działań. Czasami jest tak, że popadł on w kłopoty finansowe i nie stać go na wypłatę świadczeń. Dlatego dobrze jest zbadać sytuację finansową towarzystwa i jego zdolność do bieżącego wypłacania należnych odszkodowań, zanim damy się uwieść jego zabiegom marketingowym.

Równie istotnym kryterium oceny towarzystwa jest jego doświadczenie i znajomość rynku oraz spełnianie odpowiednich wymogów prawnych. Pamiętajmy zatem, żeby jednym z elementów decyzyjnych było sprawdzenie i tych płaszczyzn funkcjonowania ubezpieczyciela.

Jakub Tomaszewski
compero.pl

Jakub Tomaszewski Jakub Tomaszewski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również