ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wycena samochodu - jaka jest wartość rynkowa samochodu?

Kiedy niezbędna jest wycena samochodu? Przed wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży, przed zapłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych czy przy zakupie ubezpieczenia – to najczęstsze sytuacje, gdy ustalana jest wartość rynkowa samochodu. Zastanawiasz się, jak wycenić auto? Poznaj kilka metod, dzięki którym ustalisz wartość auta.

Wycena samochodu a wartość rynkowa auta

Zdecydowałeś się sprzedać swoje auto? Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak ustalić wartość samochodu. Aby nie odstraszyć potencjalnych kupców i jednocześnie nie stracić na transakcji, powinieneś w pierwszej kolejności przejrzeć portale ogłoszeniowe. Znajdź swój model pojazdu i sprawdź, jakie ceny proponują inni sprzedawcy. Ustalając wartość rynkową samochodu, weź pod uwagę:

  • stan techniczny pojazdu i przebieg – wybite zawieszenie, rdza na podwoziu czy duży przebieg auta mają niekorzystny wpływ na jego cenę,

  • wersję wyposażenia – auto z bazowym wyposażeniem będzie tańsze niż samochód z bogatym wyposażeniem dodatkowym,

  • stan wizualny – rysy na karoserii, wytarta kierownica czy poplamiona tapicerka obniżą wartość pojazdu.

Jeżeli Twój samochód jest zadbany i technicznie w pełni sprawny, nie jest powypadkowy oraz ma relatywnie niski przebieg, możesz ustalić cenę powyżej średniej rynkowej.

Chcesz kupić używany pojazd? Jeżeli auto znajduje się setki kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania, wartość rynkowa samochodu może zostać ustalona przez ekspertów z firmy oferującej usługi wyceny. Efektem pracy specjalistów jest raport (wraz z dokumentacją fotograficzną), który pomoże Ci podjąć decyzję o zakupie.

Mimo zapoznania się z ofertami zamieszczonymi na portalach ogłoszeniowych nadal masz problem z ustaleniem wartości pojazdu? Cena rynkowa auta może zostać określona także przez specjalistę – rzeczoznawcę samochodowego. Alternatywą jest wycena auta online. W sieci znajdziesz wiele portali, z których pomocą bezpłatnie ustalisz średnią wartość rynkową pojazdu. Kalkulatory te opierają się na ogłoszeniach publikowanych w internecie.

Wycena auta a podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) płacą nabywcy pojazdów zakupionych od osób fizycznych, o ile wartość auta przekracza 1000 zł. Właśnie kupiłeś używany samochód od osoby prywatnej? Masz 14 dni na to, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym. Podatek płaci się od wartości samochodu, a jego stawka wynosi 2 proc. wartości pojazdu.

Wartość rynkowa samochodu nie zawsze jest równa kwocie zakupu widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Dlaczego? Zdarza się, że strony specjalnie wpisują na umowie niższą kwotę, aby obniżyć wysokość PCC. Z tego względu urzędnicy ustalają wartość samochodu, posługując się katalogami Info Expert czy Eurotax.

Ustaliłeś ze sprzedawcą niższą cenę za auto, gdyż ma ono wady? Pamiętaj, aby w formularzu PCC-3 dokładnie opisać stan techniczny i wizualny pojazdu. Możesz też dołączyć fotografie, które będą obrazować np. wgniecenia karoserii. W ten sposób unikniesz rozbieżności między ceną na umowie a wartością auta wyliczoną przez urzędników.

Info Expert i Eurotax to aktualnie dwie najpopularniejsze firmy, które przygotowują katalogi z wartościami rynkowymi pojazdów. Nie ma przeszkód, abyś przed sprzedażą pojazdu skorzystał z katalogów Info Expert czy Eurotax i na ich podstawie ustalił wartość samochodu.

Jak odbywa się wycena auta przy zakupie ubezpieczenia?

Wartość rynkowa samochodu ustalana jest też przez firmy ubezpieczeniowe. Dotyczy to przede wszystkim ubezpieczenia AC. W przypadku aut używanych ubezpieczyciele posługują się wymienionymi już katalogami Info Expert czy Eurotax. Na podstawie tych katalogów wyliczana jest suma ubezpieczenia, czyli górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Każdy ubezpieczyciel korzysta z katalogów wybranych firm – w tym przypadku nie ma żadnej reguły. Informację o tym, na podstawie jakich katalogów ubezpieczyciel ustala wartość rynkową pojazdu i następnie dokonuje wyceny szkód, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Jeżeli kupiłeś używane auto w dobrym stanie i chcesz kupić dla niego ubezpieczenie AC, powinieneś sprawdzić, jak ubezpieczyciel ustalił jego wartość rynkową. Jest to istotne, ponieważ:

  • zawyżenie wartości pojazdu oznacza, że zapłacisz wyższą niż mógłbyś składkę ubezpieczeniową,

  • zaniżona wycena auta oznacza, że dostaniesz odszkodowanie w nieadekwatnej wysokości.

Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją firmy ubezpieczeniowej w zakresie wyliczenia wartości handlowej pojazdu, możesz zaproponować powołanie niezależnego rzeczoznawcy.

Szukasz ubezpieczenia AC dla nowego samochodu? Pamiętaj, że takie pojazdy szybko tracą na wartości. Ile traci samochód po wyjeździe z salonu? Według specjalistów ok. 11 proc. wartości. Z tego względu w przypadku nowych aut dużą popularnością cieszy się rozszerzenie polisy w postaci stałej sumy ubezpieczenia. Jeżeli dojdzie do szkody, utrata wartości handlowej pojazdu nie zostanie uwzględniona przez ubezpieczyciela.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również