ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wygłuszanie samochodu, czyli jak poprawić komfort jazdy

Wygłuszanie samochodu to prosta i stosunkowo niedroga metoda na znaczne podniesienie komfortu jazdy. Po takim zabiegu nie będą nas już dręczyły nieprzyjemne hałasy, a wówczas będziemy mogli się skupić na tym, co lubimy, np. na czystym brzmieniu instalacji audio. Jeżeli dowiemy się jak i czym wygłuszyć samochód, z powodzeniem możemy wykonać to samodzielnie.

Na czym polega wygłuszenie samochodu?

Każdy samochód opuszczający fabrykę jest już w pewnym stopniu wygłuszony. Im samochód wyższej klasy, tym materiałów wygłuszających jest więcej, co ma swoje odzwierciedlenie w komforcie, ale i w cenie.

Na całe szczęście w każdym samochodzie możemy w tym aspekcie poprawić fabrykę i wprowadzić nieco więcej luksusu do naszych czterech kółek. Wystarczy zarezerwować kilka godzin i wydać kwotę uzależnioną od oczekiwanego efektu pracy - zwykle kilkaset złotych na wykorzystane materiały.

Skąd w samochodzie biorą się nieprzyjemne hałasy?

Jeżeli w produkcji naszego samochodu oszczędzano na materiałach wyciszających, jazda z większymi prędkościami niż te dozwolone w mieście może stać się uciążliwa. Wynika to z faktu, że na samochód podczas jazdy działa wiele czynników, które wywołują hałas docierający do kabiny, a im szybciej jedziemy tym z reguły bardziej odczuwalne efekty możemy usłyszeć.

Oto kilka czynników, które zwiększają hałas w samochodzie:

  • powietrze - poruszający się samochód opływa powietrze, a niestety w karoserii, podwoziu, przestrzeni komory silnika znajduje się wiele elementów, które zakłócają przepływ powietrza, co generuje hałas,
  • opony - toczące się koła po drodze generują jeden z bardziej odczuwalnych dźwięków w samochodzie, hałas będzie większy dla opon zimowych oraz im opony są szersze i o agresywniejszej rzeźbie bieżnika,
  • silnik - im szybciej jedziemy, tym szybciej musi się kręcić silnik, a im wyższe obroty silnika, tym bardziej będzie on hałasował,
  • kamienie, deszcz uderzające w samochód.

Jakich materiałów użyć do wygłuszania samochodu?

Przed zakupem materiałów do wygłuszenia samochodu warto dokładniej rozpoznać dedykowany asortyment i zdecydować jakie są nasze priorytety. Jeżeli chcemy poprawić akustykę w samochodzie, ale chcemy wydać jak najmniej, należy skupić się na matach bitumicznych. Ich główną zaletą jest cena, jednak mają one kilka wad, zwłaszcza w porównaniu z butylowymi odpowiednikami. Przede wszystkim gorzej wytłumiają hałasy, a ponadto są bardziej uciążliwe w montażu, ponieważ są mniej elastyczne i wymagają podgrzania przed rozkładaniem, dodatkowo po zamontowaniu mogą pękać w niskich temperaturach.

Z kolei maty butylowe są materiałami dla bardziej wymagających, co jest niestety powiązane z ich ceną. Jeżeli jednak zależy nam na łatwiejszym montażu i lepszych efektach pracy, warto nieco dopłacić za lepszą jakość.

Poza powyższymi matami dodatkowo można zastosować maty poroso, które z wyglądu przypominają filcowe materiały. Dobrze tłumią hałasy, są lekkie, jednak można je stosować tylko w miejscach nienarażonych na wilgoć, ponieważ chłoną wodę.

Stosowane są również wygłuszenia piankowe montowane np. na wewnętrzną stronę boczków drzwiowych.

Przy zakupie materiałów wygłuszających należy pamiętać, że im grubsze maty tym lepszy efekt wygłuszenia uzyskamy. Nie należy jednak przesadzić, gdyż zbyt gruby materiał może utrudnić lub nawet uniemożliwić ponowny montaż tapicerki.

Jak samodzielnie wykonać wygłuszanie auta?

Wygłuszanie samochodu należy podzielić na kilka obszarów samochodu w zależności jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli najbardziej zależy nam na poprawie brzmienia systemu audio, największą uwagę należy skupić na wygłuszeniu drzwi samochodu. Z kolei jeśli drażni nas dźwięk uderzającego deszczu o dach to ten właśnie element trzeba od środka wytłumić. Najlepsze efekty wyciszenia odgłosów jazdy samochodu uzyskamy przez oklejenie materiałami wygłuszającymi podłogę, nadkola, a najlepiej również gródź oddzielającą kabinę od komory silnika. Przydatne będzie również wygłuszenie maski oraz klapy bagażnika.

Wygłuszanie samochodu - krok po kroku

  1. Demontaż

Niezależnie od tego, co chcemy wygłuszyć zawsze należy zacząć od demontażu tapicerki i innych elementów wyposażenia samochodu, które ograniczają dostęp do gołej blachy, na którą będziemy naklejać wygłuszenie.

  1. Czyszczenie powierzchni

Gdy już będziemy mieli dobry dostęp do miejsc gdzie chcemy nakleić maty wygłuszające należy je dokładnie umyć, a następnie osuszyć i odtłuścić. Maty wygłuszające są zazwyczaj samoprzylepne, a im lepiej przygotujemy powierzchnię tym lepiej materiał połączy się z blachą do wyciszenia.

  1. Docinanie mat

Maty wygłuszające należy docinać tak, aby przerwy między nimi były jak najmniejsze. Gdy oklejamy drzwi od wewnątrz pamiętajmy o pozostawieniu około 2-3 cm od dołów drzwi - w ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstawania korozji w tym newralgicznym miejscu.

  1. Układanie mat

Docięte maty bitumiczne należy podgrzać (najlepiej opalarką), aby nadać im plastyczność. W przypadku mat butylowych podgrzewanie nie jest konieczne, ale z pewnością ułatwi pracę. Spod wstępnie przyklejonej maty należy usunąć wszelkie puste przestrzenie, w których mogłaby się skraplać woda i powodować korozję. Najlepiej użyć do tego celu twardy, niewielki wałek.

Maty przyklejane na nadkola od zewnętrznej strony należy dodatkowo pokryć warstwą uszczelniającą, tak aby pod wygłuszenie nie dostawała się woda spod kół.

Im dokładniej ułożymy maty, tym lepszy efekt uzyskamy i nie unikniemy ewentualnych problemów w przyszłości, np. z korozją.

Wygłuszenie samochodu - wady

Jak niemal wszystko, również wygłuszanie samochodu może mieć wady. Po pierwsze jeżeli wykonamy taki zabieg niefachowo i np. zakleimy otwory odpływowe w drzwiach możemy utracić szansę na usunięcie korozji w tym miejscu w ramach usługi gwarancyjnej. Podobnie sytuacja może wyglądać z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia.

Ponadto, materiały wygłuszające są dosyć ciężkie - ich duża ilość może nawet pogorszyć osiągi samochodu. Jeżeli jednak mamy możliwość wygłuszyć samochód ze starannością i potrafimy to zrobić z umiarem, raczej nie zauważymy negatywnych skutków, a jedynie same plusy.

Mikołaj Fidziński Mikołaj Fidziński

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również