ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wykrycie śmiertelnej choroby a ubezpieczenie na życie

Kiedy badania są koniecznością?

Zwykle badania lekarskie osoby chcącej ubezpieczyć się na życie są obowiązkowe, jeśli:

  • ubezpieczenie ma opiewać na bardzo wysoką sumę ubezpieczenia,
  • ubezpieczony jest w zaawansowanym wieku,
  • ubezpieczony wykonuje specyficzny zawód obarczony dużym ryzykiem wypadku lub choroby.

W każdym z powyższych przypadków firma ubezpieczeniowa, podpisując umowę polisy na życie, ponosi zwiększone ryzyko zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego, dlatego wykonywane są badania lekarskie, które mają oszacować owo ryzyko i pomóc w wyliczaniu składki dla klienta.

Uwaga!

Jeśli lekarz współpracujący z zakładem ubezpieczeń wyda negatywną opinię o stanie zdrowia klienta, np. wykryje chorobę śmiertelną, najprawdopodobniej polisa w ogóle nie zostanie zawarta, a wniosek o ubezpieczenie będzie odrzucony.

Badanie stanu zdrowia

Przykładowo w Eurobanku przy ubezpieczeniu na życie, gdzie suma ubezpieczenia jest większa lub równa 400 tys. zł, ale mniejsza lub równa 500 tys. zł, kredytobiorca podpisuje Deklarację o Stanie Zdrowia, a jeśli nie może poświadczyć informacji o dobrym stanie zdrowia, zostanie skierowany na badania lekarskie.

Na podstawie danych z kwestionariusza medycznego, wypełnianego przez klienta chcącego zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie, oraz wyników badań lekarskich przeprowadzana jest kalkulacja składki ubezpieczeniowej. Jeśli w toku badań wykryta zostanie choroba śmiertelna, ubezpieczyciel może odmówić zawarcia polisy, podwyższyć składkę ubezpieczeniową albo wyłączyć swoją odpowiedzialność ubezpieczeniową, jeśli zgon ubezpieczonego nastąpiłby w związku z wykazaną na tym etapie chorobą śmiertelną.

Ubezpieczenie na wypadek choroby śmiertelnej

Fakt chorowania danej osoby na chorobę nieuleczalną i z definicji chorobę śmiertelną nie uniemożliwia całkowicie zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Są towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają polisy na życie kierowane także do takich klientów.

Warta posiada w swoim asortymencie ubezpieczenie na wypadek choroby śmiertelnej, gwarantujące wypłatę świadczenia w razie wystąpienia tzw. choroby śmiertelnej w okresie ubezpieczenia. Choroba śmiertelna nie jest warunkiem wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a wręcz przeciwnie.

SKOK Ubezpieczenia oferuje Ubezpieczenie na Życie VERTUS, z możliwością objęcia ubezpieczeniem małżonka lub partnera oraz pełnoletniego dziecka. Ubezpieczenie ma szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej i może uwzględniać ubezpieczenie dodatkowe: „choroba śmiertelna”.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również