ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wyłączenia ochrony w ubezpieczeniach domków letniskowych

Każde z towarzystw ubezpieczeniowych stosuje własne wyłączenia w ubezpieczeniach nieruchomości, w zależności od rodzaju i zakresu danej polisy oraz inaczej definiuje różne pojęcia. Wyjaśnienie tych ostatnich znajdziemy na początku załącznika do umowy ubezpieczeniowej. Mowa tutaj o ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

OWU jako źródło wiedzy

Na początek warto podkreślić, żeby czytać warunki z OWU nawet kilkukrotnie i na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprawdźmy, z jakimi wyłączeniami musimy się liczyć, ubezpieczając domek letniskowy, szczególnie że sezon wakacyjny przed nami.

Limity kwotowe

Zacznijmy od tego, że nie każda utrata bądź zniszczenie mienia będzie podlegało rekompensacie przez ubezpieczyciela. Zwykle pod uwagę brane są przez towarzystwo ubezpieczeniowe dopiero szkody o wartości powyżej 300 zł.

Domek w budowie

Zazwyczaj nie otrzymamy odszkodowania za uszkodzenia powstałe w domkach letniskowych, które ciągle pozostają w trakcie budowy. To samo zresztą dotyczy domków i wszelkich instalacji przeznaczonych do rozbiórki.

Nie warto również zostawiać żadnego mienia na tarasach domków letniskowych, ani w ich loggiach i na balkonach, ponieważ w przypadku ich uszkodzenia, również ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.

Złoto niemile widziane

Trzeba również zwracać dużą uwagę na to, co przechowuje się w domkach letniskowych, ponieważ wiele rzeczy wyłączonych jest spod ochrony zapewnianej przez polisę. Na pewno taki domek nie jest właściwy do przetrzymywania w nim srebra, złota lub platyny, bez względu na to, czy kruszce te będą w formie złomu, czy w postaci sztabek. To samo dotyczy również innych kosztowności, które nie są wyrobami użytkowymi, jak np. kamienie szlachetne, syntetyczne, a nawet perły, bursztyny i korale. Wszelkie dzieła sztuki, antyki i wartościowe kolekcje także nie mogą liczyć na ochronę w ramach ubezpieczenia domku letniskowego.

Bez dokumentów i elektroniki

Wyłączeniom podlegają również wszelkie dokumenty oraz rękopisy, w tym o znacznej wartości. Wyjątkiem nie jest także broń (bez względu na rodzaj), jak również wszelkie trofea myśliwskie.

Warto również poważnie zastanowić się, czy przechowywać w domku letniskowym jakikolwiek sprzęt elektroniczny, audiowizualny, fotograficzny oraz IT, ponieważ ten również podlega wyłączeniom ochrony. To samo dotyczy wszelkich programów komputerowych i nośników danych. Nie dostaniemy również odszkodowania za skradzione pieniądze, papiery wartościowe, nie wspominając już o paliwach i częściach zamiennych do pojazdów.  

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również