ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wyłączenia w polisie autocasco

Uważajmy na zapisy w polisach, czytajmy dokładnie umowy ubezpieczeniowe oraz ogólne warunki ubezpieczeń. Zawarte są w nich nie tylko obowiązki ubezpieczycieli wynikające z podpisanych umów, ale również wyłączenia ich z odpowiedzialności wypłaty odszkodowań lub ich zaniżenia. Wyłączenia z odpowiedzialności wypłaty odszkodowań ma w swoich zapisach wiele firm ubezpieczeniowych, dlatego należy uważnie czytać zapisy umów oraz OWU.

Czym są obowiązki i wyłączenia przy ubezpieczeniach AC, czyli polisach autocasco? Jest to zbiór przepisów oraz zasad, jakimi kierują się firmy ubezpieczeniowe, a o których niekoniecznie wiedzą (z własnej winy) kierowcy. Jeżeli kierowca nie czytał regulaminu zgłaszania szkody, mógł przekroczyć termin, w jakim banki żądają jej zgłoszenia. Ubezpieczyciel ma wówczas prawo odmówić wszczęcia procedur związanych z naliczeniem i wypłatą odszkodowania. To tylko jeden z przykładów; takich wyłączeń jest znacznie więcej. Chociażby to, że jeżeli kierowca spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu, firma ubezpieczeniowa może odmówić wszczęcia procedur odszkodowawczych.

Kierowcy powinni trzymać się jednej zasady przy wykupywaniu polis autocasco: nie należy się kierować ceną ubezpieczenia. Im tańsze AC, tym zwykle mniejszy zakres ochrony i więcej wyłączeń w polisach. Tańsze produkty mają zazwyczaj niższą jakość, ta zasada obowiązuje również na rynku ubezpieczeniowym. Jednocześnie należy pamiętać, że powinno się dokładnie analizować nawet najdroższe oferty ubezpieczeń autocasco, bowiem i tam nie brakuje pułapek zastawianych na klientów. Istnieją również zapisy, które zwalniają ubezpieczycieli od wypłaty odszkodowań, jeżeli ubezpieczeni jako właściciele pojazdów nie wypełniają określonych przez ubezpieczycieli obowiązków, na przykład zostawiają dokumenty w ukradzionych pojazdach.

Firmy ubezpieczeniowe pomniejszą kwotę odszkodowania lub anulują wypłatę, jeżeli kierowca jechał pod wpływem alkoholu, złamał przepisy ruchu drogowego, jeżeli zły był stan techniczny pojazdu itd. Poza tym często zdarza się, że ubezpieczenie obejmuje tylko granice Polski. Czytajmy umowy, OWU i regulaminy firm ubezpieczeniowych, by nie dać się zaskoczyć odmową wypłaty odszkodowania.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również