ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wymiana prawa jazdy po ślubie – jak, gdzie, kiedy?

Organizowanie ślubu jest bardzo czasochłonne, ale prócz tego należy pamiętać o formalnościach związanych ze zmianą stanu cywilnego. Poza wyrobieniem nowego dowodu osobistego po zmianie nazwiska, konieczna jest również wymiana prawa jazdy.

Wymiana dokumentu – gdzie trzeba się skierować?

W celu wymiany prawa jazdy należy złożyć wniosek w urzędzie miasta, w którym się mieszka lub w starostwie powiatu, albo jeśli mieszka się w Warszawie, należy iść do urzędu dzielnicy. Pobrany w urzędzie formularz należy wypełnić. Wniosek można złożyć przez Internet lub w jednej z wcześniej wymienionych instytucji. Jeśli nie jesteś w stanie stawić się osobiście w urzędzie, formularz może złożyć upoważniona przez ciebie osoba. Istnieje też możliwość wysłania formularza pocztą.

Termin wymiany prawa jazdy po ślubie

Termin przy składaniu wniosku o wymianę prawa jazdy wynosi tylko 30 dni, dlatego najlepiej jest zabrać się do tego jak najszybciej, biorąc pod uwagę, że na nowy dokument trzeba trochę poczekać. Dzięki złożeniu wniosku odpowiednio wcześnie nawet jeśli pojawią się jakieś problemy, będziesz mieć pewność, że zdołasz odebrać prawo jazdy w terminie.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Oprócz poprawnie wypełnionego wniosku o wydanie prawa jazdy, w którym trzeba zaznaczyć, w jaki sposób chce się odebrać dokument, należy złożyć także inne dokumenty. Prawo jazdy można odebrać w urzędzie lub otrzymać pocztą. Do wniosku powinno się dołączyć:

  • aktualne zdjęcie, które nie może mieć więcej niż 6 miesięcy, o wymiarach 35 x 45 mm;

  • dowód osobisty lub paszport;

  • kartę pobytu lub paszport (dotyczy cudzoziemców);

  • obecne prawo jazdy, aby urzędnik mógł zrobić kserokopię;

  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Badanie lekarskie – ważność

Dzięki bezbłędnie wypełnionemu wnioskowi, proces wymiany prawa jazdy przebiegnie bezproblemowo i szybko. Ale czy w każdym przypadku będziesz potrzebować nowego orzeczenia lekarskiego? Na szczęście nie. Badanie lekarskie przy wymianie prawa jazdy po ślubie będzie potrzebne, tylko wtedy, gdy ważność twojego poprzedniego orzeczenia będzie dobiegać końca. Gdzie sprawdzić datę końca ważności orzeczenia? Badanie lekarskie jest ważne tak długo, jak obecne prawo jazdy. Datę ważności możesz znaleźć na dokumencie. Jeśli ważność kończy się w ciągu najbliższych miesięcy, możesz wykonać badania lekarskie od razu, aby później nie trzeba było wymieniać prawa jazdy po raz kolejny. Cena badania lekarskiego wynosi 200 zł.

Ile czasu trzeba czekać na nowe prawo jazdy?

Na nowe prawo jazdy trzeba czekać do 9 dni roboczych od złożenia wniosku. Może się to przedłużyć w zależności od tego, ile wniosków zostało dostarczonych do urzędu. W wyjątkowych sytuacjach wymiana prawa jazdy może trwać nawet do 2 miesięcy, jednak dzieje się tak tylko w przypadku, gdy urząd musi rozstrzygnąć sytuację osoby wnioskującej o nowy dokument, np. jeśli dostała ona zakaz prowadzenia samochodu.

Koszt wymiany prawa jazdy po zmianie nazwiska

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy po ślubie? Cena jest taka sama, jak przy zmianie każdego innego dokumentu. Koszt wymiany prawa jazdy to 100 zł i 50 gr, z czego 50 gr to opłata ewidencyjna. Na pewno znajdą się osoby, które powiedzą, że cena jest wysoka, ale trzeba pamiętać o tym, że koszty uwzględniają m.in. produkcję jak i zabezpieczenie dokumentu przed podrobieniem. Metody płatności najlepiej sprawdzić przez Internet, jednak w wielu dużych miastach jest opcja opłaty wymiany prawa jazdy online. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy udać się do urzędu. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby wraz ze składaniem wniosku dostarczyć potwierdzenie opłaty.

Mandat za brak wymiany dokumentu

Należy pamiętać o wymianie prawa jazdy tuż po ślubie, przy zmianie nazwiska, nawet w przypadku, gdy dokument został wydany bezterminowo. Jest to jedna z formalności, którą po prostu trzeba dokonać. Podczas kontroli drogowej, w przypadku braku wymiany prawa jazdy, grozi mandat w wysokości 50 zł. Dlatego lepiej nie ryzykować i wymienić dokument, gdyż ta procedura nie jest trudna i można wykonać ją z domu przez Internet.

Jak dokonać wymiany prawa jazdy przez Internet?

Aby zawnioskować o wymianę prawa jazdy przez Internet, musisz posiadać profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Jeśli spełniasz ten warunek, musisz zalogować się do platformy ePUAP oraz znaleźć usługę „Wymiana prawa jazdy”. Następnie należy wypełnić formularz oraz załączyć wszystkie potrzebne dokumenty:

  • wniosek o wydania prawa jazdy, który należy podpisać i zeskanować;

  • zdjęcie załączyć w formie elektronicznej;

  • potwierdzenie opłaty w formie skanu lub PDF;

  • poprzednie prawo jazdy w formie skanu;

  • orzeczenie lekarskie w formie elektronicznej lub skanu.

Oryginalny formularz i wniosek należy wysłać lub zanieść do właściwego urzędu. Po sprawdzeniu, czy prawo jazdy jest gotowe (w sekcji „Ile będziesz czekać”), możesz odebrać dokument.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również