ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wymiary tablicy rejestracyjnej – samochodu, motocyklu, motoroweru

Tablice rejestracyjne, które montowane są w specjalnej wnęce przewidzianej przez producenta pojazdu, nie mogą mieć dowolnych wymiarów. Kwestia rozmiaru tablic rejestracyjnych została uregulowana we właściwym Rozporządzeniu wydanym przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Sprawdzamy wymiary tablic rejestracyjnych dla różnych pojazdów. 

 

Wymiary tablicy rejestracyjnej samochodu 

Jakie wymiary ma tablica rejestracyjna obowiązkowo montowana w samochodzie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – zależy to od budowy auta, a precyzując od tego, jak dużą wnękę na tablicę rejestracyjną przewidział jego producent. Ile cm ma tablica rejestracyjna? Oto, jakie wymiary ma tablica rejestracyjna samochodu: 

  • wymiary tablicy rejestracyjnej jednorzędowej – 520×114 mm, 
  • wymiary tablicy rejestracyjnej dwurzędowej – 305×214 mm, 
  • wymiary tablicy rejestracyjnej USA – 305×114 mm. 

Najmniejsze tablice rejestracyjne zostały wprowadzone z myślą o właścicielach samochodów sprowadzanych z USA lub Japonii. Miejsce, w którym montuje się tablice rejestracyjne w pojazdach produkowanych na tamtejsze rynki, ma mniejsze wymiary przewidziane przez konstruktorów. 

Numer na małej tablicy rejestracyjnej składa się jedynie z jednej litery (oznaczenie miasta rejestracji) oraz kombinacji trzech cyfr i liter. Z kolei rejestracja na standardowych tablicach składa się z dwóch lub trzech liter (oznaczenie miasta rejestracji) i kombinacji pięciu cyfr i liter. 

 

Jeszcze do niedawna o wydanie małej tablicy rejestracyjnej starać mogli się wszyscy posiadacze pojazdów. Dziś jest to już niemożliwe z uwagi na zmiany w prawie. 

Wymiar tablicy rejestracyjnej – zmiany w prawie 

W ostatnich latach małe tablice rejestracyjne stały się bardzo popularne wśród kierowców, którzy nie korzystają z pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Problem z montażem małych tablic rejestracyjnych w pojazdach z typową wnęką na tablicę dostrzegło Ministerstwo Infrastruktury, które wprowadziło zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Od 4 grudnia 2020 r. obowiązuje zakaz: 

  • umieszczania na pojeździe tablic rejestracyjnych w miejscu innym niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone, 
  • umieszczania na pojeździe tablic rejestracyjnych jednorzędowych zmniejszonych, jeżeli samochód nie jest konstrukcyjnie przystosowany do takich tablic. 

Dodatkowo w ustawie znalazł się nakaz utrzymywania przez kierowców tablic rejestracyjnych (wraz z innymi oznaczeniami) w należytym stanie. Kierujący autem ma też obowiązek zadbać o to, aby tablice były czytelne. 

Naruszenie tych przepisów może oznaczać dotkliwe konsekwencje. W razie kontroli drogowej kierowcy może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny, z kolei stacja kontroli pojazdów nie będzie mogła postawić pieczątki oznaczającej pozytywne przejście badania technicznego. 

 

Tablice rejestracyjne – wymiary tablic motocyklowych i motorowerowych 

Nie tylko samochody osobowe czy ciężarowe muszą zostać wyposażone w tablice rejestracyjne. Obowiązujące w Polsce przepisy wymagają, aby także motocykle i motorowery miały umieszczoną w odpowiednich miejscach rejestrację. Jakie wymiary muszą posiadać takie tablice? 

Budowa motocykli powoduje, że w ich przypadku stosuje się tablice rejestracyjne o wymiarach innych niż dla samochodów osobowych. Jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej motocyklowej? Wymiary tablic rejestracyjnych zaprojektowanych z myślą o ich montażu na motocyklach to 190×150 mm. 

Jeszcze inne wymiary ma tablica rejestracyjna motorowerowa. Jaki rozmiar ma taka tablica rejestracyjna dla motoroweru? Aktualnie wydawane są one w rozmiarze 140×114 mm. 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również