ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wynajem długoterminowy – na czym polega?

Wynajem długoterminowy stanowi usługę przystosowaną do potrzeb indywidualnych oraz biznesowych klientów. Dzięki dzierżawie można w łatwy sposób zaoszczędzić posiadane środki finansowe. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy wyborze najlepszej oferty wypożyczalni aut.

Wynajem długoterminowy auta – czym jest?

Długoterminowy wynajem samochodu stanowi formę finansowania, polegającą na wydzierżawieniu pojazdu na określony czas. Jest to osobliwa odmiana outsourcingu, którego czas trwania określa odpowiednia umowa. W przypadku wynajmu długoterminowego najemca odpowiada za koszty eksploatacyjne. Mimo że właścicielem pojazdu jest firma udostępniająca auto, to pożyczający od niej klient ma prawo dyspozycji pojazdu według własnego uznania. Zgodnie z ustaleniami podatkowymi wynajem długoterminowy zalicza się do leasingu operacyjnego bez konieczności wykupowania auta. Wyróżnikiem usługi jest obowiązek zawarcia w umowie maksymalnego rocznego przebiegu samochodu.

Czym jest leasing?

Pełny długoterminowy wynajem poza wydzierżawieniem auta obejmuje ubezpieczenie, karty paliwowe, likwidację szkód, jak również serwisowanie. FSL (ang. Full Service Leasing, Pełny Wynajem Długoterminowy) jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców ze względu na brak konieczności zakupu samochodu. Leasing obejmuje okres od dwóch do czterech lat z rocznym przebiegiem pojazdu od dziesięciu do czterdziestu kilometrów rocznie. Tak, jak w przypadku wynajmu długoterminowego właścicielem samochodu pozostaje najemca. Leasing umożliwia zakup auta po upłynięciu okresu ważności umowy.   

Wynajem długoterminowy czy leasing – co wybrać?

Wydzierżawienie samochodu nie wymaga od najemcy wnoszenia własnych środków finansowych poza stałą miesięczną ratą. Opłata ta pozwala pokryć w zasadzie wszelkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu za wyjątkiem paliwa. Nie ma też konieczności zakupu auta po upływie ważności umowy. Najemca może oddać samochód lub zdecydować się na wybór nowego pojazdu.

Leasing stanowi droższe rozwiązanie, gwarantujące jednak niższą cenę zakupu auta. Należność stanowi bowiem kilka procent standardowej wartości samochodu. Jest to korzystniejsza opcja również pod względem swobody użytkowania auta – nie ma bowiem narzuconego limitu kilometrów. Minusem leasingu jest konieczność wpłacenia udziału własnego, który wynosi zazwyczaj od 10 do 20 proc. wartości auta.

Rozważając, czy lepszą propozycją pozyskania auta jest wynajem długoterminowy czy leasing, należy się zastanowić, w jakim celu i jak długo ma służyć udostępniony samochód. Jeśli przedsiębiorca chce mieć do dyspozycji auto tylko na jakiś czas i nie chce się zobowiązywać do wykupienia pojazdu, powinien wybrać wynajem długoterminowy, zwany również autem na abonament. Jeżeli natomiast celem użytkownika auta będzie nabycie go, a tym samym spłacanie w ratach części wartości tego samochodu, lepszą opcją będzie leasing.

  • Ważną informacją dla przedsiębiorców decydujących się na użytkowanie auta zarówno w leasingu, jak i w abonamencie jest to, że raty dotyczące samochodu wartego do 150 tys. zł stanowią koszt uzyskania przychodu, co z kolei zmniejsza podstawę opodatkowania.

Czy wynajem długoterminowy się opłaca?

Wysokość comiesięcznej raty, którą trzeba przekazać wypożyczalni auta, zależy od marki i modelu pojazdu. Duży wpływ na cenę mają ponadto: okres użytkowania, opłata wstępna i koszty, wynikające z przekroczenia rocznego limitu przebiegu. Po podpisaniu umowy nie jest wymagany wkład własny. Jeśli jednak klient zdecyduje się na uiszczenie wstępnej opłaty, comiesięczne zobowiązanie będzie niższe. Ostateczną cenę wynajmu można obliczyć za pomocą wygodnego kalkulatora dostępnego na stronie wybranej wypożyczalni auta.

Wynajem długoterminowy – czy ma swoje wady?

Dzierżawa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Należy bowiem pamiętać, że wypożyczone auto trzeba serwisować jedynie w ASO konkretnego producenta. Ma to bezpośredni wpływ na rezydualną wartość pojazdu. Dzierżawa wiąże się też z utratą wypracowanych ulg ubezpieczenia OC.

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych

Wypożyczalnie aut kierują swoje oferty zarówno dla przedsiębiorców, jak i indywidualnych klientów. Osoba fizyczna, decydując się na dzierżawę pojazdu, nie musi wnioskować o kredyt bankowy na zakup samochodu. Warunki umowy są zbliżone do ustaleń dla przedsiębiorców. Klient ma zatem prawo rezygnacji z usługi po zakończeniu okresu najmu albo wyboru nowego modelu.

Wynajem długoterminowy – najlepsza oferta

Analizując usługi różnorodnych wypożyczalni aut, należy wziąć pod uwagę własne preferencje oraz potrzeby. Model samochodu powinien być dostosowany do codziennej komunikacji i możliwości finansowych. Niezwykle pomocne są rankingi wypożyczalni aut. Dzięki nim można wybrać najbardziej wiarygodną firmę, oferującą najkorzystniejsze rozwiązania. Warto zwrócić uwagę, czy koszt najmu obejmuje ubezpieczenie i pakiet serwisowy.

Wynajem długoterminowy auta stanowi korzystne rozwiązanie pod względem finansowym dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, by dobrze zapoznać się z warunkami umowy. Pozwoli to w uniknięciu dodatkowych kosztów comiesięcznych rat. Warto ponadto wybrać wypożyczalnię aut, cieszącą się dobrymi opiniami klientów.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również