ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wynajem krótkoterminowy – czym jest i czy się opłaca?

W ciągu ostatnich lat coraz bardziej popularny staje się wynajem krótkoterminowy mieszkań, jako alternatywa dla hoteli. Na czym to polega i jak przygotować atrakcyjną ofertę dla osób przejezdnych i turystów?

Czym jest wynajem krótkoterminowy mieszkania?

Wynajem krótkoterminowy mieszkań z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Wiele osób, które kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, decyduje się na taką działalność. Dla nich jest to alternatywa dla wynajmu długoterminowego, a dla turystów i osób przejezdnych jest to często bardziej atrakcyjny wariant zamiast hotelu czy pensjonatu.

Wynajem krótkoterminowy mieszkań jest jednym ze sposobów zarabiania na nieruchomości. Coraz więcej osób jest chętnych na wynajęcie takiego mieszkania podczas wakacji, ponieważ daje im to więcej prywatności i przestrzeni niż hotel. Lokatorzy mają swobodny dostęp do kuchni i łazienki, którymi nie muszą dzielić się z innymi najemcami. Jest to również idealna opcja spędzania wczasów dla grupek znajomych bądź dużych rodzin, które chcą nocować razem w jednym miejscu. Dla turystów dodatkową zachętą są konkurencyjne ceny.

Dzięki temu, coraz więcej osób decyduje się na taką formę biznesu, w szczególności w okresie wakacyjnym, kiedy w miastach jest mniej studentów i mieszkania stoją puste.

Wynajem krótkoterminowy mieszkań – ile można zrobić?

Aby przewidzieć swoje zarobki na wynajmie krótkoterminowym, najlepiej sprawdzić ceny hosteli oraz hoteli w mieście, w którym znajduje się mieszkanie przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy. W dużych miastach w Polsce, takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, za nocleg w hotelach najniższa cena za noc waha się między 60-80 zł. W takim wypadku, wynajmując mieszkanie po konkurencyjnej cenie dla hosteli i hoteli za np. 50 zł za dobę dla 5 osobowej grupie na tydzień, można zarobić 1750 zł. Oczywiście od tego zarobku należy odliczyć koszty najmu, czyli rachunki za media czy cenę usług firmy sprzątającej.

Wynajem krótkoterminowy – w jakich miastach najlepiej się opłaca?

Najem krótkoterminowy to sposób na biznes, który jest najbardziej popularny w dużych miastach, przyciągających sporą liczbę turystów. To oni są wyznacznikiem tego, czy w danej lokalizacji opłaca się wynajmować mieszkanie na krótkie okresy. Z tego względu, najpewniejszy rynek do realizacji takiego biznesu to większe aglomeracje, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy też Trójmiasto.

W dużych miastach najważniejsza jest lokalizacja mieszkania i dostęp do centrum czy też miejsc biznesowych. Im bliżej, tym mieszkanie staje się bardziej atrakcyjne i więcej osób będzie chętnych na skorzystanie z wynajmu krótkoterminowego.

Osoby chętne na tego typu pobyt znaleźć można również w górach, nad morzem lub nad jeziorem. Miasta turystyczne przyciągają wiele chętnych osób, które są zainteresowane wynajmem takiego mieszkania nie tylko na tygodniowe wyjazdy, ale też takie które trwają np. trzy dni. Jednak ta druga opcja zdarza się najczęściej poza sezonem wakacyjnym.

Przed podjęciem decyzji o wynajmie mieszkania na czas krótkoterminowy warto zrobić research i zbadać lokalny rynek. Tylko to pozwoli osobie skłonnej zająć się takim biznesem przeanalizować konkurencję i ocenić swoje szanse na sukces.

Wynajem krótkoterminowy – jak zacząć?

Standard i wyposażenie mieszkania są bardzo ważną kwestią, na którą zwracają uwagę wszyscy turyści. Prócz dobrej lokacji, osoby przejezdne szczególnie patrzą na wygląd mieszkania oraz jego wyposażenie.  

Turyści wybierając mieszkanie na wynajem, robią to głównie z powodu swobodnego dostępu do kuchni i łazienki, dlatego należy zadbać o niezbędne sprzęty kuchenne i naczynia. Można przygotować ręczniki dla gości i środki higieny, tak jak w hotelach, aby nie odbiegać od standardów. Kompleksowo wyposażone mieszkanie w oczach turystów staje się bardziej atrakcyjne.

Dobrym pomysłem jest wywieszenie regulaminu użytkowania mieszkania w widocznym miejscu, tak jak to robią hotele. Dzięki temu goście będą wiedzieć, jak mają korzystać z mieszkania, ze sprzętu znajdującego się w nim oraz jakie konsekwencje niesie za sobą nieprawidłowe użytkowanie przestrzeni, jaka została im udostępniona.

Wynajem krótkoterminowy – plusy i minusy

Najem krótkoterminowy ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że można zarobić więcej w porównaniu z wynajęciem mieszkania na okres długoterminowy. Plusem jest również posiadanie większej kontroli nad stanem nieruchomości – przy częstszej zmianie lokatorów łatwiej jest utrzymać czystość i naprawiać ewentualne usterki. Kolejną zaletą wynajmu krótkoterminowego jest możliwość zwiększenia ceny praktycznie w każdym momencie (pomiędzy przyjazdami gości). Podczas wynajmu długoterminowego, podwyższenie ceny wiązałoby się z koniecznością podpisania nowej umowy lub aneksu.

Wynajem krótkoterminowy ma również sporo minusów. Tego typu działalność wymaga więcej pracy i zaangażowania. Turyści i osoby przejezdne mogą zmieniać się co dobę. W takiej sytuacji mieszkanie trzeba sprzątnąć i przygotować na przyjazd kolejnych gości. Można robić to samemu, co wiąże się z zakupem środków czystości i zabierze sporo czasu. Można również wynająć w tym celu firmę sprzątającą, jednak tu również trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Największym minusem wynajmu krótkoterminowego jest ryzyko, że nie w każdym okresie w ciągu roku znajdą się chętni na taki nocleg.

Jak płacić podatek od wynajmu mieszkania na krótkie okresy?

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, dochód z wynajmu krótkoterminowego można rozliczać z urzędem skarbowym na kilka różnych sposobów. Osoby wynajmujące mieszkania mogą zdecydować się na jedną z poniżej wymienionych form rozliczenia.

 • Najem prywatny (odrębne źródło przychodów):
  • ryczałt – 8,5% od przychodu do kwoty 100 tysięcy złotych i 12,5% od nadwyżki ponad 100 tysięcy złotych,
  • skala podatkowa – 17% do kwoty dochodu 85 528 złotych i 32% od nadwyżki ponad 85 528 złotych;
 • Działalność gospodarcza:
  • skala podatkowa – 17% i 32% od dochodu plus 9% składki zdrowotnej,
  • podatek liniowy – 19% od dochodu plus 4,9% składki zdrowotnej,
  • ryczałt – 8,5% do przychodu w wysokości 100 tysięcy złotych i 12,5% od przychodu powyżej tysięcy złotych plus zryczałtowana składka zdrowotna.

Warto wiedzieć, że od 2023 roku przy rozliczeniu z fiskusem w formie najmu prywatnego jako odrębne źródło przychodów, skala podatkowa nie będzie obowiązywać.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również