ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wypadek za granicą - jak przygotować się na takie zdarzenie?

Planujesz wakacje poza granicami kraju? Jeżeli do celu podróży chcesz dotrzeć samochodem, to do wyprawy powinieneś się właściwie przygotować. Dodatkowy przegląd to nie wszystko - musisz jeszcze zadbać o ubezpieczenie. Zobacz, jakie ubezpieczenie assistance krótkoterminowe warto mieć za granicą.

 

 

 

Czym jest Zielona Karta i czy będziesz jej potrzebować?

Zarówno w Polsce, jak i za granicą wymagane jest ubezpieczenie OC. Ta polisa będzie cię chronić, jeżeli spowodujesz kolizję lub wypadek. Porozumienie Wielostronne, które zostało podpisane przez kraje należące do Systemu Zielonej Karty, pozwala na podróżowanie bez konieczności zakupu dodatkowego OC. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Kraje należące do Systemu Zielonej Karty

Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Irak, Monako, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina

Kraj, gdzie przy wjeździe wymagane jest ubezpieczenie graniczne

Kosowo

 

Jeżeli planujesz wyjazd np. do Albanii czy Monako, odpowiednio wcześniej musisz wystąpić o Zieloną Kartę. Dokument ten otrzymasz od swojego ubezpieczyciela. Ile zapłacisz? Przykładowo:

  • bezpłatnie Zieloną Kartę oferuje Aviva, Benefia, InterRisk, PZU,
  • odpłatnie Zieloną Kartę proponuje Ergo Hestia, HDI, Warta, Wiener.

Powyższe informacje mogą pomóc ci w wyborze firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli często wyjeżdżasz do krajów należących do Systemu Zielonej Karty, masz szansę zaoszczędzić.

Jakie ubezpieczenie krótkoterminowe assistance za granicą?

W wielu sytuacjach polisa OC za granicą nie wystarczy. Nie znasz angielskiego lub języka urzędowego w kraju, do którego wyjeżdżasz? Przydadzą ci się dodatkowe ubezpieczenia. Poza AC, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie np. po kradzieży auta, przyda ci się też assistance. Jakie ubezpieczenie krótkoterminowe assistance za granicą powinieneś kupić?

W przypadku polisy assistance, która będzie działać poza granicami kraju, najważniejsze są cztery elementy: limit holowania, organizacja noclegu przez ubezpieczyciela, możliwość skorzystania z auta zastępczego oraz pomoc prawna i tłumacza.

Firma ubezpieczeniowa

Oferta ubezpieczyciela

Uniqa - Assistance Premium

- holowanie po wypadku i awarii: Polska i Europa, 500 km

- nocleg dla kierowcy i pasażerów (po wypadku, awarii i kradzieży): 3 doby

- samochód zastępczy: 3 doby

- pomoc informacyjna, w tym prawna

Generali - Assistance Bezpieczny.pl

- holowanie po wypadku i awarii: do 500 km

- nocleg dla kierowcy i pasażerów (po wypadku, awarii i kradzieży): 3 doby

- samochód zastępczy: 3 doby

- pomoc informacyjna i pomoc tłumacza

 

Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie krótkoterminowe assistance za granicą? Przy wyborze kieruj się swoimi potrzebami. Wyjeżdżasz tylko na siedem dni? Nie przepłacaj, kupując krótkoterminowe assistance na okres 30 dni.

 

Kolizja za granicą - co robić?

Co robić po kolizji za granicą? W Polsce do drobnej stłuczki nie trzeba wzywać policji. Sprawa jednak się komplikuje, gdy do kolizji dochodzi poza granicami kraju. Wówczas problemem może być nie tylko bariera językowa, ale również odmienne od obowiązujących w Polsce przepisy. Z tego względu wezwanie policji to konieczność.

Gdy sprawca przyznaje się do winy, powinno to być wyraźnie zaznaczone w policyjnych dokumentach. Masz problem z porozumieniem się ze sprawcą lub funkcjonariuszami? Jeżeli przed zagranicznym wyjazdem wykupiłeś ubezpieczenie assistance, skontaktuj się z infolinią firmy ubezpieczeniowej. Wówczas ubezpieczyciel - w zależności od zakupionego przez ciebie pakietu - może:

  • zorganizować pomoc techniczną - twoje auto zostanie usprawnione na miejscu zdarzenia, jeżeli będzie to możliwe,
  • odholować auto do warsztatu - stanie się tak, gdy naprawa auta na miejscu kolizji (wypadku) nie jest możliwa,
  • zorganizować ci nocleg w hotelu - wówczas, gdy kontynuowanie podróży autem nie wchodzi w grę.

Od ubezpieczyciela otrzymasz też pomoc prawną i pomoc tłumacza. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co robić, jeżeli za granicą doszło do stłuczki.

 

Wypadek przy pracy za granicą - jakie ubezpieczenie?

Być może planujesz zagraniczny wyjazd do pracy samochodem. Wówczas przyda ci się nie tylko krótkoterminowe ubezpieczenie assistance, ale również ubezpieczenie na wyjazd do pracy. W tym przypadku karta EKUZ to za mało - nie wszystkie świadczenia zostaną pokryte z tego ubezpieczenia.

Które firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie ubezpieczenia dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę? Zaliczają się do nich np. Europa Ubezpieczenia i AXA. Jeżeli za granicą dojdzie do wypadku przy pracy, to dzięki dodatkowej ochronie nie będziesz musiał płacić za otrzymaną pomoc medyczną.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również