ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wyposażenie warsztatu samochodowego – z czego powinno się składać?

Jeśli planujesz założyć warsztat samochodowy lub już go masz, ale chcesz się upewnić, że o wszystko w nim zadbałeś, upewnij się, że posiadasz odpowiednie wyposażenie i spełniłeś wszystkie wymogi prawne dotyczące swojej działalności. Dzięki temu upewnisz się, że profesjonalne będą nie tylko twoje usługi, ale też samo miejsce pracy.

Warsztat samochodowy a rejestracja w BDO

Planując stworzenie własnego warsztatu samochodowego, musisz skupić się też na stronie formalnej i prawnej tej działalności. Czym jest BDO? To baza danych dotycząca opakowań, produktów oraz gospodarowaniami odpadami. Rejestr jest regularnie aktualizowany i każdy, kto posiada warsztat samochodowy, powinien zostać do niego wpisany. Właściciel jest bezwzględnie zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów oraz porozumiewania się w związku z nią wybraną firmą odpowiedzialną za ich legalną i bezpieczną utylizację.

Dobrym rozwiązaniem jest postaranie się o wpis jeszcze przed rozpoczęciem własnej działalności, co zapobiegnie ewentualnym nieprzyjemnym konsekwencjom. Zaniedbanie tego obowiązku wiąże się z wysoką karą finansową, która może wynieść do 8500 zł za każdy „nierejestrowany” rok. Jeśli firma nie jest duża, wpisanie się do BDO nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

Jak urządzić warsztat samochodowy? Co powinno się w nim znaleźć?

Aby warsztat samochodowy spełniał swoją rolę jak najlepiej, należy wyposażyć go w niezbędne do naprawy pojazdów sprzęty. Podstawowe, czyli niezbędne wyposażenie warsztatu samochodowego obejmuje takie rzeczy, jak:

  • solidne, pojemne i funkcjonalne meble;
  • narzędzia ręczne – klucze nasadowe, śrubokręty, klucze dynamometryczne, zestaw kluczy imbusowych i płasko-oczkowych;
  • narzędzia specjalistyczne – podnośnik hydrauliczny typu żaba lub dźwignik tłokowy, kobyłki, ściągacze do sprężyn, łożysk, tarcz i bębnów;
  • sprzęt diagnostyczny – ciśnieniomierze, testery, suwmiarki, mikrometry, średnicówki, szczelinomierze, urządzenia do analizy spalin, badania układów napędowych i hamulcowych;
  • szlifierka, wiertarka, kompresor, spawarka.

Jaki wybrać klucz dynamometryczny?

To jedno z podstawowych narzędzi używanych w warsztatach samochodowych. Klucz ten jest używany, gdy podczas dokręcania śrub istotna jest zarówno siła, jak i precyzja. To bardzo uniwersalne narzędzie gwarantujące idealne dobranie powyższych parametrów. Przy jego kupnie należy zwrócić uwagę na rozmiar uchwytu, ponieważ im jest on większy, tym większy także zakres pracy klucza.

Dzięki użyciu klucza dynamometrycznego śruby zostaną dokręcone zgodnie z zaleceniami ich producenta, co wyeliminuje wszelkie problemy, jakie mogłyby później wyniknąć ze złego przykręcenia.

Najprostszym i najpowszechniej używanym jest klucz wskazówkowy. Znajduje się na nim tarcza – w momencie, gdy dokręcana śruba zaczyna stawiać opór, wskazówka zaczyna się wychylać, informując o tym mechanika. Dzięki skali może on sprawdzić, jakiej siły musiał do tego użyć.

Zwolennicy tradycyjnych narzędzi mogą wybrać mechaniczny klucz dynamometryczny, nazywany również klikowym. Po przekroczeniu odpowiedniego momentu sprężyna zostaje zablokowana, co uniemożliwia wywieranie dalszego nacisku na śrubę. Słychać wówczas charakterystyczne kliknięcie.

Najbardziej precyzyjny oraz wygodny w użyciu będzie dynamometryczny klucz elektroniczny. Za pomocą tensometru dokonuje się pomiaru momentu (wartość pojawia się na ekranie), a po jego przekroczeniu zostaje uruchomiony sygnał dźwiękowy.

Jak należy urządzić warsztat w garażu?

Przed zaprojektowaniem wnętrza należy je oczywiście zmierzyć. W garażu musi zmieścić się przecież nie tylko samochód – pamiętaj o tym, że mechanik musi mieć do niego wygodny dostęp od każdej strony. Konieczne też jest miejsce na regały, szafki, narzędzia, części zamienne oraz przede wszystkim – szerokie blaty do pracy.

Jeśli już wiesz, że twój garaż spełnia to wymaganie, zaplanuj ułożenie mebli oraz sprawdź, czy będą dobrze oświetlone. Nie tylko dla komfortu pracy, ale też dla ochrony twojego wzroku. Garaże przeważnie mają wąskie i wysoko położone okna, a czasem nawet nie mają ich wcale. Dlatego zadbaj o taką ilość i rozmieszczenie źródeł światła, które będą sprzyjały wielu godzinom pracy spędzanym w warsztacie.

W podobny sposób zaprojektuj, gdzie i ile będzie się znajdowało gniazdek elektrycznych. Czasem konieczne będzie użycie przedłużaczy, ale o ile to możliwe, lepiej ich unikać. W zagraconej przestrzeni gorzej się pracuje, dlatego zawczasu zmniejsz możliwość tego, że w garażu pojawi się masa dodatkowych kabli.

Przed zamówieniem regałów, biurek czy półek określ, w jaki sposób będziesz przechowywał określone narzędzia. Te podstawowe, częściej używane, powinny być zawsze na widoku, a te stosowane przy bardziej skomplikowanych naprawach – raczej w dalszej części. Niektóre wystarczy odkładać na półki, inne lepiej jest zawieszać na hakach. Każdy z mebli powinien być odpowiednio zabezpieczony specjalną matą ochronną czy dobrym lakierem. W ten sposób unikniesz ich szybszego zniszczenia – o które w warsztacie z resztą nietrudno – i będą ci służyły o wiele dłużej.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również