ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie NFZ w 2017 r.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ w 2017 roku kosztuje 382,88 zł miesięcznie. Kwotowo wysokość składki może ulegać wahaniom w okresach kwartalnych. Wszystko ze względu na to, że jest ona wyliczana w oparciu o wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - zawsze wynosi 9% tej kwoty. Gdy średnie wynagrodzenie będzie rosło, rosła będzie również składka na NFZ - także w przypadku osób, które ubezpieczają się dobrowolnie.

Możesz ubezpieczyć się dobrowolnie...

Jeżeli nie posiadasz prawa do ubezpieczenia medycznego NFZ z tytułu np. posiadania umowy o pracę czy prowadzenia własnej działalności gospodarczej, możesz ubezpieczyć się sam w Narodowym Funduszu Zdrowia.

...ale pamiętaj o opłacie karnej

Pamiętaj jednak, że jeżeli miałeś zbyt długą przerwę w ubezpieczeniu, będziesz zobowiązany do zapłaty kary (dokładniej: opłaty dodatkowej), która zależnie od długości przerwy w ubezpieczeniu wynosi:

- 20% podstawy wymiaru składki - w przypadku przerwy powyżej 3 miesięcy do roku

- 50% podstawy wymiaru składki - w przypadku przerwy od roku do 2 lat

- 100% podstawy wymiaru składki - w przypadku przerwy od 2 do 5 lat

- 150% podstawy wymiaru składki - w przypadku przerwy od 5 do 10 lat

- 200% podstawy wymiaru składki - w przypadku przerwy powyżej 10 lat

Warto podkreślić, że podczas naliczania opłaty NFZ bierze pod uwagę tylko ostatnią przerwę w ubezpieczeniu. Wylicza ją na podstawie czasu, który upłynął od dnia, w którym ostatnio byliśmy ubezpieczeni.

Kto może liczyć na zwolnienie z opłaty?

W wyjątkowych przypadkach dyrektor oddziału NFZ, do którego przynależymy ze względu na miejsce zamieszkania, ma prawo do anulowania opłaty dodatkowej lub rozłożenia jej na raty. Swoją prośbę o zwolnienie z tego kosztu musimy jednak odpowiednio umotywować.

Składki odliczysz od dochodu

Jeśli ubezpieczasz się w NFZ, nawet  dobrowolnie, możesz odliczyć opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dostępna ulga wynosi 7,75% podstawy wymiaru składki (podczas gdy pełna wysokość składki to 9%).

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również