ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Youngtimer – co to jest i jak go ubezpieczyć?

Pasjonaci motoryzacji dzielą się na tych, którzy preferują oldtimery i tych, którzy wolą w swoim garażu widzieć youngtimera. Nie spotkałeś się wcześniej z tymi określeniami? Poniżej znajdziesz ich wyjaśnienie. Sprawdzamy też, ile kosztuje ubezpieczenie youngtimera.

 

Co to jest youngtimer?

W przepisach na próżno szukać pojęcia „youngtimer” i jego definicji. Co to znaczy youngtimer? Między oldtimerem a youngtimerem istnieje istotna różnica – to czas produkcji. Przyjmuje się, że youngtimerem jest samochód wyprodukowany w latach 60., 70. lub 80. XX wieku. Niektórzy fani motoryzacji zaliczają do youngtimerów również pojazdy z lat 90. XX wieku – granica jest płynna.

Czym youngtimery różnią się od oldtimerów? Te drugie pojazdy to również auta zabytkowe, ale wyprodukowane jeszcze wcześniej.

Nie każdy samochód z historią jest automatycznie zaliczany do zabytkowych. Ustawa Prawo o ruchu drogowym precyzuje, czym jest pojazd zabytkowy – to auto, które zostało wpisane np. do rejestru zabytków. Nie każdy youngtimer musi zatem być pojazdem zabytkowym.

Samochody youngtimery – zabytkowe czy nie?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem youngtimera, to powinieneś wiedzieć, jakie są różnice między zwykłą (białą) a zabytkową (żółtą) tablicą rejestracyjną. Dotyczą one:

  • Ubezpieczenia pojazdu. Każde auto na białej tablicy rejestracyjnej musi być ubezpieczone przez cały rok. Z kolei właściciele samochodów zabytkowych korzystają ze specjalnego uprawnienia – polisę mogą zakupić jedynie na okres faktycznego użytkowania auta, czyli np. wówczas, gdy wybierają się na zlot.
  • Przeglądu pojazdu. Samochody zabytkowe nie muszą przechodzić corocznego przeglądu. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie „zwykłych” aut.

Chcesz korzystać z youngtimera przez cały rok? Zakup zabytkowego auta może ci się nie opłacać ze względów finansowych. Ubezpieczenie krótkoterminowe kupowane np. co trzy miesiące finalnie będzie kosztować cię więcej niż ubezpieczenie na cały rok.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie youngtimera?

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych podanie konkretnej ceny z reguły nie jest możliwe. Powód jest prosty – firmy ubezpieczeniowe wyliczają składkę indywidualnie dla każdego klienta. Jeżeli jednak jesteś doświadczonym kierowcą (np. masz kilkunastoletni staż za kierownicą), dotychczas jeździłeś ostrożnie (nie spowodowałeś kolizji czy wypadku) i nie udostępniasz swojego pojazdu zabytkowego młodym kierowcom, masz szansę na bardzo atrakcyjną stawkę OC.

Jeżeli twój youngtimer nie jest przy tym samochodem zabytkowym, bez trudu kupisz dla niego również inne ubezpieczenia, dzięki którym zyskasz optymalną ochronę. Do takich polis należą: AC (chroniąca m.in. przed kradzieżą), NNW (zapewniająca wypłatę świadczenia w razie wypadku) i assistance, które przyda ci się, jeżeli jesteś często w trasie.

Ubezpieczenie AC dla samochodu zabytkowego to produkt dostępny w ofercie zaledwie kilku firm ubezpieczeniowych. Co więcej, możesz spotkać się z ceną zaporową – skutecznie zniechęci cię ona do skorzystania z dodatkowej ochrony.

Czy wiesz, że samochody youngtimer, które nie mają żółtej tablicy, możesz ubezpieczyć bez wychodzenia z domu? Jeżeli dopiero co stałeś się właścicielem takiego samochodu i szukasz ubezpieczenia lub przejąłeś polisę po poprzednim właścicielu, już dziś możesz rozejrzeć się za całorocznym OC. W tym celu skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń.

 

Youngtimery do jazdy na co dzień – przegląd propozycji

Chcesz kupić youngtimera, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Jeżeli youngtimer ma ci służyć na co dzień, to zapoznaj się z naszymi propozycjami. Przygotowaliśmy listę aut, które mogą ci się spodobać, a które cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników.

Youngtimery do 10 tys. zł:

  • VW Golf 2 1.6/1.8. Za wyborem tego samochodu przemawiają choćby tanie części zamienne. Kłopotliwe może być jednak ich znalezienie na rynku.
  • Audi 80 2.0. Szczególnie polecane są modele wyprodukowane w latach 90. ubiegłego wieku, a to ze względu na bogate wyposażenie.

Youngtimery do 20 tys. zł:

  • BMW Z3 (zwłaszcza 1.9). BMW youngtimer? Propozycją godną polecenia jest choćby BMW Z3 produkowane w latach 1995-2002, również w wersji cabrio.
  • Land Rover Discovery 2. Jeżeli szukasz youngtimera do jazdy nie tylko po mieście, prezentowany model nada się doskonale.

Youngtimery do 30 tys. zł:

  • Porsche 928. To klasyka. Początkowo model 928 miał zastąpić wcześniejszą wersję 911. Ostatecznie nigdy nie zdobył szerokiej popularności, ale dziś przeżywa drugą młodość wśród miłośników youngtimerów.
  • Mercedes W140. Mercedes youngtimer? Wśród fanów motoryzacji dużą popularnością cieszy się Mercedes W140. Na jego korzyść przemawia m.in. bogate wyposażenie.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również