ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Z którym ubezpieczeniem kierowca może spać spokojnie?

Posiadanie samochodu i używanie go na co dzień wymaga od nas ubezpieczenia go. Jeśli chcemy czuć się spokojnie, dobrze jest zaopatrzyć się nie tylko w obowiązkową polisę OC, ale i AC. Dzięki tym dwóm produktom będziemy się czuli bezpiecznie na drodze.

Polisa OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowa polisa komunikacyjna. Takie ubezpieczenie należy kupić pod groźbą otrzymania mandatu. Według polskiego prawa nie wolno nam jeździć bez OC. Środki z odszkodowania OC służą temu, aby pokrywać szkody, które wyrządziliśmy innym uczestnikom ruchu drogowego w związku z kierowaniem przez nas pojazdem.

W razie wypadku, w którym to my zawiniliśmy, osoba poszkodowana może dochodzić odszkodowania i zostanie ono jej wypłacone właśnie z OC sprawcy. Gdyby na drodze przytrafiła nam się stłuczka, nie będziemy płacić zań z własnej kieszeni za wyrządzone innym osobom krzywdy.

Polisa AC

Drugą polisą, która chroni kierowców, jest ubezpieczenie AC (autocasco). Autocasco w przeciwieństwie do OC nie jest obowiązkowe. Decyzja o jego zakupie zależy od właściciela pojazdu. Wielu kierowców nie kupuje tego ubezpieczenia, licząc na oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że taka polisa pozwala pokryć koszty naprawy odniesionych przez szkód, które były spowodowana naszą winą. W takiej sytuacji pieniądze z OC idą dla poszkodowanej strony, a my, jeśli chcemy naprawić auto, musimy zainwestować w to własne środki. Jest to szczególnie bolesne finansowo, o ile nasze auto jest nowe. Takie koszty mogą być bardzo wysokie, a nie każdy ma przecież niezbędne ku temu oszczędności.

Polisa AC chroni w różnych sytuacjach i pozwala nam zrealizować wszystkie niezbędne działania naprawcze. Jest ona rozsądnym wyjściem nawet wtedy, kiedy nasze auto jest starsze, a jego wartość niezbyt wysoka. W razie wypadku lub problemu pieniądze z odszkodowania bardzo nas wspomogą, nawet jeśli zdecydujemy się na kasację samochodu.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również