ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zabezpieczenie okna przed włamaniem

Zabezpieczenie okien przed włamaniem, czy to w domu, czy też w budynku gospodarczym lub garażu, to bardzo istotna kwestia. Dotyczy to w szczególności budynków parterowych, które mogą stać się łatwym celem złodziei. Z tego wpisu dowiesz się jakie są najlepsze sposoby zabezpieczenia okien przed włamaniem, a co za tym idzie, co zrobić, by czuć się bezpiecznie i być spokojnym o swoje wartościowe rzeczy.

 

Najlepsze zabezpieczenie okien przed włamaniem

Większość osób chcąc chronić swój dobytek przed włamywaczami skupia się na zabezpieczeniu drzwi wejściowych. Tymczasem nawet najlepsze zamki w drzwiach nie powstrzymają złodziei przed wtargnięciem do domu, gdy będą mogli zrobić to oknem. Dlatego nie możesz zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu okien przed włamaniem, zwłaszcza jeżeli wybierasz się w podróż i przez kilka dni lub tygodni nie będzie nikogo w twoim domu.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie okien przed włamaniem jest pomyślenie o tym zawczasu, czyli podczas montażu okien. Wysokiej klasy okna posiadają okucia okienne z wysokimi parametrami antywłamaniowymi. Są wyposażone w tzw. grzybki antywyważeniowe, czyli elementy, które uniemożliwiają wyważenie skrzydła okiennego z futryny.

Klasy zabezpieczeń okiennych występują w skali od WK1 do WK6 (WK to skrót od Widerstandsklassen, niemieckiego terminu oznaczającego „klasa odporności”), gdzie:

  • WK1 to okno, które nie powinno być możliwe do wyważenia przez niedoświadczonego włamywacza,
  • WK2 określa, że okno jest możliwe do wyważenia przy użyciu specjalistycznego zestawu narzędzi po trzech minutach,
  • WK3 to okno, które może być wyważone przy użyciu określonego zestawu narzędzi po pięciu minutach,
  • WK4 to klasa, która mówi, że wymagany czas oporu okna przy próbie włamania wynosi 10 minut,
  • WK5 to okno, które może być sforsowane po 15 minutach przez doświadczonego włamywacza, który posługuje się określonymi narzędziami,
  • WK6 określa, że wymagany czas oporu okna na próbę włamania wynosi 20 minut, co powinno zniechęcić do kontynuowania forsowania okna. 

Możesz spotkać się również z oznaczeniem RC (ang. Resistance Class).

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem, gdy są już zamontowane?

Jeżeli nie pomyślałeś o zakupie okien wysokiej klasy podczas budowania domu czy innego budynku, lub po prostu nie miałeś na to wpływu (np. kupiłeś mieszkanie w bloku, bądź gotowy do zamieszkania dom), to w dalszym ciągu możesz ochronić się przed włamaniem przez okno.

W celu zabezpieczenia okna przed włamaniem możesz zainstalować mechanizmy elektroniczne (czujniki), które uruchomią alarm, gdy ktoś będzie majstrował przy oknie. Tego typu czujniki zawiadamiają wynajętą przez ciebie agencję ochrony lub policję, gdy dojdzie do uruchomienia alarmu.

Kolejnym elementem prewencyjnym przy oknach mogą być specjalne klamki antywłamaniowe, które również skutecznie powstrzymają złodzieja. Na rynku dostępne są klamki z zamykaniem na kluczyk lub ze specjalnym przyciskiem, który możesz dobrać do każdego typu okna.

Zabezpieczenie drzwi balkonowych przed włamaniem

Jeżeli posiadasz balkon, nie możesz zapomnieć również o zabezpieczeniu drzwi balkonowych, które z pewnością będą brane pod uwagę przez złodzieja chcącego włamać się do twojego domu. W celu zabezpieczenia drzwi balkonowych przed włamaniem możesz użyć wcześniej wymienionych sposobów, a także zastosować zasuwnicę. Zasuwnica zwiększa szczelność oraz zabezpieczenie drzwi balkonowych (okien również), a montuje się ją w znajdującym się w ramie wyżłobieniu.

Jeżeli nie chcesz z jakichś przyczyn instalować w drzwiach balkonowych i oknach klamek zamykanych na klucz, możesz dokupić i zamontować wkładki uniemożliwiające rozwiercenie klamki od zewnątrz.

Znakomitą ochroną antywłamaniową, zarówno okna, jak i drzwi balkonowych, są rolety zewnętrzne. Być może opuszczone rolety zewnętrzne nie powstrzymają zdeterminowanego włamywacza, ale z pewnością bardzo utrudnią mu zadanie. Dodatkowo próba włamania i sforsowania rolet przez złodzieja będzie dość głośna, więc istnieje szansa, że któryś z sąsiadów wezwie na czas policję, czy po prostu przegoni intruza.

Jak jeszcze możesz się chronić przed włamaniem?

Ostatni sposób ochrony, jaki chcemy ci przedstawić nie jest stricte zabezpieczeniem okna przed włamaniem, jednak jest niemniej ważny. Mowa tu o ubezpieczeniu nieruchomości od kradzieży. Taka polisa to gwarancja, że nawet jeśli pomimo zabezpieczeń, dojdzie do włamania do twojej nieruchomości, nie poniesiesz wielkich strat materialnych. Pieniądze z polisy pozwolą ci odkupić wartościowy sprzęt, który stracisz w wyniku kradzieży, a także pokryją koszty naprawy okna lub drzwi balkonowych, czy też remontu.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również