ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – jak to zrobić?

W Polsce kradzieże samochodów znacznie zmniejszyły się w ostatnich latach, jednak w dalszym ciągu się zdarzają. Zabezpieczenie auta przed kradzieżą jest szczególnie istotne dla właścicieli pojazdów wysokiej klasy. Posiadacze mniej wartościowych aut również nie mogą spać spokojnie, gdyż ich samochód może stać się łupem złodzieja, który będzie chciał sprzedać jedynie części z ukradzionego pojazdu. Okazuje się, że by nie martwić się ewentualną kradzieżą, nie wystarczy jedynie wykupić pakietu autocasco w towarzystwie ubezpieczeniowym.

 

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – jakie mamy opcje?

Dziś już rzadko spotkamy charakterystyczne zabezpieczenie na kierownicę. Niemniej jednak, wciąż dla niektórych są obowiązkowym zabezpieczeniem samochodu, podobnie jak blokady pedałów czy skrzyni biegów. Wielu właścicieli aut decyduje się na inne, nowocześniejsze opcje, często dostępne na wyposażeniu pojazdu. Jedną z popularniejszych opcji jest autoalarm, który chroni nie tylko przed kradzieżą samochodu, ale i jego części, czy też przedmiotów, które pozostawiliśmy w jego wnętrzu. Inną możliwością jest immbolizer, który blokuje zapłon silnika i uniemożliwia złodziejowi odjechanie naszym samochodem.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Ochrona AC

Kupując ubezpieczenie AC nie możemy mieć 100 proc. pewności, że dostaniemy odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu. Choć może wydawać się to absurdalne, musimy wiedzieć, że ubezpieczyciel często ma podstawy do zmniejszenia należnego świadczenia lub nawet odmowy wypłaty odszkodowania. Dzieje się tak, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe wymagają od klientów kupujących AC odpowiedniego zabezpieczenia auta przed kradzieżą. W przypadku niedopełnienia niektórych warunków umowy odmawiają wypłaty odszkodowania. Trzeba zatem zadbać o zabezpieczenia antykradzieżowe, bo tylko dzięki temu możemy mieć szansę, na wypłatę odszkodowania za kradzież pojazdu. Poszczególni ubezpieczyciele mają jednak różne wymagania, zatem przed podpisaniem umowy AC warto dokładnie przenalizować OWU. Dla przykładu: ogólne warunki ubezpieczenia AC PZU jasno informują, że TU może nie wypłacić odszkodowania, jeśli kierowca nie zamontował odpowiednich zabezpieczeń samochodowych lub ich nie uruchomił.

Autocasco niestety nie jest dostępne dla wszystkich kierowców. Jeśli posiadamy auto starsze niż 10 lat, znalezienie dobrego ubezpieczenia AC będzie bardzo trudne, a do tego kosztowne. W przypadku samochodów liczących ponad 15 lat zabezpieczenie auta polisą AC jest praktycznie niemożliwe, gdyż zakres ubezpieczenia autocasco nie obejmuje zazwyczaj wyłącznie kradzieży, a też wiele innych zdarzeń, w tym kolizję. Tego typu wyłączenia ubezpieczyciele uzasadniają tym, że im starszy jest pojazd, tym większe jest ryzyko powodowania nim szkód, co w następstwie prowadzi do konieczności wypłaty odszkodowania.

 

W jakich sytuacjach nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta?

Zdarza się, że dochodzi do kradzieży samochodu, mimo iż zadbaliśmy o utrudnienie złodziejowi zdobycia łupu poprzez zainstalowanie w naszym aucie alarmu. I niestety również może się okazać, że i w tym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi nam wypłaty świadczenia. Decydują o tym następujące czynniki:

  • kierowca zapomniał zamknąć drzwi i/lub okna w samochodzie, zostawił kluczyki w stacyjce lub nie uruchomił wszystkich systemów alarmowych, o których istnieniu poinformował ubezpieczyciela przy zawieraniu umowy AC;
  • szkoda powstała podczas gdy właściciel pojazdu był pod wpływem środków odurzających lub alkoholu;
  • kierowca pozostawił w skradzionym pojeździe ważne dokumenty dotyczące auta, np. dowód rejestracyjny;
  • wykryta została usterka techniczna, która była zaniedbaniem właściciela pojazdu a ułatwiła złodziejowi kradzież samochodu;
  • kierowca lub pasażer pozostawili w widocznym z zewnątrz miejscu w aucie: portfel, telefon, torebkę, torbę na laptop, co mogło sprowokować złodzieja;
  • właściciel pojazdu nie dysponuje kompletem kluczyków lub pilotem do autoalarmu podczas zgłaszania szkody, np. zostawił jeden kluczyk w schowku samochodowym skradzionego auta;
  • ubezpieczający przedstawił nieprawdziwe informacje, np. dotyczące liczby zabezpieczeń antykradzieżowych podczas zawierania umowy AC.

Oświadczenie nieprawdy przy podpisywaniu umowy autocasco zawsze działa na niekorzyść właściciela auta – może dojść do rekalkulacji składki ubezpieczeniowej i odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

 

Jakie ubezpieczenie od kradzieży samochodu wybrać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zazwyczaj kilka wariantów polis autocasco. Niektórzy ubezpieczyciele oferują pakiety mini (można spotkać się również z określeniem smart lub start), które obejmują jedynie ochronę przed kradzieżą samochodui kilkoma innymi, mało prawdopodobnymi zdarzeniami. Takie niepełne ubezpieczenie AC jest korzystne zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy nie wypracowali sobie jeszcze dużych zniżek. Oczywiście jest też sporo tańsze od pełnego pakietu AC. Skorzystanie z takiego pełnego bądź rozszerzonego zakresu autocasco powinieneś rozważyć, gdy:

  • posiadasz nowy samochód – prosto z salonu;
  • jesteś właścicielem drogiego auta wysokiej klasy;
  • kupiłeś auto należące do popularnych marek;
  • używasz samochód bardzo często, zwłaszcza do codziennej pracy;
  • parkujesz swój samochód w miejscach oddalonych od domu.

Pamiętaj, że ubezpieczenie autocasco chroni właściciela nie tylko przed kradzieżą auta, ale także przed zniszczeniem oraz uszkodzeniem – samochodu oraz wyposażenia (np. w wyniku włamania).

Zabezpieczenie auta przed kradzieżą powinno być szczególnie istotne dla właścicieli nowych lub wartościowych samochodów. Dlatego warto zadbać nie tylko o wykupienie dobrej polisy autocasco, ale również o dokładne zapoznanie się z jej warunkami. Istotne jest porównanie kilku propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych, gdyż może okazać się, że w tej samej cenie otrzymamy znacznie wyższy zakres ubezpieczenia. AC jest dość kosztowną lecz zazwyczaj opłacalną inwestycją. Dobrym sposobem na oszczędność jest zakupienie autocasco razem z obowiązkową polisą OC – w większości towarzystw ubezpieczeniowych taki pakiet jest bardziej atrakcyjny cenowo.  Warto sprawdzić ranking OC/AC i wybrać opcję, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również