ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zamarznięte drzwi w aucie – jak je otworzyć? Sprawdzone sposoby

Zamarznięte drzwi w aucie to problem, z którym kierowcy mogą spotkać się w zimie. W przeszłości nie mogłeś otworzyć przymarzniętych drzwi w swoim pojeździe? Zobacz, jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie.

Przymarznięte drzwi w samochodzie – jak temu zapobiec?

Kierowcy doskonale wiedzą, że lepiej zapobiegać problemom niż je rozwiązywać, gdy się już pojawią. Stąd też pytanie: jak zapobiec zamarzaniu drzwi w samochodzie? Sposobów jest kilka i najlepiej stosować je jednocześnie. Mowa tu o:

  • Używaniu wazeliny technicznej lub silikonu do uszczelek

To właśnie zamarzające uszczelki uniemożliwiają otwarcie drzwi w samochodzie. Z tego względu warto stosować wazelinę techniczną lub silikon do uszczelek. Ten drugi preparat dostępny jest w różnych formach, np. sprayu. Jeżeli chcesz skorzystać z tej metody, pamiętaj, że wybrany produkt powinieneś nałożyć na uszczelki dopiero po umyciu pojazdu.

  • Systematycznym usuwaniu wody z dywaników samochodowych

Zamarzające drzwi w auciemogą mieć swoje źródło w wilgoci zalegającej na dywaniku samochodowym. W zimie pamiętaj o otrzepaniu butów przed wejściem do pojazdu oraz regularnym wylewaniu wody, która zgromadzi się na dywaniku. W przeciwnym razie możesz mieć problem z zamarzającymi drzwiami.

  • Stosowaniu pochłaniaczy wilgoci do samochodu

Jeszcze innym sposobem na niedopuszczenie do zamarznięcia drzwi samochodowych jest stosowanie pochłaniaczy wilgoci. Najtańsze kosztują ok. 25 zł. Za woreczek wielokrotnego użytku (należy go osuszyć w mikrofalówce) zapłacić trzeba dwa razy tyle. Pochłaniacz wchłania wilgoć zgromadzoną we wnętrzu auta, w tym na dywanikach samochodowych.

O uszczelki samochodowe warto zadbać choćby z uwagi na wysoki koszt ich wymiany – za taką naprawę trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

 

Jak otworzyć przymarznięte drzwi samochodu? Lista sposobów

Jeżeli nie byłeś świadomy, że możesz zapobiec przymarzaniu drzwi, to pewnego zimowego poranka mogą powitać cię zamarznięte drzwi w samochodzie. Sprawdzonych sposobów na ich otwarcie jest kilka – warto poznać jej wszystkie.

Jak otworzyć zamarznięty samochód – sprawdź drzwi od strony pasażera

Być może uda ci się otworzyć drzwi od strony pasażera. Wówczas nie będziesz musiał korzystać żadnych wyszukanych sposobów, aby otworzyć zamarznięte drzwi pojazdu – wystarczy, że uruchomisz samochód i włączysz ogrzewanie.

Ponieważ na postoju nie wolno pozostawać z uruchomionym silnikiem przez dłuższą chwilę, najlepiej po prostu ruszyć w trasę. W tym czasie zamarznięte drzwi samochodu powinny odtajać.

Jak otworzyć zamarznięty samochód – skorzystaj z odmrażacza do zamków

Jak odmrozić drzwi w samochodzie? Innym sposobem jest skorzystanie z odmrażacza do zamków. Takie preparaty są dostępne w formie sprayu, dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Większość oferowanych produktów poradzi sobie z odmrożeniem zamków nawet w temperaturze -60 st. C.

Zdecydowałeś się na odmrażacz do zamków? Zwróć uwagę na to, czy produkt, który zamierzasz kupić, wzbogacono o składniki pielęgnujące. Należy do nich m.in. inhibitor korozji.

Jak otworzyć zamarznięty samochód – ogrzanie klucza zapalniczką

Nie każdy kierowca spodziewa się zimą kłopotów z otwarciem drzwi. Jeżeli nigdy wcześniej nie przytrafiły ci się zamarznięte drzwi samochodowe lub zamarznięty zamek, to z pewnością nie masz przy sobie odmrażacza do zamków. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być ogrzanie klucza zapalniczką.

Decydując się na ten sposób, będziesz musiał wykazać się wyczuciem. W przeciwnym razie możesz uszkodzić immobilizer.

Jak otworzyć zamarznięty samochód – wykorzystanie suszarki do włosów

Parkujesz samochód w garażu podziemnym lub naziemnym na swojej działce? Jeżeli mimo to spotkałeś się z problemem zamarzniętych drzwi, możesz użyć suszarki do włosów – o ile w garażu masz dostęp do energii elektrycznej. Ciepłe powietrze poradzi sobie zarówno z zamarzniętym zamkiem, jak i uszczelką samochodową.

Użycie suszarki do włosów to bezpieczniejszy, niż np. gorąca woda, sposób, aby otworzyć zamarznięte drzwi samochodowe.

Jak otworzyć zamarznięty samochód – równomierne dociskanie drzwi

Często zdarza się, że to nie zamek, ale uszczelka jest problemem. Jak wówczas otworzyć zamarznięty samochód? Możesz spróbować rozkruszyć lód, który zgromadził się między uszczelkami. W tym celu zaleca się równomierne dociskanie drzwi przez kilka minut. Niestety, ta metoda nie zawsze zadziała.

Niezależnie od tego, na który sposób się zdecydujesz, pamiętaj, że nie powinieneś ciągnąć drzwi na siłę. To może przysporzyć ci więcej problemów niż korzyści – rezultatem może być m.in. oderwanie się uszczelki.

Zamarznięte uszczelki w samochodzie – czy pomoże ubezpieczyciel?

Zima to wymagający okres dla kierowców. W czasie od listopada do kwietnia właściciele samochodów spotykają się z różnymi problemami – wspomnieć wystarczy o zamarzających drzwiach czy rozładowanym akumulatorze. Na takie sytuacje warto przygotować się odpowiednio wcześniej kupując ubezpieczenie assistance.

Assistance to polisa zapewniająca pomoc w razie niespodziewanych problemów, m.in. z uruchomieniem pojazdu. Jeżeli wymienione wyżej sposoby nie zadziałają, nie warto ryzykować – lepiej zdać się na specjalistów. Wystarczy jeden telefon, aby na parkingu zjawili się fachowcy, którzy otworzą drzwi lub odholują samochód do warsztatu samochodowego, gdy pomoc na miejscu zdarzenia nie będzie możliwa.

Polisę assistance można kupić wraz z ubezpieczeniem OC (lub OC+AC) za pośrednictwem porównywarki Compero. Cenę takiego pakietu polis wyliczysz za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również