ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Zaplanuj narty w górach (z ubezpieczeniem)

Dla miłośników sportów zimowych polska aura nie zawsze jest łaskawa, dlatego też coraz większa liczba osób wybiera kraje alpejskie, w których śniegu na stokach nigdy nie brakuje, a strome zjazdy kuszą wrażeniami. 

Wybierając się na narty do krajów Unii Europejskiej, mało kto zastanawia się nad specyfiką opieki zdrowotnej, jaka obowiązuje w tych państwach. Pamiętajmy, że wypadki zdarzają się nawet najlepszym narciarzom i snowboardzistom, dlatego warto zastanowić się, jaka opieka medyczna nam przysługuje w ramach ubezpieczenia NFZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje Polakom opiekę medyczną w krajach należących do Unii Europejskiej, jednak nie gwarantuje wielu istotnych usług medycznych, które mogą być niezbędne dla turysty w górach, np. transportu medycznego do Polski. Dodatkowo nie mamy zapewnionej bezpłatnej akcji poszukiwawczej (w przypadku lawiny i zaginięcia na stoku) oraz akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Warto uświadomić sobie, że do większości wypadków dochodzi właśnie na stokach i inne formy transportu lub pomocy niż pogotowie lotnicze, nie wchodzą w grę. Koszty jednorazowej akcji poszukiwawczej są zaś duże i niestety zwykle to pokrzywdzone osoby muszą płacić kolosalne rachunki.

Aby zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed ewentualnymi kosztami związanymi z opieką medyczną za granicą, należy zwrócić uwagę na ubezpieczenia. Większość biur podróży oferuje w cenie wycieczki ubezpieczenie zdrowotne i od nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenia te jednak są stosunkowo niskie i nie pokrywają wszystkich kosztów. Osoby zainteresowane szerszą ochroną powinny wykupić ubezpieczenia dodatkowe, a te można wykupić w wielu firmach ubezpieczeniowych. Decydując się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, należy również zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim wybieramy ubezpieczenia, które przewidują bezpłatny transport do Polski lub zwrot jego kosztów. W przypadku braku możliwości transportu osoby poszkodowanej, polisa ubezpieczenia powinna gwarantować zwrot kosztów leczenia do kwoty minimum 20 000 euro. Suma ta wydaje się dość wysoka, jednak koszty opieki zdrowotnej w krajach alpejskich są wyższe niż w Polsce, a leczenie urazów, których możemy doświadczyć w górach, bywa długotrwałe.

Expert Compero Expert Compero

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również