ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zatrucie czadem: jak rozpoznać objawy i udzielić pierwszej pomocy?

Zaczadzenie, czyli zatrucie tlenkiem węgla jest jednym z najczęściej spotykanych zatruć w sezonie grzewczym, jakim jest okres jesienno-zimowy. Nieszczelne instalacje cieplne, gazowe, czy też niedrożne układy wentylacyjne sprzyjają wystąpieniu takiego zdarzenia. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla oraz jak udzielić pierwszej pomocy osobie zatrutej czadem.

Co to jest tlenek węgla?

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest bezbarwnym i bezwonnym gazem. Powstaje w wyniku niepełnego spalenia paliw zawierających w swym składzie węgiel, jakimi ogrzewamy nasze domy czy mieszkania. Są to między innymi: gaz ziemny, a także propan, butan, węgiel, koks, drewno i paliwa płynne.

Zaczadzenie jest niezwykle niebezpiecznym dla zdrowia i życia człowieka zdarzeniem. Tlenek węgla zatruwa organizm drogą oddechową – łączy się z hemoglobiną nie pozwalając na prawidłowy transport tlenu w organizmie, a co za tym idzie, powoduje niedotlenienie tkanek i organów. Dlatego tak istotne jest, aby każdy z nas wiedział jakie są objawy zaczadzenia.

Przyczyny zatrucia czadem

Do zatrucia tlenkiem węgla dochodzi w miejscach ogrzewanych, gdzie urządzenia grzewcze nie są w najlepszym stanie, jak również w kuchniach, gdzie znajdują się palniki gazowe. Do zaczadzenia może dojść także w pomieszczeniach, gdzie są zbyt szczelnie zamykane okna i drzwi oraz brak prawidłowej wentylacji lub dostatecznego odprowadzenia spalin (np. w garażu). Do zatrucia czadem dochodzi także w wyniku pożaru, podczas którego zachodzi gwałtowne spalanie dużej ilości materiałów.

Objawy zaczadzenia

Dopuszczalne stężenie tlenku węgla, określone przez Światową Organizację Zdrowia, wynosi 35 ppm. Wraz ze wzrostem stężenia czadu w powietrzu człowiek jest coraz bardziej narażony na jego szkodliwe działanie. Stężenie około 200 ppm jest określane jako takie, które wywołuje objawy zatrucia. Natomiast bardzo duże stężenia czadu, rzędu kilkunastu tysięcy ppm, powodują niedotlenienie i śmierć w ciągu nawet kilku minut. Zatrucie tlenkiem węgla może mieć charakter przewlekły oraz nagły.

Osoby przebywające w miejscach, w których mogą być narażone na ciągły kontakt z niewielkim stężeniem tlenku węgla, skarżą się na bóle i zawroty głowy, brak koncentracji i pogorszenie pamięci, ciągłe zmęczenie, nudności oraz utratę apetytu, mogą także cierpieć na bezsenność. Objawy gwałtownie nasilają się w przypadku nagłego wzrostu stężenia tlenku węgla w powietrzu. Pierwszym objawem zatrucia są bóle głowy. Dalsza ekspozycja na trujący gaz powoduje zawroty głowy, nudności i wymioty. Występuje kołatanie serca, utrudnione oddychanie, a wraz z dalszym postępowaniem zatrucia - utrata przytomności.

Zatrucie czadem – pierwsza pomoc

W przypadku podejrzenia zatrucia czadem najpierw otwórz okna i drzwi, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza. Jeśli jest to możliwe zabierz poszkodowanego z miejsca zdarzenia. Następnie, tak jak w przypadku udzielania pierwszej pomocy, oceń stan poszkodowanego. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale nie ma problemów z oddychaniem, ułóż go w bezpiecznej pozycji. W przypadku gdy poszkodowany nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo oddechową. Wezwij pomoc medyczną, zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999 na pogotowie ratunkowe. Do czasu przyjazdu ratowników medycznych wykonuj sztuczne oddychanie i masaż serca wraz z innymi osobami, które są w stanie pomóc w akcji ratunkowej. Zamknij dopływ gazu, lub innego źródła czadu jeśli jest to możliwe.

Jak zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla?

Istotną rzeczą w zapobieganiu zaczadzeniu i wyeliminowaniu potencjalnej sytuacji zagrożenia życia, jest zwrócenie uwagi na stan urządzeń grzewczych w naszych mieszkaniach i domach. Rozpoczynając budowę dobierz infrastrukturę grzewczą tak, aby spełniała wszelkie normy bezpieczeństwa. Pamiętaj o kontrolach i przeglądach instalacji grzewczych. Prawidłowo działająca instalacja zmniejsza ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Jeśli już używasz urządzeń, które potencjalnie mogą być nieszczelne i może ulatniać się z nich gaz, zadbaj o prawidłową wentylację pomieszczeń oraz wietrz często mieszkanie. Przede wszystkim zainwestuj w czujnik czadu. Czujniki są łatwo dostępne na rynku, a zainstalowanie ich może uratować zdrowie, a nawet życie.

Bardzo ważne jest również posiadanie dobrego ubezpieczenie zdrowotnego, które mimo że nie uchroni przed zaczadzeniem, zapewni osobie zatrutej tlenkiem węgla doskonałą pomoc medyczną oraz pokryje koszty leczenia. Takie ubezpieczenie zagwarantuje także wypłatę odszkodowania bliskim ofiary zaczadzenia, której nie uda się przeżyć.

Szeroką ofertę ubezpieczeń na zdrowie i życie znajdziesz w serwisie Compero.pl – multiagencji ubezpieczeniowej posiadającej produkty finansowe pochodzące od najlepszych polskich towarzystw. Dzięki nam znajdziesz polisę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb i zapewnisz tym samym sobie oraz swoim bliskim pomoc w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, jakim jest m.in. zatrucie czadem.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również