ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – jak otworzyć zatrzaśnięte auto?

Wystarczy pośpiech lub chwila nieuwagi, aby kluczyki zostały zatrzaśnięte w samochodzie. Jak otworzyć zatrzaśnięte auto? Możliwości jest kilka. Poznaj cztery sposoby, aby w przypadku takiej sytuacji wiedzieć, jak postępować.

 

1. Zatrzaśnięte klucze w aucie a kluczyk zapasowy

Jak otworzyć zatrzaśnięte auto? Sprawa jest dość prosta, jeżeli dysponujesz kluczykiem zapasowym – wystarczy, że się nim posłużysz. Bardzo możliwe jednak, że chociaż masz kluczyk zapasowy, to pozostał on w domu. Masz wówczas dwie możliwości:

  • pojechać po niego samodzielnie – pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć samochód na ten czas, szczególnie jeżeli zaparkowałeś w miejscu do tego nieprzeznaczonym,
  • poprosić bliską osobę o jego przywiezienie – to dobre rozwiązanie, jeżeli do zatrzaśnięcia kluczyków doszło np. w trasie i nie masz jak samodzielnie dotrzeć do domu.

Najlepiej, abyś nie próbował zatrzaśniętego kluczyka w samochodzie wyjmować samemu, korzystając z różnych narzędzi, np. śrubokręta. W ten sposób możesz jedynie uszkodzić zamek, a wówczas zapasowy kluczyk może się na niewiele zdać – konieczna będzie interwencja fachowca.

2. Jak otworzyć zatrzaśnięte auto – usługa awaryjnego otwierania auta

Jeżeli do zatrzaśnięcia kluczyka w samochodzie doszło daleko od domu lub też nie masz zapasowego kluczyka, to pozostaje zdać się na specjalistów. Usługę awaryjnego otwarcia auta oferują ślusarze i niektóre warsztaty samochodowe. Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem firmy świadczącej takie usługi, zwłaszcza na terenie dużego miasta.

Ile kosztuje otworzenie samochodu z zatrzaśniętymi kluczykami? Ceny są zróżnicowane, ale musisz przygotować się na koszt od ok. 100 do nawet 500 zł.

Nie zawsze za otwarcie samochodu przez specjalistę będziesz musiał zapłacić. Być może posiadasz polisę assistance. W ramach tego ubezpieczenia możesz liczyć na:

  • usprawnienie samochodu na miejscu zdarzenia – wystarczy, że skontaktujesz się z pracownikiem infolinii, a otrzymasz pomoc,
  • holowanie do warsztatu samochodowego, na parking lub pod wskazany adres – jeżeli próba otworzenia samochodu na miejscu się nie powiedzie.

Kupujesz tylko OC? Sprawdź, czy na pewno nie masz assistance. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują to ubezpieczenie jako gratis do obowiązkowego OC.

 

3. Zatrzaśnięty kluczyk w samochodzie a zestaw awaryjny

Być może zatrzaśnięcie kluczyków przydarzyło ci się na posesji przy domu lub gdy otwierałeś bramę garażową. Jeżeli nie masz ubezpieczenia assistance i nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalistę, możesz skorzystać z rozwiązania w postaci zestawu awaryjnego do otwierania pojazdu.

Jak otworzyć samochód z zatrzaśniętymi kluczykami przy pomocy zestawu awaryjnego? Przede wszystkim nie powinieneś się szybko zniechęcać. W skład nawet najtańszych zestawów awaryjnych wchodzi kilka narzędzi, ale operowanie nimi wymaga wprawy i precyzji. Bardzo możliwe, że otwarcie auta zajmie ci nawet kilka godzin. Zestaw awaryjny przyda ci się szczególnie wówczas, gdy:

  • pozostawiłeś w samochodzie uchylone okno – wówczas będziesz mógł za pomocą narzędzi zwolnić blokadę drzwi,
  • chcesz podważyć zamknięte drzwi – zrobisz to przy pomocy pompowanej poduszki i klina, a dzięki powstałej szparze również będziesz mógł odblokować drzwi.

Szczegółowe poradniki dotyczące tego, jak otworzyć zatrzaśnięte auto, znajdziesz na portalach związanych z motoryzacją.

Najtańsze zestawy do awaryjnego otwierania drzwi samochodu kosztują ok. 100 zł. Jeżeli w przeszłości zdarzyło ci się zatrzasnąć kluczyki w aucie i nie masz zwyczaju kupowania ubezpieczenia assistance, to nabycie takiego zestawu awaryjnego może ci się bardzo opłacać.

4. Zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie – którą szybę wybić?

Czasem czekanie na pomoc fachowca nie jest możliwe. Jak otworzyć zatrzaśnięte auto, jeżeli w środku pozostało dziecko lub zwierzę? Pozostaje jedynie wybić szybę. To jednak, które okno wybierzesz, ma znaczenie. Do wyboru masz:

  • okno po stronie kierowcy,
  • okno po stronie pasażera,
  • małe okno trójkątne.

Wybicie okna znajdującego się po stronie kierowcy nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli w bagażniku nie masz folii, którą mógłbyś zabezpieczyć powstały otwór. Z kolei wybicie małej szyby trójkątnej – chociaż nie powinno pozostawić wielkich zniszczeń – może okazać się kosztowne. Dlaczego?

Okna tego rodzaju mają to do siebie, że rzadko się je wymienia. Z reguły właściciele samochodów wymieniają szyby w drzwiach lub czołową. To z kolei oznacza, że znalezienie szyby trójkątnej będzie trudniejsze, a jej wymiana będzie droga.

Wybicie szyby powinno być ostatecznością. Jeżeli chcesz zminimalizować koszty operacji odzyskania zatrzaśniętych kluczyków, pamiętaj o alternatywnych opcjach, w tym przede wszystkim wezwaniu na miejsce fachowca.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również