Zawiadomienie o zbyciu a wyrejestrowanie pojazdu - poznaj różnice

Powszechnie uważa się, że po sprzedaży samochodu należy go wyrejestrować. W rzeczywistości, nie taki jest sposób postępowania - zamiast wyrejestrowania pojazdu trzeba złożyć zawiadomienie o jego zbyciu.

Wyrejestrowanie auta

Kwestie dotyczące wyrejestrowania samochodu regulują ściśle zapisy prawa. Możemy to zrobić tylko w następujących sytuacjach:

  • gdy oddamy pojazd do stacji demontażu i zostanie on zezłomowany,
  • gdy auto zostanie skradzione,
  • gdy pojazd został zarejestrowany za granicą lub tam sprzedany,
  • gdy nastąpiła kasacja samochodu poza granicami Polski,
  • gdy udokumentujemy trwałą utratę samochodu, co nie ma nic wspólnego z jego zbyciem.

Jak widać z tych przykładów, sprzedaż samochodu na terenie naszego kraju nie oznacza konieczności jego wyrejestrowania. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba dopełnić żadnych formalności.

Zawiadomienie o zbyciu samochodu

Nie należy mylić zawiadomienia o zbyciu pojazdu z jego wyrejestrowaniem. To dwie różne czynności z punktu widzenia prawa. Gdy sprzedamy auto, musimy o tym powiadomić odpowiedni dla nas organ administracji lokalnej (starostę). Mamy na to jedynie 30 dni. To obowiązek wynikający z prawa o ruchu drogowym, a dokładnie mówi o tym art. 78 ust. 2 pkt. 1.

Formalności

By złożyć zawiadomienie o sprzedaży auta, trzeba zabrać ze sobą umowę kupna-sprzedaży do wglądu oraz dokument tożsamości. Konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego formularza. Jeśli auto było własnością kilku właścicieli, potrzebne będą ich podpisy. Gdy został sprzedany samochód zarejestrowany na firmę, należy dostarczyć jeszcze wpis z Krajowego Rejestru Sądowego, a my musimy być upoważnieni do załatwiania takich spraw urzędowych. To jednak nie wszystko.

Pamiętaj o ubezpieczycielu

O fakcie sprzedaży należy również powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiliśmy polisę OC. W tym wypadku mamy mniej czasu na taki krok, bo tylko 14 dni. Takie zawiadomienie wymusza na nas ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (art. 32 ust. 1). Ubezpieczycielowi należy podać dane nabywcy. Znajdziemy je na umowie kupna-sprzedaży.

W przypadku niezłożenia zawiadomienia o zbyciu pojazdu, prawo nie definiuje żadnych kar. Warto to jednak zrobić dla własnego dobra. W innym przypadku, jeśli nowy właściciel popełni jakieś przestępstwo z użyciem tego samochodu, to właśnie my będziemy mieli problemy i będziemy musieli składać wyjaśnienia.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....

  • Marek Pawłowski

Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...

  • Klaudia Malinowska

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako...