ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zdjęcia do autocasco – jak je wykonać, kiedy są potrzebne?

Kupujesz autocasco? A może przytrafiła ci się szkoda, którą chcesz zlikwidować z AC? Bardzo prawdopodobne, że firma ubezpieczeniowe poprosi cię o przesłanie fotografii auta. Wskazówki, jak je wykonać, znajdziesz poniżej.

 

Zdjęcia samochodu do ubezpieczenia – kiedy są potrzebne?

W przypadku ubezpieczenia AC stan wizualny samochodu ma dla ubezpieczyciela duże znaczenie. Aby zminimalizować koszty i uprościć formalności, firmy ubezpieczeniowe coraz częściej wymagają od klientów wykonania zdjęć. Dokumentację fotograficzną pojazdu będziesz musiał przygotować, gdy:

  • zawierasz umowę ubezpieczenia AC – na tej podstawie firma ubezpieczeniowa może ocenić stan pojazdu,
  • zgłaszasz szkodę – na podstawie przesłanych ubezpieczycielowi zdjęć dokona on wyceny szkody i obliczy wysokość odszkodowania.

Co się stanie, jeżeli nie dostarczysz wymaganych zdjęć firmie ubezpieczeniowej? Odpowiedź znajdziesz w treści umowy ubezpieczeniowej i OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Jeżeli zawarłeś już umowę, to ubezpieczyciel prawdopodobnie będzie miał prawo do jej wypowiedzenia. Z kolei brak zdjęć podczas likwidacji szkody spowoduje wstrzymanie wypłaty odszkodowania.

Jak zrobić zdjęcia samochodu do ubezpieczenia AC?

Niezależnie od tego, czy kupujesz ubezpieczenie, czy też zgłaszasz szkodę, musisz jeszcze wykonać zdjęcia samochodu do ubezpieczenia AC. Jak to zrobić? Każda firma ubezpieczeniowa ma własne procedury. Ogólne zasady w przypadku fotografii do zakupu ubezpieczenia są jednak następujące – zdjęcia muszą:

  • być czytelne – musi być na nich widoczny m.in. numer rejestracyjny pojazdu czy numer VIN,
  • prezentować bryłę pojazdu z różnych stron.

Chcesz udokumentować szkody? Przyda ci się przygotowana przez UFG aplikacja „Na wypadek”. Przeprowadza ona przez cały proces dokumentacji szkody, pozwala też wykonać zdjęcia wgnieceń czy pęknięć różnych elementów pojazdu.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe przygotowały dla klientów zainteresowanych zakupem AC specjalne aplikacje, które ułatwiają wykonanie prawidłowych zdjęć. Przykładem może być aplikacja Foto Asystent udostępniana przez firmę Allianz. Jeżeli kupiłeś ubezpieczenie przez agenta, to właśnie on – a nie ty – wykona zdjęcia i dostarczy je do siedziby Allianz.

Zdjęcia do autocasco Generali

Aby zlikwidować szkodę, Generali wymaga dwóch zdjęć pojazdu po przekątnej. Fotografie muszą być wykonane w taki sposób, aby na każdym widoczna była tablica rejestracyjna. Niezbędne będą też zdjęcia szkody (z perspektywy i bliska), numeru VIN pojazdu, deski rozdzielczej i stanu licznika. Więcej informacji na temat tego, jak wykonać zdjęcia, znajdziesz tutaj.

Warta – zdjęcia do AC

Warta również przygotowała wskazówki dla klientów, którzy chcą wykonać zdjęcia uszkodzonego pojazdu do celów likwidacji szkody. Ubezpieczyciel wymaga zdjęć: przodu pojazdu, tyłu pojazdu, poglądowego strefy uszkodzeń, szczegółowych uszkodzenia, przebiegu pojazdu, dowodu rejestracyjnego i numeru VIN. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Zdjęcia do AC – instrukcja AXA

AXA nie prezentuje na swojej stronie szczegółowej instrukcji. Jeżeli chcesz zlikwidować szkodę z posiadanego autocasco, powinieneś skontaktować się z pracownikiem infolinii tego ubezpieczyciela. To właśnie od niego dowiesz się, czy i jakie zdjęcia będą potrzebne do likwidacji szkody.

Zdjęcia do AC – instrukcja PZU

PZU – podobnie jak AXA – nie posiada na swojej stronie wskazówek co do tego, jak udokumentować fotograficznie szkody. Jednocześnie ten ubezpieczyciel posiada rozległą sieć agentów i dlatego być może wcale nie będziesz musiał wykonywać zdjęć samodzielnie. Najlepiej, abyś skontaktował się bezpośrednio z pracownikiem infolinii PZU i dopytał o szczegóły.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również