ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia – u pracodawcy i u ubezpieczyciela

Dzieci mają niespożyte pokłady energii. Niestety, mogą one być przyczyną kontuzji i urazów. Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia? Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie dla swojego syna czy córki?

 

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia u pracodawcy?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy jesteś przedsiębiorcą (prowadzisz np. jednoosobową działalność gospodarczą), czy też pracujesz na podstawie umowy o pracę bądź zlecenia. Kto zgłasza dziecko do ZUS? Jeżeli:

 • jesteś przedsiębiorcą, to swoje dziecko powinieneś zgłosić do ubezpieczenia samodzielnie – w tym celu należy wypełnić druk ZUS ZCNA.
 • pracujesz na etacie, to zgłoszenia dokona twój pracodawca – musisz go jednak poinformować o tym, że chcesz, aby zgłosił on twoje dziecko do ZUS.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia u pracodawcy? Jeżeli firma jest niewielka, to z reguły wystarczy rozmowa. W większych firmach konieczne będzie pisemne podanie.

Co to jest i jak wypełnić ZUS ZCNA? Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego to jeden z formularzy wykorzystywanych przez ZUS. Jeżeli jesteś pracownikiem, to formularz ten wypełni twój pracodawca. Samodzielnie będziesz musiał uzupełnić poszczególne pola tylko wówczas, gdy prowadzisz działalność gospodarczą.

Jakie dane są potrzebne do ubezpieczenia zdrowotnego?

Jakie dane są potrzebne do ubezpieczenia zdrowotnego i zgłoszenia członka rodziny do ZUS? W piśmie do pracodawcy powinieneś:

 • wskazać swoje dane – standardowo wymagane są: imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania,
 • podać dane dziecka – poza imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania, wskaż również jego datę urodzenia i PESEL,
 • podać stopień pokrewieństwa i wskazać, czy dziecko pozostaje z tobą we wspólnym gospodarstwie domowym,
 • wskazać stopień niepełnosprawności dziecka, jeżeli taki został mu przyznany lub niepełnosprawność została stwierdzona przed 16. rokiem życia.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia u pracodawcy – wzór. Jeżeli zastanawiasz się, jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia, skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru. Modyfikując formularz, będziesz mógł też wykorzystać go do zgłoszenia do ZUS współmałżonka.

Ile jest czasu na zgłoszenie dziecka do ZUS?

Od momentu, gdy przekażesz pracodawcy pismo o chęci zgłoszenia do ZUS swojego dziecka, pracodawca będzie miał siedem dni na wypełnienie i złożenie formularza ZUS ZCNA. Ze zgłoszeniem dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego nie warto zwlekać. Powodem jest choćby nieograniczony dostęp do świadczeń oferowanych w ramach publicznej służby zdrowia.

Nie pracujesz, nie prowadzisz też działalności gospodarczej, ale chciałbyś korzystać z usług publicznej służby zdrowia? Możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub ubezpieczyć się dobrowolnie. W drugim przypadku ubezpieczenie jest jednak uzależnione od systematycznego wnoszenia opłat.

Dlaczego warto kupić dla dziecka polisę zdrowotną?

Prywatne ubezpieczenie nie zastępuje dostępu do publicznej służby zdrowia, ale jest jej świetnym uzupełnieniem. Dlaczego? Choćby ze względu na długie kolejki, zwłaszcza do lekarzy specjalistów. Prywatna polisa zdrowotna skraca czas oczekiwania na konsultację z lekarzem i zapewnia wsparcie finansowe w razie choroby dziecka. To nie wszystko – w jej ramach możesz też liczyć na:

 • ubezpieczenie NNW – zakup prywatnej polisy pozwala zrezygnować ze szkolnego ubezpieczenia NNW, które najczęściej nie gwarantuje wypłaty wysokiej kwoty w razie wypadku dziecka,
 • pomoc opiekunki do dziecka – jeżeli będziesz miał ważną sprawę do załatwienia, ubezpieczyciel pokryje koszty opieki nad twoim dzieckiem,
 • konsultacje z lekarzami specjalistami po nieszczęśliwym wypadku dziecka – w zależności od konstrukcji umowy możesz liczyć na to, że firma ubezpieczeniowa pokryje koszty np. rehabilitacji.

Przegląd prywatnych ubezpieczeń dziecka

Ubezpieczyciel

Oferta

Uniqa – wariant Nicpoń

 • Pomoc finansowa, gdy dziecko poważnie zachoruje – suma ubezpieczenia do 38 000 zł
 • Dostęp do lekarzy specjalistów – 30 wizyt u lekarzy specjalistów do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy, czas oczekiwania na wizytę do pięciu dni
 • Ubezpieczenie NNW – za każdy jeden proc. uszczerbku ubezpieczyciel wypłaca 250 zł

PZU – Ochrona dla Twojego dziecka

 • Wsparcie finansowe w razie leczenia szpitalnego dziecka lub zdiagnozowania u niego ciężkiej choroby
 • Ubezpieczenie NNW – umowa obejmuje ponad 230 rodzajów uszczerbków
 • Organizacja leczenia dziecka za granicą – w razie gdyby niemożliwe było leczenie dziecka w Polsce

Allianz – Plan pełnej ochrony

 • Pomoc finansowa po poważnym zachorowaniu dziecka lub w trakcie jego pobytu w szpitalu
 • W razie śmierci rodzica dziecko otrzyma rentę – wypłata odbywa się przez określony w umowie okres
 • Leczenie za granicą w razie poważnej choroby – ubezpieczyciel pokrywa koszty do kwoty dwóch mln zł

 

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie dziecka?

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka nie jest szczególnie kosztowne – składki zaczynają się już od kilkunastu złotych za miesiąc. Przykładowo Uniqa proponuje ubezpieczenie Moje Dziecko w trzech wariantach z przejrzystym cennikiem:

 • wariant Psotnik – 35 zł miesięcznie,
 • wariant Urwis – 45 zł miesięcznie,
 • wariant Nicpoń – 65 zł miesięcznie.

Większość firm ubezpieczeniowych unika jednak podawania dokładnych cen – składka ubezpieczeniowa jest wyliczana indywidualnie dla każdego dziecka, które ma zostać objęte ochroną. Chcesz rozeznać się w propozycjach firm ubezpieczeniowych, aby kupić najlepsze ubezpieczenie dla swojego dziecka?

Poszukaj ubezpieczenia za pomocą naszego kalkulatora OC/AC. W jednym miejscu otrzymasz informacje o zakresach ochrony i cenach ubezpieczeń oferowanych przez różnych ubezpieczycieli.

 

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia prywatnego?

Formalności wyglądają inaczej niż w przypadku zgłoszenia dziecka do ZUS – jest ich bowiem mniej. Kupując ubezpieczenie dla dziecka, będziesz musiał podać jego dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Znajdą się one w umowie między tobą a firmą ubezpieczeniową.

Różnica polega też na tym, że zgłoszenie dziecka do ZUS jest bezpłatne. Kupując prywatne ubezpieczenie, zobowiązujesz się do opłacania składki. W zależności od konstrukcji umowy, składkę opłacisz w ratach (np. co miesiąc) lub jednorazowo przy zakupie polisy.

 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również