ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zgubienie dowodu rejestracyjnego – ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego?

Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, a to z kolei zmniejsza ryzyko zgubienia tego dokumentu. Właśnie zorientowałeś się, że zapodziałeś gdzieś dowód rejestracyjny? Wskazujemy, jak postępować w takiej sytuacji i ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego. 

 

Do czego potrzebny jest dowód rejestracyjny? 

Dzięki zmianom w prawie, które zostały wprowadzone w ostatnich latach, dowód rejestracyjny nie jest potrzebny kierowcy na co dzień, ale jedynie od czasu do czasu. Właściciel samochodu będzie potrzebował tego dokumentu przed: 

 • badaniem technicznym pojazdu – dowód jest niezbędny podczas badania, ale brak miejsca na pieczątkę nie jest już powodem, dla którego dokument trzeba wymieniać, 
 • sprzedażą pojazdu – wraz z kluczykami nabywcy auta należy przekazać wszystkie dokumenty związane z pojazdem, w tym właśnie dowód rejestracyjny, 
 • wyjazdem za granicę – planując zagraniczny wyjazd samochodem, powinieneś sprawdzić wymagane w danym kraju wyposażenie obowiązkowe oraz zabrać ze sobą dokumenty, w tym właśnie dowód rejestracyjny. 

Zgubienie dowodu rejestracyjnego może okazać się szczególnie kłopotliwe, jeżeli zorientowałeś się, że nie posiadasz tego dokumentu tuż przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży z nabywcą samochodu. 

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego i jak wyrobić nowy dokument? 

Jeżeli zgubiłeś dowód rejestracyjny, to będziesz musiał wyrobić nowy dokument. Gdzie zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego? Urzędem właściwym do wydania nowego dowodu rejestracyjnego jest wydział komunikacji – sprawę powinieneś załatwić w tym urzędzie, w którym zarejestrowałeś auto. 

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego? Sprawę należy załatwić w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Może to być: 

 • urząd starostwa powiatowego, 
 • urząd miasta – w przypadku miast na prawach powiatu, 
 • urząd dzielnicy – w przypadku Warszawy. 

 

Aby otrzymać wtórnik w urzędzie, będziesz musiał wykonać dwie czynności: złożyć wniosek i uregulować opłatę. 

 

Zgubienie dowodu rejestracyjnego – wniosek i załączniki 

Co zrobić, gdy zgubi się dowód rejestracyjny? Jak wyrobić dowód rejestracyjny? Sprawę w wydziale komunikacji możesz załatwić osobiście. W tym celu będziesz musiał złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego (wzór znajdziesz na stronie internetowej wydziału komunikacji) wraz z załącznikami. Będą nimi dokumenty dotyczące samochodu, czyli: 

 • karta pojazdu – jeżeli ją otrzymałeś, 
 • ubezpieczenie OC, 
 • tablice rejestracyjne, 
 • aktualne badanie techniczne auta, 
 • dowód wniesienia opłaty. 

Składając wniosek o wydanie dokumentu, będziesz musiał też okazać dowód osobisty i sporządzić oświadczenie, że zgubiłeś dowód rejestracyjny. 

Wyrobienie dowodu rejestracyjnego po zgubieniu z reguły trwa 30 dni. Ponieważ utrata dowodu rejestracyjnego zostanie odnotowana w systemie informatycznym CEPiK, to z urzędu warto odebrać pozwolenie czasowe. Dzięki temu podczas oczekiwania na dowód będziesz mógł korzystać z pojazdu. 

 

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego? 

Co zrobić, jak się zgubi dowód rejestracyjny? Złożenie wniosku to nie wszystko – konieczne jest jeszcze dokonanie opłaty. Ile kosztuje duplikat dowodu rejestracyjnego, a ile trzeba zapłacić za wydanie pozwolenia czasowego? Wysokość opłat kształtuje się następująco: 

 • wydanie duplikatu dowodu rejestracyjnego – 54,50 zł, 
 • pozwolenie czasowe – 19 zł. 

Ile kosztuje wyrobienie dowodu rejestracyjnego auta? Jeżeli zdecydujesz się na pozwolenie czasowe, to łącznie na rachunek bankowy urzędu będziesz musiał przelać 73,50 zł.

 

Zgubienie dowodu rejestracyjnego, a ubezpieczenie OC 

Co zrobić, gdy zginie dowód rejestracyjny, a zbliża się koniec ubezpieczenia OC? Nadal masz szansę kupić polisę – wystarczy, że zakupisz OC przez internet. Za pomocą naszego kalkulatora OC możesz szybko znaleźć polisę w atrakcyjnej cenie. 

Aby obliczyć wysokość składki ubezpieczenia OC, będziesz musiał podać szereg danych, np. model pojazdu i rok jego produkcji. Co zrobić, gdy zginie dowód rejestracyjny? Wszystkie dane niezbędne do wyliczenia składki OC możesz pozyskać za pośrednictwem usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Wystarczy, że podasz: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji auta. 

 

Zakup ubezpieczenia OC bez dowodu rejestracyjnego przez internet jest nie tylko możliwy, ale również wygodny. Sprawdzając ceny ubezpieczeń za pomocą kalkulatora, szybko znajdziesz tanią polisę OC i – jeżeli masz taką potrzebę – również polisy dodatkowe, np. AC czy assistance. 

 

Skradziony dowód rejestracyjny – co robić? 

Nie zgubiłeś dowodu rejestracyjnego pojazdu, ale został on skradziony? Gdzie zgłosić kradzież dowodu rejestracyjnego? Procedura jest analogiczna jak w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego – będziesz musiał: 

 • skompletować niezbędne dokumenty, 
 • wypełnić wniosek i złożyć go w urzędzie, 
 • wnieść opłatę za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. 

Nie zawsze samochód jest własnością jednej osoby – zdarza się, że w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „właściciel” widnieją dwie lub nawet trzy osoby. Jeżeli tak jest w twoim przypadku, pamiętaj, że – co do zasady – przy wyrabianiu nowego dowodu rejestracyjnego w urzędzie powinni być obecni wszyscy właściciele pojazdu.  

Aby uniknąć angażowania pozostałych właścicieli do załatwiania formalności w urzędzie, warto ustanowić pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być: 

 • jeden z właścicieli – wystarczy, że otrzyma on pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli, 
 • profesjonalny pełnomocnik, np. radca prawny – wówczas trzeba jednak jeszcze dokonać opłaty w wysokości 17 zł. 

Pamiętaj, że po kradzieży czy zagubieniu dowodu rejestracyjnego sprzedaż auta może okazać się niemożliwa. Z reguły osoby szukające auta omijają takie oferty – uchodzą one za podejrzane.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również