ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zgubiona tablica rejestracyjna – sprawdź co powinieneś zrobić w takiej sytuacji

Tablice rejestracyjne stanowią podstawową formę identyfikacji posiadanego pojazdu mechanicznego. W celu ich wyrobienia konieczne jest złożenie w Wydziale Komunikacji odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami. Może się jednak zdarzyć, że na skutek wydarzeń losowych lub niepożądanych działań osób trzecich samochód zostanie pozbawiony tablic. Co wtedy robić?  

Jakie tablice są w Polsce obowiązkowe? 

W Polsce standardowe blachy mają wymiary 520 x 114 mm. Montowane są one z przodu oraz z tyłu auta w specjalnym miejscu na to przeznaczonym. Czasami zdarza się, że pojazd nie jest dostosowany konstrukcyjnie do standardowych tablic. Wówczas należy złożyć w Wydziale Komunikacji oświadczenie potwierdzające taki stan rzeczy w celu uzyskania małych tablic rejestracyjnych. Koszt ich wyrobienia jest taki sam jak w przypadku dużych tablic rejestracyjnych.  

W Polsce poza tablicami obowiązują jeszcze dodatkowe naklejki. Pierwsza z nich określana jest mianem legalizacyjnej i składa się ona z trzech części. Dwie hologramowe naklejane są na tablice, a trzecia – w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku niekompletnego zestawu tablic dwie nalepki z legalizacyjnego kompletu można umieścić w dowodzie. Na każdej naklejce znajduje się dziesięcioznakowy napis, stanowiący kombinację 3 liter i 7 cyfr. Przed nimi znajduje się natomiast skrót NL/. Warto dodać, że obowiązek posiadania nalepki legalizacyjnej dotyczy jedynie kierowców korzystających ze stałych tablic. Kolejna naklejka wskazuje na ważność tablicy tymczasowej. Ma ona kształt koła, czerwone cyfry i przezroczyste tło. Umieszcza się ją pomiędzy oznaczeniem województwa i miasta (lub powiatu) a ciągiem cyfr numeru rejestracyjnego.  

Co grozi za jazdę bez tablic rejestracyjnych? 

W przypadku braku obowiązkowych tablic i naklejek trzeba liczyć się z karami finansowymi, często osiągającymi wartość 5 tysięcy złotych. Policjant, w przypadku zatrzymania kierowcy auta bez obowiązkowych tablic, upoważniony jest również do odbioru dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji właściciel pojazdu nie może użytkować samochodu i powinien pozostawić go na parkingu. Warto pamiętać, że tablice rejestracyjne mają określone wymogi wizualne nie tylko pod kątem umieszczonego napisu, ale również samej formy. Oznacza to, że samodzielnie stworzone tablice mające zastąpić te standardowe, nie mogą być stosowane. W przypadku ewentualnej kontroli drogowej trzeba zatem liczyć się z mandatem i możliwością odebrania dowodu rejestracyjnego.  

Zgubiona tablica rejestracyjna – co robić? 

Złe warunki pogodowe, nierówny teren czy kolizja stanowią częste przyczyny zgubienia tablic. Pierwszą czynność, jaką należy podjąć, jest ponowne przemierzenie trasy lub też udanie się na miejsce wypadku w celu odnalezienia tablic. Może się bowiem okazać, że leżą one gdzieś na poboczu czy też drodze. Jeśli jednak działania te nie przyniosą skutku, wówczas trzeba udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydanie duplikatu lub nowych blach. Jaki jest koszt wymiana tablic? Cena uzależniona jest od liczby duplikatów i typu tablic: 

  • standardowy zamiennik – 40 zł, dwa duplikaty – 80 zł; 

  • wtórnik zabytkowej blachy – 50 zł, dwa odpowiedniki – 80 zł. 

Kierowcy przy pierwszej rejestracji swojego auta często decydują się także na wybór indywidualnych tablic o niestandardowej kombinacji cyfrowo-literowej. Wyrobienia takiego duplikatu również wynosi 40 zł, a dwóch – 80 zł.  

Czy można jeździć bez tablic? 

W Polsce wyrobienie duplikatów nie zajmuje wiele czasu. Zazwyczaj trzeba poczekać kilka dni. W tym czasie zabronione jest korzystanie z auta. Alternatywne rozwiązanie stanowią tymczasowe tablice. Prawo z ich korzystania przysługuje przez 30 dni. Wyrabiane są one tego samego dnia po złożeniu prośby w Wydziale Komunikacji. Ich koszt to 30 zł.  

Znalazłem tablicę – co robić? 

W takiej sytuacji najlepiej udać się na posterunek policji i tam zostawić tablice. Nie trzeba przy tym składać żadnych zeznań oraz opisywać miejsca, w którym blachy zostały odnalezione. Jeśli nikt nie zgłosi się po tablice, wówczas policjanci odsyłają je do Wydziału Komunikacji. Ty sam również możesz podjąć takie działanie.  

W przypadku zgubienia tablic warto udać się na miejsce, w którym mogły one odczepić się od samochodu. Jeśli tablic nie uda się odzyskać, konieczne jest złożenie prośby o wydanie zamiennika lub nowego kompletu w Wydziale Komunikacji. Nie warto odwlekać tych działań, gdyż jazda tablic kończy się zazwyczaj wysokim mandatem.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również