ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zielone tablice rejestracyjne – najważniejsze informacje

Wielu kierowców, szczególnie tych podróżujących poza granicami naszego kraju, może bardzo zdziwić widok zielonych tablic rejestracyjnych. Takie, pojawiły się naprawdę nie dawno i wiele osób, może nie zdawać sobie sprawy, czym są, jaki to kraj czy po prostu co oznaczają. Dają one parę przydatnych kierowcom przywilejów, jednak nie są one dla każdego, aby móc używać takich tablic, nasz pojazd musi spełniać określone warunki. Jednak jeśli spełnia, wcale nie ma wymogu, aby zieloną tablicę założyć.

 

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne są w obiegu od nieco ponad roku. Są jednak kierowcy, którzy umieścili je na autach, niespełniających ich kryteriów.

 

Zielone tablice – dla kogo powstały?

Odpowiedź jest prosta, zielone tablice powstały, aby wyróżnić na drogach bez emisyjne pojazdy. Zatem kwalifikują się do tego pojazdy:

  • elektryczne, które posiadać będą czerwoną obwódkę
  • z napędem wodorowym, które posiadać będą obwódkę w kolorze żółtym

 

Zielone tablice rejestracyjne – jaki kraj może je wprowadzić?

Zielona tablica rejestracyjna będzie obowiązywać w każdym kraju. Zastąpić one mają słabo widoczne, a używane wcześniej naklejki. System oznaczeń województwa, czyli litery i cyfry, będą umieszczane w identyczny sposób jak na standardowej tablicy rejestracyjnej. 

Wydawane od 1 stycznia 2020 roku, dla każdego pojazdu spełniającego podane kryteria. Także posiadacze starszych elektryków mogą wymienić swoje tablice. Posiadanie jednak takiej tablicy nie jest obowiązkowe. Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne w Polsce? Dokładnie to samo, jednak korzyści z tego płynące raczej w większej liczbie przypadków, pojawią się dopiero w przyszłości.

Jakie korzyści dla kierowców niosą za sobą zielone tablice?

Mimo że wymiana tablic nie jest obowiązkowa, to jednak posiadanie nich wiąże się z paroma korzyściami. Dlatego też wielu nieuczciwych kierowców, zakłada zielone tablice rejestracyjne, mimo że ich samochód nie spełnia kryteriów. 

Jedną z największych zalet posiadania takiej tablicy rejestracyjnej, jest możliwość korzystania z buspasów na równie z taksówkami oraz autobusami. Jednak zarządca drogi może uzależnić ten przywilej od liczby osób w danym pojeździe. Kolejna sprawa to fakt, że pojazd na zielonych tablicach będzie mógł wjechać w obszary, zamknięte dla większości pojazdów, czyli w strefy czystego transportu. Mogą także zatrzymać się przy stacjach ładowania o ile wtedy, będą faktycznie ładować akumulator pojazdu, a także parkować za darmo w strefach płatnego parkowania.

 

Dlaczego wprowadzono zielony kolor tablicy rejestracyjnej?

Przed wprowadzeniem nowych tablic, używano małych naklejek, jednak były one zbyt niewidoczne. Nadal można ich używać i wcale nie trzeba zmieniać swojej tablicy, ale może to wiązać się nadal z pewnymi problemami. 

Kierowcy pojazdów elektrycznych, nawet bez tablicy mogą korzystać z wymienionych wyżej zalet. Różnica polega na tym, że tablice rejestracyjne z zielonym tłem ułatwiają identyfikacje pojazdu. Kiedy używano naklejek, które były zbyt mało widoczne, często zdarzała się sytuacja, kiedy policja zatrzymywała się kogoś za wjechanie na buspas, nie wiedząc, że to samochód elektryczny. Szczególnie dzisiaj może się to zdarzać, kiedy pojazdy indukcyjne nie mają za wiele różnic w wyglądzie od zwyczajnych pojazdów.

 

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce – jak je dostać?

W Polsce od początku 2020 roku zielone tablice otrzymuje się automatycznie podczas rejestracji samochodu bez emisyjnego. Nie ma już możliwości dostania standardowych tablic lub naklejki do tego typu aut, tę były wydawane tylko do końca 2019 roku. 

Kierowcy, którzy zarejestrowali swój samochód przed 2020 rokiem, mogą, ale oczywiście nie muszą wymienić swoje tablice, jednak wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 93 zł, po zgłoszeniu się do odpowiedniego wydziału komunikacji.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również