ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zielony listek – co warto wiedzieć?

Ustawodawcy od lat próbują wprowadzić przepisy mające na celu zmniejszenie kolizji, których uczestnikami są młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Zakres tych regulacji dotyczyłby m.in. ograniczenia prędkości oraz szkoleń, do odbycia których zobowiązana byłaby każda osoba kilka miesięcy od otrzymania prawa jazdy kategorii B. Ustawodawcy chcą również wprowadzić konieczność stosowania tzw. zielonego listka. Co powinni na ten temat wiedzieć młodzi kierowcy?   

Czym jest zielony listek? 

Zielony listek klonu na białym tle z zieloną obwódką stanowi symbol wskazujący mało doświadczonego kierowcę pojazdu. Taki znak przykleja się zwykle na przednią i tylną szybę samochodu, a został on wprowadzony przez Organizację Prewencji Drogowej. W Polsce użytkowanie zielonego listka zostało wprowadzone w połowie lat siedemdziesiątych. W październiku 2008 roku zostały zainagurowane prace nad ustawą wskazująca na obowiązek stosowania naklejki przez osoby, których doświadczenie wprowadzeniu pojazdów, po pozytywnie zdanym egzaminie na prawo jazdy, nie przekracza dwunastu miesięcy. Projekt ten nie został jednak zrealizowany.  

Zielony listek – gdzie kupić? 

Naklejka wskazująca na niewielkie doświadczenie kierującego jest osobliwym znakiem ostrzegawczym dla innych uczestników ruchu drogowego. Z pewnością zwiększa on bezpieczeństwo, dlatego warto zdecydować się na jego zakup. Zielony listek dostępny jest zarówno w punktach stacjonarnych, jak i sklepach online. Bez problemu można kupić go w księgarni, na stacji benzynowej i w sklepach ze sprzętem motoryzacyjnym. Koszt jego zakupu wynosi około cztery złote. Warto jednak upewnić się, czy oferowana w sklepie naklejka spełnia określone wymogi. Jej średnica powinna wynosić 11 cm, a wysokość i szerokość głównego symbolu – 10 cm.  

Jakie jeszcze inne ograniczenia są przewidywane dla niedoświadczonych kierowców? 

Prób wprowadzenia ustawy nakazującej użytkowanie naklejki było kilka. Jak dotąd, żadna z nich nie zakończyła się sukcesem. Zielony listek nie jest jednak jedynym wymogiem, nad którym pracują ustawodawcy. Pragną oni również wprowadzić przepisy, nakazujące m.in ograniczenie dozwolonej prędkości: 

  • do 50 km/h w obszarze zabudowanym, 

  • do 80 km/h poza terenem zabudowanym, 

  • do 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.  

Co więcej, do 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierujący nie będzie mógł podjąć pracy jako zawodowy kierowca z kategorią. Jest to duże utrudnienie dla młodych osób, gdyż często po osiągnięciu pełnoletności starają się oni o posadę kuriera lub dostawcy jedzenia. Warto również zaznaczyć, że zmiany będą dotyczyły także obowiązkowych kursów dla kierowców z zielonym listkiem. Dla osób tych przewiduje się dwugodzinne zajęcia teoretyczne od czwartego do ósmego miesiąca od uzyskania pozwolenia jazdy. Ich koszt ma wynosić około 100 zł. Kierowcy będą musieli także odbyć godzinne, praktyczne szkolenie z instruktorem.  

Jak inaczej zadbać o bezpieczeństwo? 

Planowane projekty mają na celu ochronić młodych kierowców przed ewentualnymi wypadkami na drodze. Przewiduje się, że dzięki nim zmniejszy się także liczba poszkodowanych w wyniku kolizji spowodowanych niewielkim doświadczeniem osób, które niedawno otrzymały pozwolenie na prowadzenie pojazdu.  

Ustawy nie zostały jednak wprowadzone w życie, dlatego najważniejsze jest zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Jak wiadomo jednak, nie zawsze prawidłowa jazda stanowi gwarancję bezkolizyjności. Konieczny jest zatem zakup ubezpieczenia. Każdy kierujący powinien posiadać OC. Jego zakres jest jednak bardzo ograniczony, dlatego warto pomyśleć o zakupie dodatkowej ochrony. Jakie ubezpieczenie dla kierowców? Z pewnością świetnym rozwiązaniem są polisy AC, NNW oraz Assistance. Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedają je w pakiecie, co zmniejsza ostateczny koszt comiesięcznej składki. 

Zielony listek nie jest obowiązkowym oznaczeniem pojazdu kierowanego przez niedoświadczoną osobę. Warto zatem pomyśleć o jego zakupie, by zmniejszyć ryzyko ewentualnych kolizji drogowych.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również