ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Złomowanie auta a wyrejestrowanie pojazdu w 2022 roku – jak to wygląda w praktyce?

Okazało się, że naprawa twojego samochodu jest nieopłacalna? Jeżeli nie chcesz dalej płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, pozostaje ci wyrejestrować auto. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie samochodu powinno jednak zostać poprzedzone jego zezłomowaniem. Dowiedz się, jak zezłomować auto w 2022 r.

Czym jest i na czym polega złomowanie samochodu?

Złomowanie samochodu to proces, w ramach którego samochód zostaje uznany za niezdatny do dalszego użytku. Po przyjęciu pojazdu, stacja demontażu dokonuje jego rozmontowania, pozyskując w ten sposób elementy, które mogą zostać wykorzystane ponownie. Jednocześnie pozostałe części podlegają utylizacji zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Współcześnie złomowanie samochodu może mieć miejsce jedynie w wyznaczonych do tego miejscach – stacjach demontażu pojazdów. Jeżeli chciałbyś zostawić sobie swój stary samochód na pamiątkę w garażu, to będziesz musiał w dalszym ciągu kupować dla niego OC. Nie wyrejestrujesz też takiego auta.

Chcesz oddać samochód do stacji demontażu? Upewnij się, że wybrany przez ciebie punkt działa legalnie, czyli że jego właściciel ma zezwolenie marszałka województwa. W przeciwnym razie nie otrzymasz dokumentów niezbędnych do wyrejestrowania auta.

Ile kosztuje złomowanie auta?

Kwestia opłat za złomowanie samochodu jest prosta i powiązana z wagą pojazdu. W pierwszej kolejności auto zostaje zważone, a następnie jego rzeczywista waga jest porównywana z informacją w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli:

 • Waga samochodu zgadza się z tą w dowodzie rejestracyjnym – przedsiębiorca prowadzący stację demontażu zapłaci tobie. Ile można otrzymać za złomowanie pojazdu? W przypadku aut osobowych stawka wynosi od 30 do 40 gr za 1 kg.
 • Waga auta jest niższa niż ta wpisana w dowodzie rejestracyjnym, bo zdecydowałeś się na demontaż niektórych elementów i ich sprzedaż we własnym zakresie – musisz spodziewać się dopłaty. Może to być np. 1 zł za każdy 1 kg (maksymalnie jednak 10 zł za 1 kg).

Twój samochód jest niesprawny? Niektóre stacje demontażu samochodów mają własne lawety. Musisz jednak liczyć się z opłatą za taką usługę.

Co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyrejestrować auto, powinieneś wiedzieć, że odbywa się to na wniosek właściciela. Musisz przygotować następujące dokumenty:

 • Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – znajdziesz go na stronach internetowych wydziałów komunikacji
 • Zaświadczenie o przyjęciu kompletnego lub niekompletnego pojazdu – otrzymasz je na stacji demontażu pojazdów
 • Dowód rejestracyjny i karta pojazdu – jeżeli została wydana
 • Tablice rejestracyjne
 • Dowód wpłaty – opłata za wyrejestrowanie samochodu wynosi 10 zł i możesz ją wpłacić np. na rachunek bankowy wydziału komunikacji

Ze względu na pandemię COVID-19 wiele wydziałów komunikacji przyjmuje jedynie tych klientów, którzy z wyprzedzeniem zarezerwowali wizytę w urzędzie. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdziesz na stronie internetowej wydziału komunikacji.

Czy można wyrejestrować samochód przez internet?

Niektóre wydziały komunikacji dopuszczają możliwość wyrejestrowania pojazdu przez internet. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy urząd właściwy do rozpatrzenia twojej sprawy przyjmuje wnioski o wyrejestrowanie samochodu w formie online, skontaktuj się z nim telefonicznie.

Nie masz czasu, aby osobiście złożyć w urzędzie wniosek o wyrejestrowanie pojazdu? Pamiętaj, że sprawę możesz załatwić również:

 • Przez pełnomocnika. Wystarczy, że udzielisz pełnomocnictwa małżonkowi czy rodzicowi. Twoim pełnomocnikiem może też zostać np. znajomy lub radca prawny. Wówczas jednak czeka cię dodatkowy koszt – opłata od pełnomocnictwa.
 • Za pośrednictwem poczty. Wniosek oraz niezbędne dokumenty (w tym tablice rejestracyjne) możesz wysłać do urzędu przesyłką pocztową.

Jeżeli samochód jest współwłasnością (np. małżeńską), sprawę w urzędzie może załatwić jedna osoba. Pamiętać trzeba jedynie o pełnomocnictwie od pozostałych współwłaścicieli.

Jak wyrejestrować samochód krok po kroku?

Wyrejestrowanie samochodu jest dopuszczalne tylko w niektórych sytuacjach, które zostały wymienione w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jedną z nich jest przekazanie pojazdu do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów.

Aby wyrejestrować pojazd, musisz wykonać następujące czynności:

 • Przekazać samochód do stacji demontażu i otrzymać zaświadczenie o przyjęciu kompletnego lub niekompletnego auta
 • Wypełnić wniosek o wyrejestrowanie samochodu oraz przygotować pozostałe niezbędne dokumenty
 • Umówić się na wizytę w wydziale komunikacji lub załatwić formalności zdalnie – przez internet lub za pośrednictwem poczty

Gdy samochód zostanie wyrejestrowany, otrzymasz potwierdzającą ten fakt decyzję. Nie musisz jej odbierać osobiście w urzędzie – urzędnicy mogą ją wysłać na wskazany przez ciebie adres. Następnym krokiem jest powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o tym, że miało miejsce złomowanie samochodu i jego wyrejestrowanie.

Opłaciłeś składkę OC na cały rok, a niedługo później oddałeś pojazd do stacji demontażu? Możesz starać się o zwrot niewykorzystanej części składki

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również