poradnik

Zmiana czasu na zimowy 2021 – kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu a zegar samochodowy

  • Klaudia Malinowska
  • Życie i zdrowie

Zmiana czasu na zimowy 2021 – kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu a zegar samochodowy

Zmiana czasu na zimowy to coś, co wiele osób może zaskoczyć. Dlatego warto wiedzieć, kiedy przestawiamy czas i z czym to się dla nas wiąże. Należy także pamiętać, że zmiana czasu wiąże się przestawieniem zegarka – także tego w samochodzie. Nie zawsze przesunięcie czasu odbędzie się automatycznie.

Zmiana czasu na zimowy w 2021 roku – kiedy?

Co roku następują dwie zmiany czasu – z letniego na zimowy i z zimowego na letni. Jest to uregulowane dyrektywą Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku, według której zasady zmiany czasu obowiązują bezterminowo. W Polsce zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. Zgodnie z tym rozporządzeniem, zmiana czasu na zimowy następuje zawsze w ostatnią niedzielę października, zatem w tym roku należy przestawić zegarki 31 października, a konkretnie w nocy z soboty (30 października) na niedzielę. Przestawienie czasu powinno nastąpić o godzinę w tył, czyli z 3.00 na godzinę 2.00.

Co się dzieje, kiedy przestawiamy czas na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy pozwala nam dobrze się wyspać, gdyż możemy spać o godzinę dłużej. Niestety, ze zmianą czasu przyjdą również krótsze dni, ponieważ słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej. Może to przynieść niektórym osobom spadek energii i gorsze samopoczucie, gdyż organizm człowieka nie zawsze jest w stanie przestawić swój zegar biologiczny do nowej pory w krótkim czasie. Choć z pozoru wydaje się to nie być dużym problemem, to jednak takie zaburzenie rytmu zegara biologicznego, może mieć poważne konsekwencje. Spadek koncentracji, poczucie zmęczenia, opóźnione reakcje – to tylko niektóre efekty zmiany czasu, które mogą prowadzić do nieszczęścia, np. spowodowania wypadku samochodowego. Osoby, które źle reagują na zmianę czasu, powinny w niedzielę, kiedy przestawimy zegarki, pozostać w domu i starać się zregenerować, by w poniedziałek być w lepszej formie.

Kiedy przestawiamy zegarek w samochodzie?

Obecnie większość zegarów, z których korzystamy, przestawi się automatycznie, np. dzięki sygnałowi radiowemu czy sygnałowi GPS. Zatem w nowszych modelach samochodów najprawdopodobniej nie będziemy musieli martwić się przestawianiem zegarka na czas zimowy. Co jeśli musimy zmienić czas ręcznie? Chociaż w starszych modelach aut zmiany czasu na zimowy będziemy musieli dokonać samodzielnie, raczej nie będzie to dla nas problemem – po prostu musimy przekręcić odpowiednie pokrętło. W nowszych samochodach, jeśli czas nie przestawi się automatycznie, może to być wyzwaniem o tyle, że producenci stosują różne rozwiązania – najlepiej będzie, jeśli sprawdzimy w instrukcji obsługi, jak ustawić zegarek w samochodzie, który posiadamy. Są kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na zegarek samochodowy, ale mimo wszystko dobrze, aby pokazywał on aktualny czas.

Zmiana czasu 2021 – czy to ostatni raz, kiedy przestawiamy zegarki?

Władze Unii Europejskiej w ostatnich latach stale dyskutowały nad możliwością zniesienia zmiany czasu. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące zmiany czasu w Polsce obowiązuje do końca 2021 roku. Czy to oznacza, że zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi tej jesieni po raz ostatni? Zwolennicy koncepcji zniesienia zmian czasu będą być może zawiedzeni odpowiedzią, jednak brzmi ona: nie – prawdopodobnie w przyszłym roku znów będziemy musieli przestawić czas. I choć w marcu 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany i w marcu 2021 roku miało nastąpić ostatnie przesunięcie czasu (w krajach, które chciały wybrać na stałe czas letni), to jednak ze względu na utrudnioną komunikację spowodowaną pandemią koronawirusa, ustały dyskusje pomiędzy członkowskimi krajami UE dotyczące wycofania zmian czasu. W związku z tym, szanse, że decyzja o zaniechaniu zmian czasu w przyszłych latach zostanie podjęta przed rozpoczęciem 2022 roku.

Kiedy przestawiamy czas w 2021 roku?

Jeśli zmiany w zakresie zaniechania przestawiania czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni rzeczywiście nie zostaną wprowadzone, będziemy przestawiać zegarki tak, jak dotychczas, czyli w marcu i październiku. Pierwsza zmiana czasu w 2022 roku (z czasu zimowego na letni) wypada w ostatnią niedzielę trzeciego miesiąca, zatem 27 marca. Warto pamiętać, że zegarki będą tym razem przestawiane do przodu – z godziny 2.00 na 3.00, a co za tym idzie, będziemy spać krócej, jednak będziemy mogli dłużej cieszyć się słońcem.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

Chcesz zapewnić swojemu dziecku finansowe bezpieczeństwo? Oprócz odkładania pieniędzy na rachunku bankowym możesz zdecydować się również na ubezpieczenie posagowe. Zobacz, co zyskasz,...

  • Klaudia Malinowska

Pralka – podobnie jak inne sprzęty AGD i RTV – może zostać objęta ubezpieczeniem. Jeżeli chcesz skorzystać z takiej ochrony, masz kilka możliwości. Zobacz, jak wybrać dodatkowe...

  • Monika Słupczyńska

Zakup samochodu to poważna inwestycja, którą niewiele osób może sfinansować płacąc całość gotówką. Właśnie dlatego większość banków czy firm leasingowych decyduje się na...