poradnik

Zmiana opon zimowych na czas obniża OC

  • Expert Compero
  • Komunikacja

Zmiana opon zimowych na czas obniża OC

Okres zimowy ma ogromny wpływ na warunki drogowe, a to z kolei przekłada się na rosnącą liczbę kolizji drogowych. Taka sytuacja powinna pobudzać kierowców do terminowej zmiany opon na zimowe, tym bardziej że konsekwencje niedopilnowania tego "szczegółu", mogą okazać się bardzo kosztowne. To samo dotyczy zmiany opon zimowych na letnie.

Zmiana opon w polskim prawie

Choć w większości krajów Europy Wschodniej (częściowo także na Zachodzie), zmiana opon z letnich na zimowe jest obowiązkowa i grozi karą grzywny, a nawet odholowania pojazdu i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, to w Polsce wciąż brak takiego przepisu.

Nasi ustawodawcy pozostawiają tę kwestię kierowcom, licząc na ich rozsądek, co często kończy się mniej lub bardziej tragicznie. Wprawdzie w rządzie już kilkukrotnie pojawiał się projekt odpowiedniej ustawy, to do tej pory nie weszła ona w życie. Nie oznacza to jednak, że ewentualny brak zmiany ogumienia w naszym samochodzie nie będzie miał wpływu na nasze domowe finanse.

Zmiana opon a ubezpieczenie

Jeśli prawo nie nakłada obowiązku zmiany opon na zimowe czy letnie, to tym bardziej nie może tego zrobić ubezpieczyciel. Może on jednak wyciągnąć wnioski z postępowania kierowcy i odpowiednio rozliczyć jego brak rozsądku. Choć w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) nie znajdziemy zapisu mówiącego wprost o wpływie zmiany opon na ewentualne odszkodowania lub wysokość składek, to możemy być pewni, że kryją się one pod innymi punktami. Kluczem jest tutaj pojęcie "rażących zaniedbań", a niedostosowanie się do warunków drogowych z całą pewnością może być tak zakwalifikowane. Co wtedy?

Konsekwencje

W przypadku ubezpieczenia autocasco istnieje duże prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel uchyli się od obowiązku wypłaty odszkodowania w przypadku zdarzenia spowodowanego przez kierowcę w samochodzie bez odpowiednich opon. Argument dotyczący zaniedbań może też skutkować obniżeniem takiego odszkodowania o odpowiednią kwotę. W najlepszym przypadku TU wypłaci rekompensatę, jednak uwzględni nasze niedbalstwo w trakcie ustalania kolejnej składki.

W przypadku ubezpieczeń OC odszkodowanie z pewnością zostanie wypłacone, jednak ubezpieczyciel może domagać się od sprawcy zwrotu kosztów. Ujęcie naszego postępowania w wyliczaniu składki i zniżek lub zwyżek jest wręcz nieuniknione, więc zdecydowanie warto pamiętać, aby dostosować auto do warunków drogowych.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

Status dowodu rejestracyjnego to coś, co interesuje kierowców ubiegających się o ten dokument. Chociaż od 2018 roku nie musimy mieć go przy sobie podczas kontroli drogowej (na terenie Polski),...

  • Patrycja Kowalewska

Zawodowi kierowcy doskonale znają zasady poruszania się po różnych rodzajach dróg. Jeżeli na co dzień jeździsz samochodem w obrębie swojego miasta i jego najbliższych okolic, to przed...

  • Marek Pawłowski

Okazało się, że naprawa twojego samochodu jest nieopłacalna? Jeżeli nie chcesz dalej płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, pozostaje ci wyrejestrować auto. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie...