ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zmiana przeznaczenia pojazdu - formalności, ubezpieczenie

Posiadasz samochód dostawczy, który chciałbyś zamienić w wygodny kamper? Chcesz przerobić samochód z kratką na auto osobowe? W każdym z tych przykładów dochodzi do zmiany przeznaczenia pojazdu. O jakich formalnościach trzeba wówczas pamiętać?

Czym jest zmiana przeznaczenia pojazdu?

Zmiana przeznaczenia pojazdu polega na ingerencji w jego fabryczną konfigurację. Fachowcy, którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu takich prac, dokonują niezbędnych modyfikacji, a ich rezultatem jest m.in.:

  • zmiana samochodu osobowego na ciężarowy,
  • zmiana samochodu ciężarowego na osobowy,
  • montaż instalacji LPG w aucie,
  • zmiana liczby miejsc w pojeździe,
  • stworzenie z samochodu dostawczego kampera.

Powodów, dla których właściciele samochodów decydują się na zmianę przeznaczenia pojazdu, jest wiele. Często na ten krok decydują się przedsiębiorcy. Wykonując przeróbki w aucie, mogą je dostosować do swoich potrzeb.

Przykład: Z uwagi na COVID-19 nie chcesz korzystać z hotelu, ale z drugiej strony nie możesz odmówić sobie wakacyjnego wyjazdu. Wraz z bliskimi osobami postanawiasz zrealizować plan, który już dawno chodził ci po głowie - kupujesz samochód dostawczy i przerabiasz go na kampera. W rezultacie wykonanych prac powstaje nowy pojazd - domek na kółkach, a ty uniezależniasz się od bazy hotelowej.

Jak wygląda przebudowa pojazdu?

Nie ma znaczenia, czy chodzi jedynie o prosty demontaż kratki znajdującej się w samochodzie, montaż instalacji gazowej czy też przerobienie samochodu dostawczego na kampera - w żadnym przypadku tych modyfikacji nie powinieneś przeprowadzać samodzielnie. Może się to skończyć zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jak zatem powinna wyglądać przebudowa samochodu?

Krok pierwszy - znajdź firmę z uprawnieniami

Montaż czy demontaż elementów wewnątrz pojazdu nie zawsze będzie mógł zostać przeprowadzony przez fachowców z zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego. Uprawnione do wprowadzania takich zmian są jedynie te warsztaty, przy których w CEiDG znajdziesz kod PKD 50.20.A lub 45.20.Z. Jeżeli mieszkasz w większym mieście, to nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem firmy, która podejmie się zmiany przeznaczenia pojazdu.

Warsztat, któremu zlecisz usługę, powinien przekazać ci zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o wprowadzonych zmianach konstrukcyjnych, a także oświadczenie o uprawnieniu do wykonywania prac w zakresie zmiany przeznaczenia pojazdu. Potwierdzeniem skorzystania z usługi powinna być też faktura.

Krok drugi - wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów

Samochód, w którym zamontowano instalację gazową czy zdemontowano kratkę, podlega dodatkowemu badaniu. Aby je wykonać, musisz udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. W trakcie badania diagnosta:

  • sprawdzi, czy zmiany wprowadzone w pojeździe są zgodne ze sztuką - samochód nie może stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego,
  • dokona stosownej adnotacji w dokumentacji, dzięki czemu będziesz mógł wymienić dowód rejestracyjny.

Ile zapłacisz za badanie na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów? Cena dodatkowego badania wynosi 82 zł, ale pamiętaj, że zapłacić będziesz musiał też za przegląd rejestracyjny.

Krok trzeci: wizyta w wydziale komunikacji

Po badaniu na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów czas na wizytę w wydziale komunikacji. Pamiętaj, że:

  • na dopełnienie formalności w wydziale komunikacji masz 30 dni, licząc od dnia wykonania badania technicznego,
  • musisz zebrać dokumentację - potrzebne będą dokumenty, które otrzymałeś z firmy wykonującej przeróbki,
  • za zmianę dowodu rejestracyjnego będziesz musiał zapłacić - koszt wprowadzenia zmian w dowodzie to 54,50 zł.

Dopiero po załatwieniu formalności w wydziale komunikacji możesz bez obaw rozpocząć użytkowanie pojazdu. W razie kontroli drogowej w dokumentach będzie panował porządek.

Planujesz przerobienie samochodu dostawczego na auto kempingowe? Powinieneś się spieszyć - masz czas do 30 czerwca 2022 r. Sprowadzając auto pod kamper po tej dacie, będziesz musiał liczyć się z koniecznością uregulowania podatku - akcyzy.

Co z ubezpieczeniem pojazdu?

Każdy pojazd, niezależnie od przeznaczenia, musi być ubezpieczony. Czy o dokonanych w aucie przeróbkach powinieneś poinformować firmę ubezpieczeniową? Zdecydowanie tak. Powód jest prosty - zmianie uległy dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym. Dla przykładu:

  • samochody z instalacją LPG są intensywnie użytkowane - dla ubezpieczyciela to argument przemawiający za podniesieniem składki ubezpieczeniowej,
  • koszt naprawy kampera będzie wyższy niż typowego samochodu osobowego/dostawczego, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z jego udziałem - w tym przypadku również musisz liczyć się z podniesieniem składki OC,
  • samochód ciężarowy przerobiony na osobowy może być wykorzystywany do przewozu pasażerów - wówczas składka ubezpieczeniowa wzrośnie.

Czy składka OC zawsze musi wzrosnąć? Nie jest to regułą. Każda firma ubezpieczeniowa ma na taki wypadek własne procedury. Niektórzy ubezpieczyciele nie dokonują rekalkulacji, gdyż nie chcą stracić klienta. Znaczenie ma też rodzaj przeróbek - takie sprawy są rozpatrywane indywidualnie.

O wprowadzonych w pojeździe zmianach powinieneś poinformować firmę ubezpieczeniową także wówczas, gdy korzystasz z ubezpieczenia AC. W tym przypadku obowiązek przekazania informacji o zmianie przeznaczenia pojazdu będzie wynikał z zapisów znajdujących się w umowie.

Jeżeli korzystasz z innych dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, np. NNW, assistance czy GAP, również należy powiadomić firmę ubezpieczeniową. Dzięki temu unikniesz problemów z uzyskaniem odszkodowania, gdyby przytrafiła ci się kolizja lub wypadek.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również