ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zwyżki i zniżki w OC, czyli kiedy wysokość składki się zmieni

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, co określa specjalna ustawa. Tak naprawdę warunki tej polisy są identyczne we wszystkich firmach ubezpieczeniowych, dlatego w zasadzie jednym czynnikiem, który biorą pod uwagę klienci, wybierając ubezpieczyciela, jest cena polisy.

Co wpływa na niższą cenę OC?

Ubezpieczyciele, ustalając wysokość składek, biorą pod uwagę różne kryteria. Bardzo pomocne przy tym są specjalne kalkulatory, które uwzględniają te kryteria i w szybki sposób pozwalają oszacować cenę OC.

Oczywiście, przed ostatecznym wyborem polisy, warto zapoznać się dokładnie z warunkami proponowanymi przez daną firmę ubezpieczeniową.

Najważniejsze kryterium, jakie wpływa na obniżenie ceny polisy OC, to bezszkodowa jazda. Jeżeli przez kilka lat użytkowania samochodu nie spowodowaliśmy żadnej kolizji, możemy dostać 60% (a w niektórych firmach nawet 70%) zniżki. Niestety, każdy wypadek lub stłuczka, spowodowana z naszej winy, wpływać będzie na obniżenie rabatu. W takiej sytuacji ubezpieczyciele zazwyczaj zabierają od 5 do 15% ulgi. Można jednak wykupić ubezpieczenie zniżek, które pozwala, nawet po spowodowaniu wypadku, nie stracić przysługujących wcześniej rabatów.

Firmy ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę staż kierowców. Promowani są, oczywiście, doświadczeni użytkownicy pojazdów i oni mogą liczyć na kolejne zniżki.

Ubezpieczyciele starają się również zatrzymać u siebie klientów, dlatego proponują dodatkową zniżkę za kontynuowanie ubezpieczenia po zakończeniu okresu poprzedniej polisy.

W cenie OC mogą także zawierać się dodatkowe zniżki, jak z tytułu posiadania ekologicznego silnika (5%) lub nowego samochodu (maksymalnie 20%), z tytułu wieku (40-55 lat).

Dlaczego cena polisy OC rośnie?

Z pierwszą zwyżką ceny polisy OC możemy się spotkać, gdy zdecydujemy się zapłacić za ubezpieczenie w ratach, zamiast jednorazowo. Wtedy OC będzie nas kosztowało przeważnie 10% drożej.

Jeśli często zdarzają nam się różnego rodzaju kolizje, ubezpieczyciel może nas potraktować, jako klienta o podwyższonym ryzyku i podniesie nam składkę za ubezpieczenie.

W przypadku zwyżek, kwestia stażu ma również znaczenie. Tym razem osoby, które posiadają od niedawna prawo jazdy, zapłacą więcej. Na dużą zwyżkę, bo nawet 50%, muszą się przygotować młodzi kierowcy do 25 lat. Wszystkie statystyki pokazują, że to właśnie oni są najczęściej sprawcami wypadków, dlatego są traktowani jako grupa o szczególnym ryzyku.

Więcej zapłacą także posiadacze starszych samochodów oraz pojazdów o specjalnym przeznaczeniu (np. nauka jazdy).   

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również