• Zakres
 • Dane pojazdu
 • Dane właściciela
 • Oferty
 • Zakup

Ubezpieczenia samochodowe

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do segmentu ubezpieczeń majątkowych i są dedykowane posiadaczom pojazdów mechanicznych. Można je podzielić na ubezpieczenia obowiązkowe (OC) oraz ubezpieczenia nieobowiązkowe (m.in. AC, NNW, Assistance). Katalog tych drugich produktów ubezpieczeniowych jest systematycznie rozszerzany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Comperia Ubezpieczenia sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 13. Szczegółowe informacje na temat przysługujących państwu praw oraz celach przetwarzania znajdą państwo w polityce prywatności.

Wystarczy dowód rejestracyjny i telefon komórkowy aby szybko wczytać dane pojazdu

OC - podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie

kolizja pojazdów

Za podstawowe ubezpieczenie samochodu uznaje się ubezpieczenie OC. To polisa obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie OC chroni:

 • Majątek posiadacza pojazdu. W razie spowodowania kolizji, nie będzie on musiał wypłacać osobie poszkodowanej odszkodowania z własnej kieszeni - zrobi to za niego ubezpieczyciel, z którym podpisał on umowę ubezpieczenia.

 • Poszkodowanego. Z polisy OC sprawcy zostanie mu wypłacone odszkodowanie za zniszczone mienie. W razie szkód osobowych z OC wypłacane jest także m.in. zadośćuczynienie - rekompensata za ból i cierpienie.

W interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego jest to, aby każdy pojazd był ubezpieczony.

Kupujesz tylko ubezpieczenie OC? Przy wyborze polisy możesz kierować się wyłącznie ceną. Zarówno najtańsze, jak i najdroższe ubezpieczenie OC gwarantuje dokładnie taki sam zakres ochrony.

W 2019 r. podniesione zostały sumy gwarancyjne OC, które są górną granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela. Aktualnie sumy gwarancyjne wynoszą 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych i 5,21 mln euro dla szkód osobowych.

AC - zapewnij sobie ochronę na wypadek kradzieży czy uszkodzenia pojazdu

Autocasco (AC) to jedno z nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Tę polisę najczęściej nabywają właściciele nowych pojazdów. Również ubezpieczenie samochodu w leasingu musi zawierać ubezpieczenie AC.

Co otrzymasz, kupując ubezpieczenie AC? Ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie, jeżeli w czasie trwania umowy ubezpieczenia dojdzie do kradzieży pojazdu czy jego wyposażenia. W zależności od konstrukcji umowy, możesz też liczyć na pokrycie kosztów naprawy pojazdu, jeżeli dojdzie do jego zniszczenia lub uszkodzenia.

Przy wyborze ubezpieczenia AC nie kieruj się ceną - znacznie ważniejszy jest zakres ochrony. Składka jest w tym przypadku odzwierciedleniem tego, co otrzymasz od ubezpieczyciela. Im niższa składka, tym bardziej okrojony zakres ochrony.

Przykład: Zdecydowałeś się na dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia AC. W czasie obowiązywania polisy nieuważnie wykonałeś manewr parkowania, w efekcie czego uszkodziłeś lusterko i zarysowałeś drzwi. Dzięki posiadaniu polisy AC nie będziesz musiał samodzielnie płacić za naprawę uszkodzonych elementów - z warsztatem rozliczy się ubezpieczyciel.

NNW - Twoje zdrowie i życie pod ochroną

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (czyli NNW) to kolejne ubezpieczenie nieobowiązkowe, dzięki któremu zapewnisz sobie dodatkową ochronę. W jego przypadku ochroną objęte jest Twoje zdrowie lub życie. Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego:

 • doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu - otrzymasz taki procent sumy ubezpieczenia, w jakim doznałeś uszczerbku,

 • będziesz niezdolny do pracy - otrzymasz pieniądze za każdy dzień niedyspozycji,

 • będziesz musiał przejść uciążliwe leczenie - ubezpieczyciel również wypłaci Ci świadczenie.

Jeżeli umrzesz w wypadku, odszkodowanie zostanie wypłacone Twoim najbliższym, np. małżonkowi, dzieciom lub rodzicom.

Przy wyborze ubezpieczenia NNW zwróć szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia. Większość firm ubezpieczeniowych pozwala klientom określić jej wysokość, przy czym będzie ona musiała zawierać się w określonym przedziale (np. od 5 do 100 tys. zł). Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka, ale też świadczenie wypłacone przez ubezpieczyciela.

Umowa ubezpieczenia NNW może obejmować też wypłatę innych świadczeń, dzięki którym po wypadku będziesz mógł się przekwalifikować lub pokryć koszty leczenia.

Assistance - zapewnij sobie pomoc w drodze

Ubezpieczenie samochodu Assistance najprościej można przedstawić jako pomoc w trasie. Jeżeli w czasie podróży Twój samochód się zepsuje lub złapie gumę, ubezpieczyciel przyśle na miejsce zdarzenia mechaników, którzy naprawią pojazd, a jeżeli nie będzie to możliwe, odholują go na parking.

Podstawowa pomoc świadczona przez ubezpieczycieli w ramach ubezpieczenia Assistance to pomoc techniczna. Bardziej rozbudowane pakiety to także:

 • pomoc informacyjna - uzyskasz informację np. o najbliższym warsztacie,

 • pomoc medyczna - w razie wypadku otrzymasz pomoc medyczną,

 • pomoc prawna - ubezpieczyciel pokryje koszt konsultacji z prawnikiem.

Koszt ubezpieczenia samochodu Assistance nie jest wysoki, a pomoc oferowana w ramach tej polisy może Ci się szczególnie opłacić, jeżeli często podróżujesz. Przy zakupie ubezpieczenia Assistance kieruj się zakresem ubezpieczenia - powinien on być dopasowany do Twoich potrzeb.

Pomoc w ramach ubezpieczenia Assistance jest świadczona przez 24 godziny na dobę. Wsparcie fachowców możesz otrzymać zarówno w Polsce, jak i za granicą - musisz jedynie wybrać odpowiedni dla siebie wariant.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena ubezpieczenia auta zależy od samochodu, kierowcy i zakresu ochrony. Przykładowo:

 • składka ubezpieczenia OC dla doświadczonego kierowcy wynosi ok. 400 zł za rok,

 • ubezpieczenie Assistance w pakiecie podstawowym zakupisz już za ok. 100 zł za rok,

 • polisy OC i AC dla doświadczonego kierowcy to koszt ok. 550 zł rocznie,

 • ceny ubezpieczeń NNW zaczynają od 49 zł za rok.

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu, powinieneś wiedzieć, że możesz zaoszczędzić. Są dwa sprytne sposoby na obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej.

 1. Porównanie ofert ubezpieczeń

Firmy ubezpieczeniowe nie tworzą stałych cenników ubezpieczeń - składka polisy jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Jeżeli nie chcesz przepłacać, porównaj oferty. Tanie ubezpieczenie samochodu znajdziesz za pośrednictwem naszej strony internetowej - wystarczy, że skorzystasz z naszej porównywarki OC AC.

Od kilku lat kupujesz ubezpieczenia w tej samej firmie ubezpieczeniowej? Sprawdź za pomocą kalkulatora OC AC, czy rzeczywiście ten ubezpieczyciel ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. Za pośrednictwem naszego portalu możesz wyliczyć składki ubezpieczeń komunikacyjnych bez żadnych zobowiązań.

 1. Zakup ubezpieczeń w pakiecie

To drugi sposób, który pozwala zaoszczędzić. Ubezpieczenia samochodowe oferowane są w różnych kombinacjach. Najpopularniejszy pakiet ubezpieczeń to OC+AC. Polisę OC możesz zakupić też z NNW czy Assistance. Dodatkowo firmy ubezpieczeniowe proponują m.in.: ubezpieczenie od pożaru i kradzieży, ubezpieczenie opon czy ubezpieczenie bagażu.

Kupując ubezpieczenia komunikacyjne w pakiecie, możesz liczyć na niższą cenę składki ubezpieczeniowej. To jeden z głównych powodów, dla których powinieneś rozważyć tę opcję, szczególnie gdy zależy Ci na szerokiej ochronie ubezpieczeniowej.

Przykład: Od 3 lat kupujesz pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC u jednego z ubezpieczycieli. Gdy zbliżał się koniec umowy ubezpieczenia, agent zaproponował Ci składkę na kolejny okres w wysokości 1 400 zł. Uznałeś, że sprawdzisz, czy to rzeczywiście dobra oferta, korzystając z naszej porównywarki. W ten sposób obniżyłeś koszt ubezpieczenia samochodu o 400 zł! Okazało się, że inny ubezpieczyciel ma dla Ciebie lepszą propozycję cenową przy oczekiwanym przez Ciebie zakresie ubezpieczenia.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

O sprawdzeniu, czy samochód jest ubezpieczony, powinieneś pamiętać przede wszystkim wówczas, gdy planujesz zakup używanego pojazdu. Znalazłeś auto, którym jesteś zainteresowany? Upewnij się, że pojazd jest ubezpieczony. Możesz to zrobić za pośrednictwem jednego z dwóch poniższych serwisów:

 1. Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Na stronie głównej UFG znajdziesz proste w obsłudze narzędzie, za pomocą którego sprawdzisz, czy dla pojazdu zostało wykupione OC. Wystarczy, że podasz:

 • numer rejestracyjny lub

 • numer VIN pojazdu oraz

 • dzień, na jaki ma zostać dokonane sprawdzenie.

W ten sposób sprawdzisz, czy na dany dzień (np. 20 sierpnia 2020 r.) pojazd był ubezpieczony.

 1. HistoriaPojazdu.gov.pl

To drugi serwis, który pozwala sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Analogicznie jak poprzednim przykładzie, będziesz musiał podać dane identyfikacyjne pojazdu:

 • numer rejestracyjny,

 • numer VIN,

 • datę pierwszej rejestracji.

Informacja o dacie ważności polisy OC znajduje się w zakładce "Oś czasu"; - jest tam wskazana konkretna data, do której ubezpieczenie będzie obowiązywać.

Kupiłeś pojazd? Skontaktuj się z ubezpieczycielem. To bardzo ważne - poprzedni właściciel mógł ubezpieczenie samochodu zakupić na raty, a wzmianki o tym nie znajdziesz w wyżej wymienionych serwisach.

uszkodzony pojazd

Gdzie ubezpieczyć samochód?

Na polskim rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, a każda z nich proponuje ubezpieczenia samochodowe. Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i gdzie znajdziesz najtańszą polisę, skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC. Porównywarka ubezpieczeń samochodowych zamieszczona na naszej stronie internetowej to intuicyjne w obsłudze narzędzie, które pomoże Ci znaleźć tanie polisy komunikacyjne.

Współpracujemy z wieloma firmami ubezpieczeniowymi - przedstawimy Ci propozycje przygotowane m.in. przez następujących ubezpieczycieli: Generali, Wiener, Uniqa, Proama, Link4, Benefia, InterRisk i You Can Drive. Tylko od Ciebie zależy, gdzie ubezpieczysz samochód. Pamiętaj, aby przy wyborze polisy zwrócić uwagę na:

 • Zakres ubezpieczenia. Jest on szczególnie istotny w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, gdyż ubezpieczyciele samodzielnie ustalają, co i w jakim stopniu obejmą ochroną ubezpieczeniową.

 • Cenę ubezpieczenia. Porównywarka ubezpieczeń samochodowych to niezawodny sposób, aby szybko otrzymać propozycje polis od różnych firm ubezpieczeniowych i znaleźć polisę w przystępnej cenie.

Kierując się powyższymi wskazówkami, znajdziesz ubezpieczenie z jednej strony dopasowane do swoich potrzeb, a z drugiej korzystne finansowo.

Jak wybrać ubezpieczenie auta?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada na posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązek zakupu jedynie ubezpieczenia OC. Jeżeli chcesz zapewnić sobie szeroką ochronę ubezpieczeniową, możesz też skorzystać z innych, wyżej opisanych ubezpieczeń, czyli AC, NNW i Assistance.

Jak wybrać ubezpieczenie auta? W pierwszej kolejności ustal swoje potrzeby - dzięki temu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy analizie poszczególnych ofert. W drugim kroku skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń samochodowych - otrzymasz propozycje od różnych ubezpieczycieli. Bez wychodzenia z domu czy spotykania się z agentami ubezpieczeniowymi wybierzesz produkt dopasowany do Twoich potrzeb.