Ubezpieczenie AC

Autocasco to jedno z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, na które mogą zdecydować się właściciele samochodów. Mając ubezpieczenie AC, możesz liczyć na odszkodowanie np. po kradzieży auta. Z tego względu autocasco jest szczególnie popularne wśród właścicieli nowych pojazdów.

Zakres ochrony ubezpieczenia AC każda firma ubezpieczeniowa ustala indywidualnie. Przed podpisaniem umowy z firmą ubezpieczeniową powinieneś sprawdzić, po zaistnieniu jakich sytuacji ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Od zakresu ubezpieczenia zależy jego cena - ogólna zasada jest taka, że autocasco jest tym droższe, im szerszą ochronę ubezpieczeniową oferuje firma ubezpieczeniowa.

kolizja pojazdów

Korzystny wybór AC - sprawdź, na co zwrócić uwagę

Celem ubezpieczenia AC jest rekompensata finansowa np. po uszkodzeniu lub kradzieży pojazdu. W przypadku ubezpieczenia AC możesz wpłynąć na cenę polisy, określając zakres ochrony. Przed zakupem autocasco musisz określić:

 • Sposób naprawy. Możesz wybrać wariant bezgotówkowy (auto zostanie naprawione w warsztacie ASO lub partnerskim, z którym rozliczy się ubezpieczyciel) lub wariant kosztorysowy (otrzymasz pieniądze na naprawę pojazdu we własnym zakresie).

 • Części użyte do naprawy. Możesz zdecydować się na części oryginalne lub zamienniki, które są porównywalnej jakości.

 • Udział własny w szkodzie. Masz do wyboru wariant bez udziału własnego (ubezpieczyciel pokryje cały koszt likwidacji szkody) lub wariant z udziałem własnym (część kosztów opłacisz samodzielnie).

 • Amortyzację części. Wybór AC bez amortyzacji części oznacza, że ubezpieczyciel pokryje koszty zakupu nowych części. Jeżeli zdecydujesz się na AC z amortyzacją części, to odszkodowanie zostanie pomniejszone o ich zużycie.

Przy ubezpieczeniu AC spotkasz się też z terminem "stała suma ubezpieczenia". Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, to wysokość odszkodowania w każdym momencie trwania umowy będzie liczona od wartości pojazdu ustalonej przy nabyciu polisy. Stała suma ubezpieczenia jest szczególnie polecana właścicielom nowych pojazdów, które szybko tracą na wartości.

Przykład: W momencie zawierania umowy ubezpieczenia Twój samochód był wart 120 000 zł, a Ty zdecydowałeś się na stałą sumę ubezpieczenia. Gdy pod koniec okresu ubezpieczenia zgłosiłeś szkodę, ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie, które zostało wyliczone od kwoty 120 000 zł, a nie 90 000 zł, które na ten moment wart był pojazd.

Z danych zgromadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że w I kwartale 2020 r. kierowcy wydali na ubezpieczenia autocasco 2,2 mld zł, a firmy ubezpieczeniowe wypłaciły w ramach AC odszkodowania w wysokości 1,5 mld zł.

Autocasco a minicasco - poznaj różnicę

Firmy ubezpieczeniowe proponują swoim klientom autocasco i minicasco (smartcasco, AC mini). Różnica między tymi produktami sprowadza się do zakresu ochrony. Ubezpieczenie autocasco zapewnia maksymalną ochronę, z kolei polisa AC w wersji mini najczęściej chroni jedynie przed najpoważniejszymi zdarzeniami - kradzieżą i szkodą całkowitą.

Ubezpieczenie AC mini jest dedykowane głównie właścicielom starszych pojazdów, którzy mniejsze uszkodzenia chcą likwidować we własnym zakresie. Z uwagi na swój okrojony zakres, ubezpieczenie AC mini jest tańsze.

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe wprowadzają limit wieku dla pojazdów mających zostać objętymi ubezpieczeniem AC. Proama nie ubezpiecza aut starszych niż 12 lat, a Generali starszych niż 13 lat. Pozostałe firmy ubezpieczeniowe ustaliły maksymalny wiek auta na 15 lat.

Porównywarka AC - sposób, aby szybko znaleźć autocasco

Aby zakupić ubezpieczenie AC, nie musisz spotykać się z agentami ubezpieczeniowymi - tanie autocasco dopasowane do Twoich potrzeb możesz znaleźć bez wychodzenia z domu, korzystając z naszej porównywarki AC. Jak jej używać? Wystarczy, że:

 • Odpowiesz na kilka prostych pytań. Udzielone odpowiedzi pozwolą nam wyliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej.

 • Porównasz oferty. Pamiętaj, aby szczególną uwagę zwrócić na zakres ochrony ubezpieczeniowej.

 • Opłacisz wybraną polisę AC. Od tego momentu Twój pojazd znajdzie się pod ochroną ubezpieczeniową.

Co to jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC (autocasco) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. W zależności od zakresu polisy, ochroną ubezpieczeniową przed kradzieżą, zniszczeniem czy uszkodzeniem objęty może zostać zarówno samochód, jak i jego wyposażenie.

Polisę autocasco możesz uzupełnić o dodatkową ochronę, wykupując rozszerzenia. Przykładem może być ubezpieczenie opon (otrzymasz pomoc przy wymianie koła lub naprawie ogumienia) czy assistance (zagwarantujesz sobie dostęp do fachowców po awarii lub wypadku).

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Ubezpieczyciele ustalają wysokość składki ubezpieczenia AC indywidualnie dla każdego klienta. Jeżeli skorzystasz z naszej porównywarki ubezpieczeń, aby znaleźć tanie AC, zapytamy Cię o:

 • Kierowców, którzy będą korzystać z pojazdu. Im młodsi będą kierowcy i im krótszy będzie ich staż za kierownicą, tym wyższą składkę będziesz musiał zapłacić.

 • Samochód. W przypadku autocasco ważne są parametry, na podstawie których można oszacować wartość auta (model, marka) oraz liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych.

 • Posiadane zniżki. Analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia OC za bezszkodową jazdę otrzymasz zniżki, które obniżą wysokość składki polisy AC.

Pamiętaj, aby przy wyborze autocasco nie kierować się ceną - znacznie ważniejsze jest spektrum ochrony ubezpieczeniowej, na jaką będziesz mógł liczyć.

Co obejmuje autocasco?

Jeżeli zdecydowałeś się na autocasco, musisz zapoznać się Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). To dokument, w którym szczegółowo określony został zakres ubezpieczenia - dowiesz się z niego, po zaistnieniu jakich sytuacji ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Najczęściej w ramach AC klienci mogą liczyć na rekompensatę finansową po:

 • kradzieży pojazdu lub usiłowaniu kradzieży, jeżeli w wyniku tego działania powstały szkody,

 • uszkodzeniu pojazdu przez osoby trzecie, zwierzęta lub żywioły,

 • pożarze lub wybuchu,

 • wypadku i kolizji z osobami trzecimi, zwierzętami lub przedmiotami.

Przykład: Zdecydowałeś się na ubezpieczenie AC gwarantujące wypłatę odszkodowania po szkodzie całkowitej, kradzieży i zniszczeniach spowodowanych przez żywioły. Jeżeli Twoje auto zostanie uszkodzone np. w wyniku zderzenia ze zwierzęciem, ubezpieczyciel słusznie odmówi wypłaty rekompensaty finansowej.

Autocasco - czy warto?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - o opłacalności posiadania polisy AC musisz zdecydować samodzielnie, uwzględniając swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe. Pamiętaj, że w przypadku autocasco możesz modyfikować zakres ochrony, wpływając w ten sposób na wysokość składki ubezpieczenia.

Przykład: Wybrałeś ubezpieczenie AC z udziałem własnym w szkodzie. W pierwszym wariancie udział własny w szkodzie wynosi 500 zł, a w drugim 1000 zł. Decydując się na wyższy udział własny, obniżyłeś składkę ubezpieczenia AC z 1800 zł do 1300 zł.

Czy AC jest obowiązkowe?

Autocasco jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym - możesz z niego skorzystać, ale możesz też obejść się bez niego. Inaczej mówiąc, musisz samodzielnie zdecydować, czy zakup ubezpieczenia AC będzie Ci się opłacać.

Na polisę AC najczęściej decydują się właściciele nowych pojazdów. Z kolei posiadacze starszych aut często ze względów finansowych rezygnują z autocasco lub kupują jego okrojoną wersję, czyli AC mini (minicasco, smartcasco).

Czy można dokupić autocasco?

Na autocasco możesz zdecydować się w dowolnym momencie - wówczas, gdy uznasz, że potrzebujesz dodatkowej ochrony. W przeciwieństwie do OC, ubezpieczenie AC jest dobrowolne, a posiadaczy pojazdów nie wiążą żadne terminy.

Ubezpieczenie AC jest oferowane zarówno w pakiecie z OC, jak i jako odrębna polisa. Jeżeli zamierzasz znaleźć najkorzystniejsze dla siebie autocasco, jeżeli skorzystasz z naszej porównywarki AC, zaproponujemy Ci także AC wraz z OC.

Czy AC przechodzi na nowego właściciela pojazdu?

Jeżeli wiesz już, że ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu, to możesz błędnie zakładać, że tak samo dzieje się w przypadku ubezpieczenia AC. Tymczasem tu zasada przekazywania polisy nie działa - AC nie przechodzi na nowego właściciela samochodu.

Masz w planach sprzedaż pojazdu, dla którego wykupiłeś ubezpieczenie AC? Po sprzedaży samochodu poinformuj o tej transakcji ubezpieczyciela - powinieneś otrzymać zwrot pieniędzy za tę część składki AC, której nie wykorzystałeś.

kolizja pojazdów

Czy autocasco obejmuje szyby?

Ubezpieczenie AC z reguły nie obejmuje szyb. Oznacza to, że gdy w czasie jazdy szyba czołowa lub boczna samochodu zostanie uszkodzona (np. przez kamień), nie będziesz mógł liczyć na to, że firma ubezpieczeniowa zlikwiduje szkodę - wymiany będziesz musiał dokonać na własny koszt.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie ochronę na wypadek takiego zdarzenia, możesz zakupić rozszerzenie do AC w postaci ubezpieczenia szyb. Cenę AC wraz z ubezpieczeniem szyb możesz wyliczyć, korzystając z naszej porównywarki AC.

Czego nie obejmuje autocasco?

W OWU polisy AC znajdziesz pełną listę wyłączeń, czyli sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie zlikwiduje szkody. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe zastrzegają sobie, że nie wypłacą odszkodowania, jeżeli do szkody doszło z umyślnej winy ubezpieczonego lub w wyniku jego zaniedbania. Przykładowe wyłączenia to:

 • kradzież pojazdu, do której doszło w wyniku pozostawienia kluczyków w stacyjce,

 • szkody, do których doprowadził kierowca po spożyciu alkoholu,

 • szkody powstałe w następstwie użytkowania pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem czy niewłaściwego doboru płynów i materiałów eksploatacyjnych.

Przykład: W wyniku nieuwagi zatankowałeś benzynę bezołowiową zamiast oleju napędowego, w efekcie czego doszło do uszkodzenia samochodu. Firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku zlikwidować takiej szkody.