Ubezpieczenie Assistance

Polisa Assistance jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Ubezpieczenie to zapewnia pomoc ubezpieczyciela w nieprzewidzianych sytuacjach. Dzięki niemu możesz liczyć np. na to, że po awarii samochód spróbują na miejscu zdarzenia usprawnić mechanicy.

Każda firma ubezpieczeniowa oferuje ubezpieczenie Assistance pojazdu w co najmniej dwóch wariantach. Polisa w wariancie podstawowym obejmuje pomoc w razie zdarzeń (awarii, wypadku), do których doszło na terenie Polski. W wariancie rozszerzonym ubezpieczyciele najczęściej proponują pomoc również kierowcom podróżującym za granicę.

kolizja pojazdów

Zakup Assistance - sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jeżeli chcesz być pewien otrzymania pomocy od ubezpieczyciela po awarii lub wypadku, musisz dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty. Poza zakresem terytorialnym, szczególną uwagę zwróć na:

 • Definicje stosowane przez ubezpieczyciela. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdziesz listę definicji, z których dowiesz się m.in. jak ubezpieczyciel rozumie awarię lub kolizję drogową.

 • Sumy ubezpieczenia dla poszczególnych ryzyk.Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, którą firma ubezpieczenia wyda np. na usprawnienie pojazdu po awarii.

 • Limit holowania. Mimo że holowanie jest jedną z najważniejszych usług oferowanych w ramach ubezpieczenia Assistance pojazdu, to firmy ubezpieczeniowe stosują dla niego limity, np. 200 czy 400 km.

 • Dostęp do samochodu zastępczego. Ważne jest to, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel udostępni Ci auto zastępcze (np. tylko po wypadku) oraz przez ile dni będziesz mógł z niego korzystać.

 • Zakres terytorialny. W ramach Assistance możesz otrzymać pomoc na terenie kraju lub za granicą - w zależności od tego, jaki pakiet wybierzesz.

W wielu firmach ubezpieczeniowych będziesz mógł dowolnie rozszerzyć ochronę w ramach polisy Assistance, np. znieść limit holowania. Najczęściej rozszerzenie Assistance oznacza niewielką dopłatę.

Przykład: Często podróżujesz z rodziną po całej Polsce. Zainteresowałeś się ubezpieczeniem Assistance, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnia holowanie na odległość 150 km. Obliczyłeś jednak, że to za mało - obawiasz się, że w razie awarii będziesz musiał pokryć część kosztów usługi holowania z własnych środków. Z tego względu decydujesz się na rozszerzenie ochrony, a ubezpieczyciel znosi limit kilometrów holowania.

kolizja pojazdów

Pomoc w ramach Assistance - więcej niż pomoc techniczna

W ramach ubezpieczenia Assistance firmy ubezpieczeniowe przewidują różne rodzaje pomocy. Klientom najczęściej oferowana jest:

 • Pomoc techniczna. W ramach pomocy technicznej możesz liczyć na usprawnienie samochodu po awarii lub wymianę opony na miejscu zdarzenia. Firma współpracująca z ubezpieczycielem zapewni dowóz paliwa, jeżeli zabrakło go w trasie z uwagi na awarię kontrolki rezerwy. Ubezpieczyciel opłaci też parking, gdy warsztat, do którego ma zostać odholowany pojazd, nie pracuje.

 • Pomoc medyczna. W określonych w OWU Assistance sytuacjach będziesz mógł skorzystać m.in. z domowej wizyty lekarza czy opieki domowej po hospitalizacji. Jeżeli masz dzieci, ubezpieczyciel zorganizuje dla nich opiekę w razie gdybyś wymagał pobytu w szpitalu.

 • Pomoc informacyjna. Po kontakcie z pracownikami infolinii ubezpieczyciela otrzymasz informacje np. o najbliższej stacji paliw, hotelu czy serwisie. Konsultant pomoże Ci też w wyborze optymalnej trasy przejazdu.

 • Pomoc prawna. Ubezpieczyciel pokryje koszt telefonicznej porady prawnej, opracowania pism i dokumentów, czy nawet przygotowania opinii prawnej - w zależności od pakietu, na jaki się zdecydujesz.

 • Pomoc tłumacza. Pomoc tłumacza najczęściej jest oferowana w ramach Assistance w wariancie zagranicznym. Dzięki niej nie będziesz musiał mierzyć się z barierami komunikacyjnymi, np. w razie kolizji drogowej.

W przypadku ubezpieczenia Assistance wiele firm ubezpieczeniowych nie stosuje ograniczenia wiekowego pojazdu. Oznacza to, że z tej polisy będziesz mógł skorzystać nawet wówczas, gdy posiadasz starszy samochód. Może to być bardzo korzystne rozwiązanie - auta starsze i z większym przebiegiem są bardziej narażone na awarie.

Co to jest Assistance?

Assistance (ASS) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Jest ono dedykowane wszystkim posiadaczom pojazdów, którzy często podróżują i w razie potrzeby chcą otrzymać fachową pomoc w trasie. Ubezpieczenie Assistance dostępne jest w dwóch wariantach - krajowym i zagranicznym. Dostępne na rynku polisy Assistance różnią się zakresem ochrony.

Przykład: Gdy podróżowałeś ubezpieczonym samochodem, doszło do jego rozległej awarii. Dzięki posiadaniu polisy Assistance mogłeś kontynuować podróż - ubezpieczyciel na miejsce zdarzenia wysłał pomoc drogową, która odholowała Twój pojazd do warsztatu. Jednocześnie otrzymałeś do dyspozycji pojazd zastępczy, który pozwolił Ci dotrzeć do celu.

Ile kosztuje Assistance?

Wysokość składki polisy Assistance jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela auta. Nie jest to jednak drogie ubezpieczenie, np. w AXA ceny Assistance zaczynają się od 105 zł za rok. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu Assistance, przemyśl jego zakup w pakiecie z innymi ubezpieczeniami, np. OC.

Chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie Assistance? Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń. W dogodnej chwili możesz też skontaktować się z naszymi konsultantami, którzy przeprowadzą dla Ciebie telefoniczną kalkulację. Zakup ubezpieczenia Assistance możesz sfinalizować online lub w rozmowie z naszym pracownikiem.

Jak działa Assistance?

Ubezpieczenie Assistance pojazdu zapewnia pomoc, jeżeli w czasie podróży przytrafi Ci się np. kolizja, awaria czy wypadek. Aby skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Assistance, będziesz musiał jedynie zgłosić szkodę. Z uwagi na specyfikę tej polisy, najlepiej zrobić to telefonicznie, w rozmowie z konsultantem - pracownikiem firmy ubezpieczeniowej.

W zależności od wybranego pakietu, możesz liczyć m.in. na: naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, odholowanie go do najbliższego warsztatu, wymianę koła, dostarczenie paliwa, zorganizowanie noclegu w hotelu czy pomoc medyczną.

Assistance - czy warto?

Musisz samodzielnie określić, czy zakup ubezpieczenia Assistance samochodu będzie Ci się opłacać. Ta polisa komunikacyjna jest szczególnie polecana kierowcom, którzy:

 • często podróżują zarówno po kraju, jak i wyjeżdżają za granicę,

 • codziennie dojeżdżają samochodem do pracy lub na uczelnię,

 • pożyczają pojazd członkom rodziny, znajomym.

Nawet okrojony pakiet Assistance może uchronić przed koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów holowania samochodu do warsztatu po awarii. Roczna składka Assistance nie jest wysoka - najtańsze pakiety kosztują ok. 100 zł.

Co obejmuje Assistance?

Zakres ubezpieczenia Assistance zależy od wariantu, na jaki się zdecydujesz. W ramach każdej polisy Assistance otrzymasz pomoc techniczną i informacyjną. Niektóre warianty są rozszerzone również o pomoc medyczną lub prawną.

Aby nie spotkać się z odmową ubezpieczyciela po zdarzeniu drogowym, przed zakupem Assistance zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) dla tego produktu ubezpieczeniowego. To właśnie w tym dokumencie znajdziesz informacje o:

 • zakresie ubezpieczenia - sytuacjach, po zaistnieniu których otrzymasz pomoc.

 • wyłączeniach - sytuacjach, gdy firma ubezpieczeniowa odmówi Ci pomocy.

Ubezpieczyciele w OWU zamieszczają też spis numerów telefonów dedykowanych klientom korzystającym z Assistance.

Czy można kupić samo Assistance?

Ubezpieczenie Assistance możesz zakupić zarówno w pakiecie z innymi ubezpieczeniami (np. OC, AC, NNW) lub jako pojedynczą polisę. Za pośrednictwem naszej porównywarki zakupisz ubezpieczenie Assistance wraz z innymi produktami ubezpieczeniowymi. Rozwiązanie to ma swoje plusy - w pakiecie składka jest niższa, a dodatkowo nie będziesz musiał pilnować terminów obowiązywania poszczególnych polis.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile będzie Cię kosztować np. pakiet OC i Assistance, skorzystaj z naszej porównywarki. To najprostszy sposób, aby znaleźć tanie ubezpieczenia komunikacyjne. Wystarczy, że odpowiesz na zestaw prostych pytań, a w kilka minut przedstawimy Ci oferty wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli.