Ubezpieczenie GAP

Ubezpieczenie GAP – co to jest, czy warto, gdzie je kupić

Ubezpieczenie GAP jest szczególnie popularne wśród osób i firm, które biorą pojazdy w leasing. Posiadanie tej polisy chroni przed stratą finansową spowodowaną utratą wartości pojazdu w czasie. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz skorzystać z leasingu, to już dziś dowiedz się, jak działa ubezpieczenie GAP i kiedy będziesz mógł z niego skorzystać.

Co to jest GAP - poznaj ubezpieczenie GAP

Pytanie: "Co to jest ubezpieczenie GAP?" najczęściej zadają osoby, które zamierzają kupić auto, korzystając z finansowania w postaci leasingu lub kredytu bankowego. GAP ubezpieczenie (z ang. Guaranteed Asset Protection) chroni klienta firmy leasingowej przed stratą finansową, która jest wynikiem utraty wartości przez samochód.

Przykład: W styczniu kupiłeś na kredyt samochód o wartości 105 tys. zł. Aby zapewnić sobie maksymalną ochronę, nabyłeś także pakiet ubezpieczeń - OC, AC, NNW, assistance i GAP. Po niemal roku użytkowania auto zostało skradzione. Z ubezpieczenia AC otrzymałeś 88 tys. zł. Dzięki ubezpieczeniu GAP różnicę wartości pokryje ubezpieczyciel - w przeciwnym razie 17 tys. zł musiałbyś oddać bankowi z własnej kieszeni.

kolizja pojazdów

Ubezpieczenie straty finansowej GAP - rodzaje

Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP? Jeżeli uznałeś, że ubezpieczenie GAP może Ci się przydać, to powinieneś wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe proponują:

  • Ubezpieczenie GAP fakturowy (RTI). Polisa gwarantuje wypłatę różnicy pomiędzy wartością samochodu a kwotą widniejącą na fakturze jego zakupu.

  • Ubezpieczenie GAP finansowy. Zapewnia pokrycie różnicy między kwotą leasingu, która pozostała do spłaty, a kwotą odszkodowania AC.

  • Ubezpieczenie GAP indeksowy. W jego ramach ubezpieczony może liczyć na dodatkowe odszkodowanie. Z reguły wynosi ono od 20 do 30 proc. wartości auta.

GAP fakturowy czy finansowy - który bardziej się opłaca? GAP fakturowy jest droższy, ale daje najszerszą ochronę.

Ubezpieczenie GAP - czy warto je kupić?

Czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe? Zakup tej polisy nie zawsze jest kwestią indywidualną - jest to zależne od tego, kto finansuje zakup pojazdu. Jeżeli samochód:

  • Wziąłeś w leasing - bardzo prawdopodobne, że firma leasingowa będzie wymagać ubezpieczenia GAP. W ten sposób leasingodawcy zabezpieczają się na wypadek szkody całkowitej.
  • Kupiłeś z własnych oszczędności - samodzielnie zdecydujesz, czy potrzebujesz ubezpieczenia GAP, czy też obejdziesz się bez niego.

Ubezpieczenie GAP z pewnością daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu np. po kradzieży pojazdu nie będziesz musiał dopłacać firmie leasingowej lub otrzymasz taką kwotę, która wraz z pozostałymi odszkodowaniami pozwoli ci kupić nowy pojazd.

Czy ubezpieczenie GAP jest kosztem? Zakup tej polisy może szczególnie opłacać się przedsiębiorcom. Dlaczego? Gdyż ubezpieczenie GAP jest kosztem podatkowym. Na uwadze trzeba mieć jedynie wartość samochodu. Jeżeli przekracza ona 150 000 zł, to ubezpieczenie GAP w koszty może zostać zaliczone proporcjonalnie.

Firmy ubezpieczeniowe, które oferują ubezpieczenie GAP, sprzedają je zarówno dla pojazdów nowych, jak i używanych.

GAP ubezpieczenie - gdzie kupić?

Ubezpieczenie GAP oferuje niemal każdy ubezpieczyciel. My przeanalizowaliśmy propozycje od czterech firm ubezpieczeniowych: PZU, DEFEND Insurance, Allianz i Benefia.

Ubezpieczenie GAP - PZU

PZU proponuje ubezpieczenie GAP leasingobiorcom i osobom zaciągającym na zakup auta pożyczkę. Polisa jest dostępna w kilku wariantach - klienci mogą zdecydować się na: wariant fakturowy/casco, wariant Mix A lub B oraz wariant finansowy i wariant indeksowy.

W PZU suma ubezpieczenia GAP wynosi od 50 do 250 tys. zł - jest ustalana na podstawie wartości początkowej samochodu. Okres ubezpieczenia wynosi od 12 do 75 miesięcy i zależy od wariantu wybranego przez klienta.

Ubezpieczenie GAP - DEFEND Insurance

DEFEND jako jedyna firma na rynku oferuje ubezpieczenie GAP do którego można przystąpić w każdej chwili nawet jeżeli kierowcy nie posiadają polisy AC! DEFEND proponuje trzy warianty ubezpieczenia: GAP Fakturowy, GAP Casco oraz GAP Direct. Do ubezpieczenia mogą przystąpić zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy a maksymalny okres ochrony to aż 5 lat. Polisę można wykupić na samochody nowe i używane a także motocykle, kampery, pojazdy ciężarowy, przyczepy, czy auta sprowadzone z USA.

Ubezpieczenie GAP - Allianz

Allianz proponuje klientom ubezpieczenie GAP w leasingu. Właściciele pojazdów mogą liczyć m.in. na uproszczoną procedurę zawierania umów oraz sprawną likwidację zgłoszonych szkód. W celu zapoznania się z ofertą firmy Allianz należy jednak skontaktować się z agentem - ubezpieczyciel nie udziela szczegółowych informacji o produkcie za pośrednictwem swojej strony internetowej.

Ubezpieczenie GAP - Benefia

Firma proponuje ubezpieczenie GAP ubezpieczenie właścicielom pojazdów osobowych, ciężarowych w nadwoziu pojazdów osobowych, ciężarowo-osobowych i ciężarowych. Aby pojazd został przyjęty do ubezpieczenia, musi spełniać następujące warunki:

  • okres eksploatacji auta nie może przekraczać 36 miesięcy,
  • od dnia zakupu auta nie minęło 30 dni,
  • pojazd musi mieć aktualne badanie techniczne,
  • dla pojazdu musi zostać zakupione ubezpieczenie AC,
  • wartość fakturowa samochodu nie może przekroczyć 260 tys. zł.

Umowa może zostać zawarta na okres 36 miesięcy, a składka ubezpieczeniowa jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta.

Ubezpieczenie GAP - koszt

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP? Cena ubezpieczenia GAP - jak wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych - jest powiązana z sumą ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Upraszczając, można jednak powiedzieć, że za ubezpieczenie GAP trzeba zapłacić od 0,5 do 1,2 proc. ceny samochodu rocznie.