Ubezpieczenie samochodowe/Najtańsze OC

Eksploatacja samochodu wiąże się ze sporymi kosztami. Jednym ze stałych wydatków ponoszonych przez właścicieli pojazdów jest zakup ubezpieczenia OC. Czy można wybrać najtańsze OC? Zbliża się termin, w którym musisz zakupić ubezpieczenie OC? Nie przepłacaj - zobacz, od czego zależy cena składki OC i poznaj kilka sprytnych sposobów na obniżenie jej wysokości

Czy wiesz, że ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne? Ochrona, jaka wynika z faktu posiadania OC, została określona w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To oznacza, że najtańsze OC chroni kierowcę tak samo, jak najdroższe OC. Dla Ciebie to dobra informacja - nie musisz przepłacać.

kolizja pojazdów

Cena OC - skąd się biorą różnice i jak duże mogą być?

Składka OC jest kalkulowana indywidualnie dla każdego klienta. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe wykorzystują własne metody szacowania składki ubezpieczeniowej. Różnice są widoczne jednak nie tylko w obrębie różnych firm. Kierowcy korzystający z tych samych modeli pojazdów, którzy mają tyle samo zniżek za bezszkodową jazdę, najprawdopodobniej również otrzymają różne oferty od ubezpieczyciela.

Zastanawiasz się, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC? Możesz sprawdzić, jakie propozycje przygotowali dla Ciebie ubezpieczyciele, korzystając z kalkulatora OC. To intuicyjne w obsłudze narzędzie, w dosłownie kilka minut wyliczy cenę ubezpieczenia OC. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby poznać oferty wiodących na polskim rynku firm ubezpieczeniowych.

Nie chcesz korzystać z kalkulatora OC, bo preferujesz rozmowę z doradcą klienta? Masz dwie możliwości - możesz:

  • skontaktować się z naszym doradcą - wystarczy, że zadzwonisz pod numer +22 395 52 71, a pomożemy Ci znaleźć najtańsze OC,

  • pozostawić swoje dane do kontaktu - wypełnij formularz zamieszczony na stronie, a niezwłocznie do Ciebie oddzwonimy.

Aby poznać propozycje składek OC, będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących pojazdu i kierowców z niego korzystających. Podanie danych jest niezbędne, aby firmy ubezpieczeniowe mogły przygotować swoje propozycje.

Cena OC - od czego zależy?

Wysokość składki OC odzwierciedla ryzyko ubezpieczeniowe, jakie wiąże się z ubezpieczeniem danego samochodu. Aby oszacować wspomniane ryzyko, firmy ubezpieczeniowe wymagają od klientów udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące: kierowcy, samochodu i przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia.

  1. Dane dotyczące kierowcy

Cena OC zależy od tego, kto będzie korzystał z pojazdu. Zarówno w czasie spotkania z agentem ubezpieczeniowym, jak i podczas wyliczania wysokości składki ubezpieczeniowej przy użyciu kalkulatora OC pojawią się pytania o:

  • Wiek kierowcy. Na najtańsze ubezpieczenie OC mogą liczyć starsi kierowcy. Z kolei więcej za OC zapłacą kierowcy młodsi, gdyż statystycznie to właśnie oni częściej są sprawcami kolizji i wypadków drogowych.

  • Datę wydania prawa jazdy. Reguła jest następująca - im dłużej uprawnienia do kierowania pojazdami ma kierowca, tym na korzystniejszą cenę może on liczyć. Lepszą cenę (tanie OC) mogą uzyskać doświadczeni kierowcy.

  • Miejsce zamieszkania kierowcy. Wymóg podania adresu zameldowania i zamieszkania nie wynika z ciekawości ubezpieczyciela. Na podstawie archiwalnych danych ubezpieczyciele wiedzą, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków.

  • Płeć, stan cywilny i liczbę dzieci. Statystycznie bardziej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze są mężczyźni. Według ubezpieczycieli ostrożniej jeżdżą kierowcy w związkach i mający dzieci.

  • Wykonywany zawód. Więcej za ubezpieczenie OC zapłacą studenci, sportowcy i pracownicy IT, gdyż z danych ubezpieczycieli wynika, że to oni częściej są sprawcami zdarzeń drogowych.

Dodatkowo może pojawić się pytanie o PESEL. Ubezpieczyciele potrzebują go, aby zweryfikować historię ubezpieczeniową kierowcy w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

  1. Dane dotyczące pojazdu

Aktualnie obowiązujące przepisy są tak skonstruowane, że ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu, a nie do kierowcy. To z kolei powoduje, że ubezpieczyciele pytają klientów również o pojazd. Interesuje ich w szczególności:

  • Model i marka. Istnieje zależność między marką i modelem auta a tym, jak często bierze ono udział w zdarzeniach drogowym. Najwięcej za OC płacą właściciele pojazdów z logo BMW, Audi i Peugeot. Na tanie OC mogą za to liczyć posiadacze Škody.

  • Rok produkcji. Im starsze auto, tym większa szansa, że w czasie jazdy dojdzie do usterki, która doprowadzi do kolizji z innym uczestnikiem ruchu drogowego.

  • Pojemność silnika i rodzaj paliwa. Auta z dużą pojemnością silnika są w stanie rozwinąć dużą prędkość w krótkim czasie. Kolizja z rozpędzonym samochodem oznacza rozległe szkody, a to ma odzwierciedlenie w wysokości składki.

  • Sposób wykorzystywania. Ubezpieczyciele stosują inne taryfy dla samochodów używanych do celów prywatnych i inne w przypadku pojazdów służbowych. Te drugie z reguły pokonują w ciągu roku więcej kilometrów.

  • Aktualny przebieg i liczba kilometrów, jaką kierowca pokona w czasie trwania umowy ubezpieczenia. Częstotliwość użytkowania pojazdu przekłada się na ryzyko udziału w kolizji czy wypadku drogowym.

W przypadku poszukiwania ubezpieczenia OC przy pomocy kalkulatora OC, warto mieć pod ręką dowód rejestracyjny. W tym dokumencie znajdują się odpowiedzi na pytania dotyczące samochodu, które uwzględniono w kalkulatorze.

  1. Dane dotyczące historii ubezpieczeniowej

Trzecia kategoria danych odnosi się do historii ubezpieczeniowej kierowcy. Aby mógł on ustalić wysokość zniżki przysługującej kierowcy za bezszkodową jazdę, ubezpieczyciela będzie interesować:

  • Liczba lat, przez które właściciel kupował OC. Każda firma ubezpieczeniowa ma własny system naliczania zniżek. Zasada jest jednak taka, że im dłużej kierowca kupuje OC, na tym tańszą polisę może on liczyć.

  • Przerwa (przerwy) w OC. Każda przerwa w OC ma negatywny wpływ na wysokość zniżek za bezszkodową jazdę. To z kolei oznacza, że ubezpieczenie pojazdu będzie kosztować więcej.

  • Wypłata odszkodowań z OC. Na najtańsze ubezpieczenie OC mogą liczyć kierowcy, którzy w przeszłości nie spowodowali żadnych szkód. Bezpieczna jazda po prostu się opłaca - oznacza niską składkę.

Przyjmuje się, że każdy rok bezszkodowej jazdy daje zniżkę w wysokości 10 proc. Jeszcze do niedawna maksymalna zniżka wynosiła 60 proc. Dziś jednak 70 i 80 proc. zniżkę proponują Proama i Wiener. Wysoka zniżka przyznana przez ubezpieczyciela nie oznacza jednak od razu, że zaproponuje on najtańsze OC.

kolizja pojazdów

Kto płaci najmniej za OC?

Mimo różnic występujących między firmami ubezpieczeniowymi w zakresie metody wyliczania składki OC, możliwe jest wskazanie grup kierowców, którzy mają największą szansę na tanie OC. Należą do nich:

  • Kierowcy z wieloletnim stażem. Ubezpieczyciele doceniają doświadczenie i ostrożną jazdę - kierowcy jeżdżący zgodnie z przepisami mogą liczyć na zniżki, które potrafią obniżyć cenę OC nawet o kilkaset złotych.

  • Mieszkańcy niewielkich miast. Mniejsze natężenie ruchu na drogach oznacza niższe prawdopodobieństwo kolizji. Właśnie dlatego kierowcy z mniejszych miejscowości mogą liczyć na najtańsze OC.

  • Właściciele samochodów o małej pojemności silnika. Pojazdy z małą pojemnością silnika nie rozwijają dużych prędkości, a to ma znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i rozmiaru ewentualnych szkód.

Chcesz dołączyć do grona kierowców, którzy co roku kupują tanie OC? Nic prostszego - wystarczy, że będziesz jeździł zgodnie z przepisami, w tym zachowując odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu

Czy wiesz, że lojalność względem firmy ubezpieczeniowej nie zawsze się opłaca? Nawet jeżeli od kilku czy nawet kilkunastu lat odnawiasz polisę OC u tego samego ubezpieczyciela, to nie powinieneś zakładać, że ma on dla Ciebie najlepszą ofertę. Może się okazać, że konkurencyjna firma ubezpieczeniowa obejmie Twój pojazd ochroną ubezpieczeniową za dużo mniejsze pieniądze. To główny powód, dla którego warto poświęcić kilka minut i porównać oferty ubezpieczeń.

Jakie są sposoby na tanie OC?

Bezpieczna i ostrożna jazda pozwala gromadzić zniżki ubezpieczeniowe i dlatego jest sprawdzonym sposobem na tanie OC. Nie jest to jednak jedyna metoda, aby zapewnić sobie OC w przystępnej cenie. Możesz też:

  • Porównać propozycje kilku ubezpieczycieli. Każdy kierowca, niezależnie od stażu, zyska na tym rozwiązaniu. Szczególnie jednak dotyczy to młodych kierowców, bo w ich przypadku różnice w cenach polis OC mogą sięgać nawet kilkuset złotych rocznie.

  • Wykorzystać otrzymany od ubezpieczyciela kod zniżkowy. Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje klientom kod zniżkowy za subskrypcję newslettera. Zapisując się na taką listę, możesz zyskać zniżkę w wysokości np. 5 czy 10 proc. To spora oszczędność.

  • Opłacić składkę jednorazowo. Firmy ubezpieczeniowe proponują swoim klientom rozłożenie płatności za ubezpieczenie na dogodne raty. Skorzystanie z tej propozycji oznacza jednak dodatkowe koszty. Wybór np. 4 rat może podwyższyć składkę OC nawet o 300-400 zł.

Korzystasz z dodatkowej ochrony, np. co roku kupujesz ubezpieczenie Assistance, AC lub NNW? Zakup kilku ubezpieczeń w pakiecie bardzo się opłaca. To kolejny sposób, aby zaoszczędzić na wydatkach, których przy posiadaniu pojazdu nie sposób uniknąć.

Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

To właśnie młodzi kierowcy muszą liczyć się z najwyższymi cenami ubezpieczeń. Czy to oznacza, że tanie OC dla młodego kierowcy jest nieosiągalne? Niekoniecznie - istnieje kilka sprytnych sposobów, dzięki którym młody i niedoświadczony właściciel pojazdu otrzyma od ubezpieczyciela korzystną dla siebie propozycję.

  1. Skorzystaj ze zniżek doświadczonego kierowcy

Tuż po odebraniu prawa jazdy kupiłeś samochód? Jeżeli masz w rodzinie lub gronie znajomych doświadczonego kierowcę, możesz obniżyć składkę ubezpieczenia OC - wystarczy, że kierowca ten zostanie współwłaścicielem pojazdu. Wiąże się to z formalnościami (konieczny jest stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym, a to z kolei oznacza wizytę w urzędzie, w którym samochód został zarejestrowany), ale oszczędności na OC mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

  1. Kup samochód z mniejszą pojemnością silnika

Młodzi kierowcy często jako pierwszy pojazd wybierają samochody z logo BMW czy Audi. Z kolei producenci ci zajmują niechlubne pierwsze miejsca w zestawieniach obrazujących korelację między marką, modelem i pojemnością silnika a ceną OC. Chcesz kupić tanie OC i otrzymać od ubezpieczyciela propozycję składki w okolicy 1 000 zł? Wybierz pojazd z małą pojemnością silnika, omijając przy tym wspomniane wyżej marki. W przeciwnym razie składka OC może Cię kosztować dwa razy tyle.

  1. Kup samochód z aktualnym OC

Ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie kierowcy. To z kolei powoduje, że w momencie sprzedaży auta dotychczasowy właściciel musi przekazać nabywcy także polisę OC. Po zakupie pojazdu powinieneś poinformować o transakcji ubezpieczyciela - w ten sposób upewnisz się, że składka została opłacona. Korzystając z przejętego ubezpieczenia, nie będziesz musiał przez pewien czas kupować OC. Ale uwaga! Możesz zostać wezwany do dopłaty - ubezpieczyciel ma prawo do tzw. rekalkulacji składki.

Gdzie znaleźć najtańsze OC?

Aby zakupić dziś najtańsze ubezpieczenie OC, wcale nie musisz spotykać się z przedstawicielami poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Zbędne jest też szukanie informacji o cenach na stronach internetowych ubezpieczycieli. Tanie OC jest w zasięgu Twojej ręki dzięki kalkulatorowi OC. Narzędzie to jest odpowiedzią na potrzeby kierowców, którzy - podobnie jak Ty - nie chcą przepłacać.

Korzystanie z kalkulatora OC jest bardzo korzystne. Wystarczy, że odpowiesz na poszczególne pytania. Dotyczą one wspomnianych już trzech obszarów - pojazdu, kierowców i ich historii ubezpieczeniowej. Znalazłeś kalkulator OC bez podawania danych? Jeżeli myślisz, że będzie on szybszym rozwiązaniem, to niestety się mylisz - tylko na podstawie kompletnych danych ubezpieczyciel będzie w stanie wyliczyć realną składkę ubezpieczeniową.

Tanie OC jest w Twoim zasięgu - wystarczy, że wykorzystasz wiarygodne porównywarki i kalkulatory OC. Skorzystanie z wymienionych narzędzi nie zajmuje więcej niż 10 minut, a roczne oszczędności mogą sięgać nawet kilkuset czy kilku tysięcy złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe. Dotyczy to zarówno motocykla, jak i motoroweru. W 2022 roku kara za brak OC dla tych pojazdów wynosi od 200 do 1000 zł – w zależności od długości luki w ubezpieczeniu OC. Ubezpieczenie skutera to aktualnie roczny wydatek wynoszący najczęściej 200–400 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Jako posiadacze motocykla o większej pojemności silnika niż w przypadku skutera musimy liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Najtańsze OC będzie miał doświadczony motocyklista, któremu przysługują zniżki. Wiele zależy również od pojemności silnika (im mniejsza, tym mniej zapłacimy), marki i rocznika jednośladu. 50-latek, któremu przysługują ulgi, może zapłacić zarówno 200 (gdy jeździ skuterem), ale i 500 zł za ubezpieczenie motocykla.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie OC w pakiecie z AC to wydatek ok. 1000-2000 zł rocznie dla właściciela samochodu osobowego. Polisa OC jest obowiązkowa i za jej brak w 2022 r. zapłacimy następujące kary: do 3 dni bez ubezpieczenia OC – 1200 zł, 3-14 dni – 3010 zł, powyżej 14 dni – 6020 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Młody kierowca to według firm ubezpieczeniowych najczęściej osoba, która nie ukończyła 25 roku życia i ma prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Świeżo upieczony kierowca zapłaci ok. 1500 zł za samo OC. Sposobem na obniżenie tak wysokiej opłaty OC jest ustalenie współwłaściciela auta.

Jaka jest cena ubezpieczenia auta elektrycznego?

Auta elektryczne kosztują niemało, ale są tanie w eksploatacji. Znajduje to swoje odzwierciedlenie również w wysokości składki OC. Wybranie tej przyjaznej dla środowiska opcji wiąże się z niskimi kosztami OC. W 2021 r. cena ubezpieczenia OC dla auta elektrycznego wynosiła średnio 492 zł – to o 24% mniej niż dla samochodu spalinowego.

Czy najtańsze OC zawiera się w pakiecie z AC?

Zakup pakietu bardziej się opłaca. Firmy ubezpieczeniowe zwykle oferują rabaty osobom decydującym się na kupno OC+AC. Taka opcja będzie korzystniejsza szczególnie dla osób, które potrzebują większego zakresu ochrony. OC w pakiecie z AC to koszt 1000-2000 zł.

Jaki wpływ na cenę OC ma pojemność silnika?

Zależność jest taka, że im większa pojemność silnika, tym wyższą składkę OC będziemy płacić. Najtańsze OC mają kierowcy z silnikiem o małej pojemności. Duża pojemność silnika może sprawić, że stawka naszego OC będzie wyższa o ok. kilkaset, a nawet i 1000 zł w porównaniu do auta z silnikiem o pojemności do 1 l. Może się zdarzyć, że firma ubezpieczeniowa będzie brała pod uwagę także moc silnika, jednak większość ubezpieczycieli nie bierze jej pod uwagę.

Ile kosztuje OC anglika?

Niestety za OC dla samochodu z kierownicą po lewej stronie zapłacimy więcej. Ubezpieczenie OC dla samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii to wydatek ponad 1000 zł rocznie. Ze względu na organizację ruchu drogowego w Polsce, do której to auto jest gorzej przystosowane, ubezpieczyciele zakładają większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku.

Dla kogo ubezpieczenie OC będzie najtańsze?

Najtańsze OC będzie miał kierowca z długim stażem, posiadający zniżki za bezszkodową jazdę, żonaty (lub zamężna), z dwójką lub więcej dzieci, mieszkający w małym mieście, będący właścicielem auta elektrycznego o niewielkiej mocy silnika (ponieważ w tym przypadku nie można podać pojemności), używający samochodu jedynie prywatnie, nie służbowo.

Czy płeć ma wpływ na cenę OC?

Absolutnie nie. Co prawda – statystycznie mężczyźni są bardziej skłonni do niebezpiecznych zachowań na drodze, jednak ceny OC dla kobiet i mężczyzn będą takie same. Różnicowanie stawek OC w zależności od płci zostało prawnie zakazane w 2011 roku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Dla mieszkańców jakich miast ubezpieczenie OC będzie najtańsze?

Najtańsze OC będą mieli mieszkańcy niewielkich miast. Wynika to z mniejszego natężenia ruchu na drogach, a co za tym idzie – mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia wypadku. Niskie składki OC zapłacą np. mieszkańcy Opola czy Rzeszowa.

Dla jakich samochodów OC jest najtańsze?

Niższą składkę OC będziemy płacić jako posiadacze starszych aut z małą pojemnością silnika. Szczególnie opłaca się ubezpieczać auto elektryczne. Tanie OC będą miały m.in. auta marek Škoda i Suzuki.

Czy punkty karne wpływają na wysokość OC?

17 czerwca 2022 roku ma wejść w życie przepis, który sprawi, że punkty karne wpłyną na wysokość składki OC. Zatem osoby bez punktów karnych będą miały najtańsze OC, a kierowcy z punktami karnymi na koncie – proporcjonalnie większe koszty ubezpieczenia. Osoby z aktualnym ubezpieczeniem OC nie muszą się jednak obawiać wzrostu składek. Wyższe opłaty będą mieli kierowcy z punktami karnymi wykupujący ubezpieczenie 17 czerwca 2022 roku i później.

Ile będzie kosztować OC dla 44-latka mieszkającego w Szczecinie?

44-letni mieszkaniec Szczecina posiadający prawo jazdy od 1993 r., mający pełen pakiet zniżek OC/AC, właściciel auta Mitsubishi Outlander o pojemności silnika 2.0 l i o rocznym przebiegu 10 tys. km może zapłacić za ubezpieczenie od 519 do nawet 2440 zł.

OC a stan cywilny i liczba dzieci – jak wpływają na cenę OC?

Osoby w związkach małżeńskich płacą za OC mniej niż single. Jeszcze niższe koszty ponoszą kierowcy będący rodzicami. Ubezpieczyciele zakładają, że osoby posiadające rodzinę – w trosce nie tylko o siebie, ale i o swoich najbliższych – będą jeździć ostrożniej.

Przedstawiciele jakich zawodów mają najtańsze OC?

Najmniej za OC płacą rolnicy, nauczyciele, pracownicy administracji publicznej i służb mundurowych, a także emeryci i renciści.

Przerwa w OC – jaki ma wpływ na cenę OC w 2022 roku?

Przerwa w opłacaniu OC wiąże się nie tylko z karami ze strony UFG, ale także z możliwością utraty zniżek za bezszkodową jazdę. Jednakże kwestia odbierania zniżek nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie – dlatego u każdego ubezpieczyciela wygląda to inaczej. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe egzekwują karę za przerwę w OC.

Jak współwłaściciel może wpłynąć na cenę OC?

Młody kierowca musi płacić wysokie stawki w ramach ubezpieczenia OC. Może jednak skorzystać ze zniżek współwłaściciela pojazdu, jeśli ten będzie wpisany do jego dowodu rejestracyjnego. Jednak należy pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele wymagają, by współwłaściciel był wpisany w dowodzie rejestracyjnym na pierwszy miejscu.