• Zakres
 • Dane pojazdu
 • Dane właściciela
 • Oferty
 • Zakup

Ubezpieczenie OC

Polisa OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi zakupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Posiadając polisę OC, możesz spokojnie prowadzić auto - nawet gdyby przytrafiła Ci się kolizja czy wypadek, spowodowane przez Ciebie szkody w mieniu i osobowe pokryje ubezpieczyciel.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Comperia Ubezpieczenia sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 13. Szczegółowe informacje na temat przysługujących państwu praw oraz celach przetwarzania znajdą państwo w polityce prywatności.

Wystarczy dowód rejestracyjny i telefon komórkowy aby szybko wczytać dane pojazdu

Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że przy wyborze ubezpieczenia OC samochodu możesz kierować się wyłącznie jego ceną. Między najtańszym a najdroższym OC nie ma żadnej różnicy - kupując droższe OC, nie otrzymasz szerszej ochrony.

kolizja pojazdów

Poznaj kilka sprytnych sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz na OC

Nie tylko wybierając najtańszą ofertę, możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Inne skuteczne sposoby, dzięki którym obniżysz cenę obowiązkowego ubezpieczenia, to:

 • Bezpieczna jazda. Za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymasz 10 proc. zniżki (w niektórych firmach ubezpieczeniowych może ona być wyższa). Maksymalnie możesz uzbierać 60 proc. zniżki. Każdy działający na polskim rynku ubezpieczyciel honoruje zniżki OC.

 • Ustanowienie współwłaścicielem pojazdu doświadczonego kierowcy posiadającego zniżki. To rozwiązanie jest szczególnie polecane młodym kierowcom. Dzięki zniżkom posiadanym przez doświadczonego kierowcę, mogą oni zauważalnie obniżyć cenę ubezpieczenia OC.

 • Porównanie ofert ubezpieczycieli. Mimo że zakres ochrony w ramach ubezpieczenia OC jest ustalony ustawowo, to propozycje firm ubezpieczeniowych różnią się cenami. Aby zakupić najtańsze OC, powinieneś porównać dostępne propozycje.

Z danych zgromadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że tylko w I kwartale 2020 r. firmy ubezpieczeniowe wypłaciły łącznie 2,5 mld zł odszkodowań z ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Oznacza to, że średnio co godzinę ubezpieczyciele wypłacali 1 mln zł osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych.

Porównywarka OC - szybko i wygodnie porównaj oferty

Jeżeli chcesz szybko znaleźć ubezpieczenie OC, wcale nie musisz umawiać się z agentami ubezpieczeniowymi pracującymi dla poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki OC. Zamieszczona na naszej stronie porównywarka OC to intuicyjny w obsłudze kalkulator OC, dzięki któremu szybko poznasz oferty wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli. Zaledwie 3 kroki dzielą Cię od zakupu ubezpieczenia OC:

 • Udziel odpowiedzi na pytania. Aby wyliczyć składkę ubezpieczenia OC, zapytamy Cię o parametry techniczne pojazdu i kierowców użytkujących auto.

 • Porównaj oferty. Otrzymasz kilkanaście ofert ubezpieczeń, wśród których możesz znaleźć najkorzystniejszą (najtańszą) dla siebie propozycję.

 • Sfinalizuj zakup ubezpieczenia OC. Po opłaceniu składki Twój pojazd zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który nakłada na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów opłaty karne, korzysta ze specjalnego narzędzia - jest to tzw. „wirtualny policjant”. Po wprowadzonych zmianach, „wirtualny policjant” jest jeszcze skuteczniejszy. Tylko w I kwartale 2019 r. Fundusz zainkasował z opłat karnych ponad 81 mln zł.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Wymóg posiadania tej polisy wynika wprost z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Polisa OC zapewnia ochronę zarówno posiadaczowi pojazdu, jak i osobie przez niego poszkodowanej. Sprawca kolizji czy wypadku nie odpowiada majątkowo za wyrządzone szkody - odpowiedzialność przejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Z kolei osoba poszkodowana może liczyć na odszkodowanie, które zrekompensuje jej poniesione szkody.

Przykład: W wyniku nieuwagi spowodowałeś kolizję drogową. Jej efektem jest uszkodzony zderzak i błotnik, rozbita lampa oraz porysowana karoseria w innym pojeździe. Dzięki posiadaniu ubezpieczenia OC, nie musisz płacić za szkody z własnej kieszeni - poszkodowanemu odszkodowanie wypłaci Twój ubezpieczyciel.

Od 1 stycznia 2019 r. suma gwarancyjna ubezpieczenia OC (czyli kwota, do której odpowiada ubezpieczyciel) wynosi 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych.

Jak sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie OC?

Nie możesz znaleźć umowy ubezpieczenia OC samochodu? Zamierzasz zakupić używany pojazd i zastanawiasz się, jak zweryfikować słowa sprzedawcy, który zapewnia, że posiada aktualną polisę OC? Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) znajduje się intuicyjne w obsłudze narzędzie. Aby sprawdzić, czy na dany dzień auto posiada OC, wystarczy podać numer rejestracyjny lub VIN auta.

 • Na stronie internetowej Historiapojazdu.gov.pl. Będziesz musiał podać numer rejestracyjny i VIN pojazdu oraz datę jego pierwszej rejestracji. W odpowiedzi otrzymasz m.in. informację o dacie ważności polisy.

 • Za pośrednictwem aplikacji UFG „Na wypadek” - jest ona dostępna na telefony z systemem Android i iOS. Analogicznie jak w przypadku witryny UFG, otrzymasz odpowiedź na pytanie, czy dane auto jest ubezpieczone na wskazany dzień.

Na portalu Historiapojazdu.gov.pl znajdziesz też informacje o pojeździe, które będziesz musiał podać, korzystając z naszej porównywarki OC. Jeżeli kończy Ci się polisa, nie zwlekaj - porównywarka OC to proste w obsłudze i wygodne narzędzie, dzięki któremu szybko znajdziesz tanie OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Żaden z ubezpieczycieli nie posiada stałego cennika OC - cena ubezpieczenia OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu. Przy ustalaniu wysokości składki pod uwagę bierze się różne parametry. Wpływ na cenę polisy OC mają:

 • Czynniki związane z pojazdem. Ubezpieczyciele uwzględniają m.in. markę i model pojazdu, pojemność silnika oraz przebieg.

 • Czynniki związane z kierowcą. Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą, historię ubezpieczenia i miejsce zamieszkania.

 • Zniżki wypracowane przez kierowcę za bezszkodową jazdę. Każda firma ubezpieczeniowa wykorzystuje własny system naliczania zniżek.

Chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC? Skorzystaj z naszej porównywarki OC. Jest to prosty formularz zawierający pytania dotyczące pojazdu i kierowców, którzy będą z niego korzystać. Po jego wypełnieniu otrzymasz propozycje od kilkunastu firm ubezpieczeniowych wiodących na polskim rynku. W ten sposób szybko znajdziesz tanie ubezpieczenie OC.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Korzystając z naszej porównywarki OC znalazłeś tańsze ubezpieczenie OC samochodu i zastanawiasz się, jak wypowiedzieć obecną polisę? Musisz jedynie powiadomić ubezpieczyciela, jednak zrób to nie później niż na jeden dzień przed końcem aktualnej umowy ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie możesz przekazać ubezpieczycielowi na kilka sposobów:

 • Wysyłając przygotowane pismo na adres korespondencyjny firmy ubezpieczeniowej.

 • Za pośrednictwem indywidualnego konta, które ubezpieczyciel stworzył dla Ciebie w momencie zakupu OC.

 • Za pośrednictwem dedykowanego do tego formularza, który znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela.

W każdym z tych przypadków powinieneś podać dane, dzięki którym ubezpieczyciel będzie mógł Cię zidentyfikować. Będą to dane osobowe i adresowe, numer polisy i numer rejestracyjny pojazdu. W treści pisma wskaż podstawę prawną - art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kupiłeś nowe ubezpieczenie OC, ale nie wypowiedziałeś wcześniej zawartej umowy? Zrób to jak najszybciej - w przeciwnym razie będziesz musiał opłacić dwie składki. W treści pisma jako podstawę prawną wskaż art. 28a przywołanej wyżej ustawy.

Przysługuje Ci też prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość. W tym przypadku pamiętaj jednak o terminie - musisz to zrobić w ciągu 30 dni, licząc od dnia otrzymania potwierdzenia zawarcia umowy OC. Podstawą prawną do odstąpienia od umowy zawartej przez telefon czy internet jest art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta.

Kara za brak OC - co grozi za brak OC?

Posiadacze pojazdów, którzy zlekceważą lub przeoczą termin zakupu OC, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. W Polsce do nakładania opłat karnych na właścicieli nieubezpieczonych aut upoważniony jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2021 r. kary za brak OC wynoszą od 190 do 8400 zł.

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2021 roku

Okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

Pozostałe pojazdy

Do 3 dni

1 120 zł

1 680 zł

190 zł

Od 4 do 14 dni

2 800 zł

4 200 zł

470 zł

Powyżej 14 dni

5 600 zł

8 400 zł

930 zł

Z uwagi na wysokie opłaty karne, warto zadbać o ciągłość ubezpieczenia. Najprostszym sposobem, aby szybko znaleźć tanie ubezpieczenie OC, jest porównywarka OC.

Przykład: Wraz z samochodem przejąłeś ubezpieczenie OC. Nie zauważyłeś jednak, że polisa OC straciła ważność - przez 2 dni Twój pojazd pozostawał bez ochrony ubezpieczeniowej. UFG najprawdopodobniej wyśle Ci wezwanie do zapłaty w wysokości 1 040 zł.

uszkodzony pojazd

Czy trzeba wozić ze sobą OC?

Zastanawiasz się, czy trzeba mieć przy sobie dowód zakupu OC podczas kontroli drogowej? Z dniem 1 października 2018 r. w Polsce zniesiony został obowiązek wożenia przy sobie potwierdzenia zakupu ubezpieczenia OC i dowodu rejestracyjnego. Powodem wprowadzenia zmian była rozbudowa systemu informatycznego CEPiK. Aktualnie funkcjonariusze policji (i innych służb) mogą sprawdzić podczas kontroli, czy dla danego pojazdu zostało zakupione ubezpieczenie OC.

Zarówno dowód rejestracyjny, jak i ubezpieczenie OC pojazdu powinieneś zabrać w trasę, jeżeli planujesz podróż za granicę. Funkcjonariusze upoważnieni do przeprowadzania kontroli drogowych w innych krajach będą w stanie zweryfikować, czy rzeczywiście posiadasz obowiązkową polisę OC samochodu tylko na podstawie przedstawionego przez Ciebie potwierdzenia.

Brak ciągłości OC - co zrobić?

Nawet jednodniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC oznacza, że możesz otrzymać wezwanie do zapłaty z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli zdarzyło Ci się zapomnieć o zakupie ubezpieczenia i w Twoim przypadku nie zadziałał mechanizm automatycznego odnowienia polisy (np. kontynuowałeś ubezpieczenie OC zakupione przez poprzedniego właściciela pojazdu), to jak najszybciej podpisz umowę z ubezpieczycielem.

Aby zakupić ubezpieczenie OC samochodu, nie musisz wychodzić z domu. Porównywarka OC, czyli kalkulator OC, to intuicyjne w obsłudze narzędzie, dzięki któremu w zaledwie kilka minut poznasz ceny polis OC w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych. Ponieważ cały proces zakupu ubezpieczenia odbywa się online, bez wychodzenia w domu możesz zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC i uchronić się przed konsekwencjami finansowymi.

Pamiętaj, że korzystanie z pojazdu, który nie jest ubezpieczony, jest zabronione. W razie kolizji czy wypadku będziesz musiał też samodzielnie pokryć wszelkie szkody.

Do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC?

Standardowo właściciele pojazdów mechanicznych kupują ubezpieczenie OC na 12 miesięcy. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje również możliwość zakupu ubezpieczenia OC krótkoterminowego. Jeżeli jesteś właścicielem:

 • pojazdu historycznego lub sprowadzonego z zagranicy - możesz skorzystać z ubezpieczenia na 30 dni,

 • pojazdu wolnobieżnego (np. koparki czy kombajnu) - możesz zakupić ubezpieczenie na okres 3 miesięcy.

W przypadku ubezpieczenia OC zakupionego na 12 miesięcy działa zasada automatycznego odnowienia polisy. Jeżeli nie chcesz kontynuować polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela, musisz ją wypowiedzieć nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu, na który umowa została zawarta.

Opisana wyżej zasada automatycznego odnawiania się polisy nie zadziała we wszystkich przypadkach. Ubezpieczenie krótkoterminowe OC samochodu wygasa po upływie terminu, na jaki zostało zakupione. Również ubezpieczenie OC przejęte po poprzednim właścicielu nie odnowi się automatycznie.