Ubezpieczenie OC

Polisa OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi zakupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Posiadając polisę OC, możesz spokojnie prowadzić auto - nawet gdyby przytrafiła Ci się kolizja czy wypadek, spowodowane przez Ciebie szkody w mieniu i osobowe pokryje ubezpieczyciel.

Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że przy wyborze ubezpieczenia OC samochodu możesz kierować się wyłącznie jego ceną. Między najtańszym a najdroższym OC nie ma żadnej różnicy - kupując droższe OC, nie otrzymasz szerszej ochrony.

kolizja pojazdów

Poznaj kilka sprytnych sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz na OC

Nie tylko wybierając najtańszą ofertę, możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Inne skuteczne sposoby, dzięki którym obniżysz cenę obowiązkowego ubezpieczenia, to:

 • Bezpieczna jazda. Za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymasz 10 proc. zniżki (w niektórych firmach ubezpieczeniowych może ona być wyższa). Maksymalnie możesz uzbierać 60 proc. zniżki. Każdy działający na polskim rynku ubezpieczyciel honoruje zniżki OC.

 • Ustanowienie współwłaścicielem pojazdu doświadczonego kierowcy posiadającego zniżki. To rozwiązanie jest szczególnie polecane młodym kierowcom. Dzięki zniżkom posiadanym przez doświadczonego kierowcę, mogą oni zauważalnie obniżyć cenę ubezpieczenia OC.

 • Porównanie ofert ubezpieczycieli. Mimo że zakres ochrony w ramach ubezpieczenia OC jest ustalony ustawowo, to propozycje firm ubezpieczeniowych różnią się cenami. Aby zakupić najtańsze OC, powinieneś porównać dostępne propozycje.

Z danych zgromadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że tylko w I kwartale 2020 r. firmy ubezpieczeniowe wypłaciły łącznie 2,5 mld zł odszkodowań z ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Oznacza to, że średnio co godzinę ubezpieczyciele wypłacali 1 mln zł osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych.

Porównywarka OC - szybko i wygodnie porównaj oferty

Jeżeli chcesz szybko znaleźć ubezpieczenie OC, wcale nie musisz umawiać się z agentami ubezpieczeniowymi pracującymi dla poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki OC. Zamieszczona na naszej stronie porównywarka OC to intuicyjny w obsłudze kalkulator OC, dzięki któremu szybko poznasz oferty wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli. Zaledwie 3 kroki dzielą Cię od zakupu ubezpieczenia OC:

 • Udziel odpowiedzi na pytania. Aby wyliczyć składkę ubezpieczenia OC, zapytamy Cię o parametry techniczne pojazdu i kierowców użytkujących auto.

 • Porównaj oferty. Otrzymasz kilkanaście ofert ubezpieczeń, wśród których możesz znaleźć najkorzystniejszą (najtańszą) dla siebie propozycję.

 • Sfinalizuj zakup ubezpieczenia OC. Po opłaceniu składki Twój pojazd zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który nakłada na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów opłaty karne, korzysta ze specjalnego narzędzia - jest to tzw. „wirtualny policjant”. Po wprowadzonych zmianach, „wirtualny policjant” jest jeszcze skuteczniejszy. Tylko w I kwartale 2019 r. Fundusz zainkasował z opłat karnych ponad 81 mln zł.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Wymóg posiadania tej polisy wynika wprost z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Polisa OC zapewnia ochronę zarówno posiadaczowi pojazdu, jak i osobie przez niego poszkodowanej. Sprawca kolizji czy wypadku nie odpowiada majątkowo za wyrządzone szkody - odpowiedzialność przejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Z kolei osoba poszkodowana może liczyć na odszkodowanie, które zrekompensuje jej poniesione szkody.

Przykład: W wyniku nieuwagi spowodowałeś kolizję drogową. Jej efektem jest uszkodzony zderzak i błotnik, rozbita lampa oraz porysowana karoseria w innym pojeździe. Dzięki posiadaniu ubezpieczenia OC, nie musisz płacić za szkody z własnej kieszeni - poszkodowanemu odszkodowanie wypłaci Twój ubezpieczyciel.

Od 1 stycznia 2019 r. suma gwarancyjna ubezpieczenia OC (czyli kwota, do której odpowiada ubezpieczyciel) wynosi 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych.

Jak sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie OC?

Nie możesz znaleźć umowy ubezpieczenia OC samochodu? Zamierzasz zakupić używany pojazd i zastanawiasz się, jak zweryfikować słowa sprzedawcy, który zapewnia, że posiada aktualną polisę OC? Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) znajduje się intuicyjne w obsłudze narzędzie. Aby sprawdzić, czy na dany dzień auto posiada OC, wystarczy podać numer rejestracyjny lub VIN auta.

 • Na stronie internetowej Historiapojazdu.gov.pl. Będziesz musiał podać numer rejestracyjny i VIN pojazdu oraz datę jego pierwszej rejestracji. W odpowiedzi otrzymasz m.in. informację o dacie ważności polisy.

 • Za pośrednictwem aplikacji UFG „Na wypadek” - jest ona dostępna na telefony z systemem Android i iOS. Analogicznie jak w przypadku witryny UFG, otrzymasz odpowiedź na pytanie, czy dane auto jest ubezpieczone na wskazany dzień.

Na portalu Historiapojazdu.gov.pl znajdziesz też informacje o pojeździe, które będziesz musiał podać, korzystając z naszej porównywarki OC. Jeżeli kończy Ci się polisa, nie zwlekaj - porównywarka OC to proste w obsłudze i wygodne narzędzie, dzięki któremu szybko znajdziesz tanie OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Żaden z ubezpieczycieli nie posiada stałego cennika OC - cena ubezpieczenia OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu. Przy ustalaniu wysokości składki pod uwagę bierze się różne parametry. Wpływ na cenę polisy OC mają:

 • Czynniki związane z pojazdem. Ubezpieczyciele uwzględniają m.in. markę i model pojazdu, pojemność silnika oraz przebieg.

 • Czynniki związane z kierowcą. Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą, historię ubezpieczenia i miejsce zamieszkania.

 • Zniżki wypracowane przez kierowcę za bezszkodową jazdę. Każda firma ubezpieczeniowa wykorzystuje własny system naliczania zniżek.

Chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC? Skorzystaj z naszej porównywarki OC. Jest to prosty formularz zawierający pytania dotyczące pojazdu i kierowców, którzy będą z niego korzystać. Po jego wypełnieniu otrzymasz propozycje od kilkunastu firm ubezpieczeniowych wiodących na polskim rynku. W ten sposób szybko znajdziesz tanie ubezpieczenie OC.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Korzystając z naszej porównywarki OC znalazłeś tańsze ubezpieczenie OC samochodu i zastanawiasz się, jak wypowiedzieć obecną polisę? Musisz jedynie powiadomić ubezpieczyciela, jednak zrób to nie później niż na jeden dzień przed końcem aktualnej umowy ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie możesz przekazać ubezpieczycielowi na kilka sposobów:

 • Wysyłając przygotowane pismo na adres korespondencyjny firmy ubezpieczeniowej.

 • Za pośrednictwem indywidualnego konta, które ubezpieczyciel stworzył dla Ciebie w momencie zakupu OC.

 • Za pośrednictwem dedykowanego do tego formularza, który znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela.

W każdym z tych przypadków powinieneś podać dane, dzięki którym ubezpieczyciel będzie mógł Cię zidentyfikować. Będą to dane osobowe i adresowe, numer polisy i numer rejestracyjny pojazdu. W treści pisma wskaż podstawę prawną - art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kupiłeś nowe ubezpieczenie OC, ale nie wypowiedziałeś wcześniej zawartej umowy? Zrób to jak najszybciej - w przeciwnym razie będziesz musiał opłacić dwie składki. W treści pisma jako podstawę prawną wskaż art. 28a przywołanej wyżej ustawy.

Przysługuje Ci też prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość. W tym przypadku pamiętaj jednak o terminie - musisz to zrobić w ciągu 30 dni, licząc od dnia otrzymania potwierdzenia zawarcia umowy OC. Podstawą prawną do odstąpienia od umowy zawartej przez telefon czy internet jest art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta.

Kara za brak OC - co grozi za brak OC?

Posiadacze pojazdów, którzy zlekceważą lub przeoczą termin zakupu OC, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. W Polsce do nakładania opłat karnych na właścicieli nieubezpieczonych aut upoważniony jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2021 r. kary za brak OC wynoszą od 190 do 8400 zł.

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2022 roku

Okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

Pozostałe pojazdy

OC rolników

Do 3 dni

1 200 zł

1 810 zł

200 zł

300 zł

Od 4 do 14 dni

3 010 zł

4 520 zł

500 zł

300 zł

Powyżej 14 dni

6 020 zł

9 030 zł

1 000 zł

300 zł

Z uwagi na wysokie opłaty karne, warto zadbać o ciągłość ubezpieczenia. Najprostszym sposobem, aby szybko znaleźć tanie ubezpieczenie OC, jest porównywarka OC.

Przykład: Wraz z samochodem przejąłeś ubezpieczenie OC. Nie zauważyłeś jednak, że polisa OC straciła ważność - przez 2 dni Twój pojazd pozostawał bez ochrony ubezpieczeniowej. UFG najprawdopodobniej wyśle Ci wezwanie do zapłaty w wysokości 1 040 zł.

uszkodzony pojazd

Czy trzeba wozić ze sobą OC?

Zastanawiasz się, czy trzeba mieć przy sobie dowód zakupu OC podczas kontroli drogowej? Z dniem 1 października 2018 r. w Polsce zniesiony został obowiązek wożenia przy sobie potwierdzenia zakupu ubezpieczenia OC i dowodu rejestracyjnego. Powodem wprowadzenia zmian była rozbudowa systemu informatycznego CEPiK. Aktualnie funkcjonariusze policji (i innych służb) mogą sprawdzić podczas kontroli, czy dla danego pojazdu zostało zakupione ubezpieczenie OC.

Zarówno dowód rejestracyjny, jak i ubezpieczenie OC pojazdu powinieneś zabrać w trasę, jeżeli planujesz podróż za granicę. Funkcjonariusze upoważnieni do przeprowadzania kontroli drogowych w innych krajach będą w stanie zweryfikować, czy rzeczywiście posiadasz obowiązkową polisę OC samochodu tylko na podstawie przedstawionego przez Ciebie potwierdzenia.

Brak ciągłości OC - co zrobić?

Nawet jednodniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC oznacza, że możesz otrzymać wezwanie do zapłaty z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli zdarzyło Ci się zapomnieć o zakupie ubezpieczenia i w Twoim przypadku nie zadziałał mechanizm automatycznego odnowienia polisy (np. kontynuowałeś ubezpieczenie OC zakupione przez poprzedniego właściciela pojazdu), to jak najszybciej podpisz umowę z ubezpieczycielem.

Aby zakupić ubezpieczenie OC samochodu, nie musisz wychodzić z domu. Porównywarka OC, czyli kalkulator OC, to intuicyjne w obsłudze narzędzie, dzięki któremu w zaledwie kilka minut poznasz ceny polis OC w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych. Ponieważ cały proces zakupu ubezpieczenia odbywa się online, bez wychodzenia w domu możesz zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC i uchronić się przed konsekwencjami finansowymi.

Pamiętaj, że korzystanie z pojazdu, który nie jest ubezpieczony, jest zabronione. W razie kolizji czy wypadku będziesz musiał też samodzielnie pokryć wszelkie szkody.

Do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC?

Standardowo właściciele pojazdów mechanicznych kupują ubezpieczenie OC na 12 miesięcy. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje również możliwość zakupu ubezpieczenia OC krótkoterminowego. Jeżeli jesteś właścicielem:

 • pojazdu historycznego lub sprowadzonego z zagranicy - możesz skorzystać z ubezpieczenia na 30 dni,

 • pojazdu wolnobieżnego (np. koparki czy kombajnu) - możesz zakupić ubezpieczenie na okres 3 miesięcy.

W przypadku ubezpieczenia OC zakupionego na 12 miesięcy działa zasada automatycznego odnowienia polisy. Jeżeli nie chcesz kontynuować polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela, musisz ją wypowiedzieć nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu, na który umowa została zawarta.

Opisana wyżej zasada automatycznego odnawiania się polisy nie zadziała we wszystkich przypadkach. Ubezpieczenie krótkoterminowe OC samochodu wygasa po upływie terminu, na jaki zostało zakupione. Również ubezpieczenie OC przejęte po poprzednim właścicielu nie odnowi się automatycznie.

Czy za pomocą kalkulatora OC na pewno znajdę korzystną ofertę OC?

Kalkulator OC to dostosowany do współczesnych realiów sposób poszukiwania obowiązkowej polisy OC przez właścicieli samochodów – cały proces odbywa się online. Poświęcając zaledwie kilka minut, dowiesz się:

 • Które działające na rynku firmy ubezpieczeniowe są zainteresowane ubezpieczeniem twojego samochodu – w naszym kalkulatorze znajdziesz propozycje od co najmniej kilku ubezpieczycieli

 • Ile zapłacisz za samo OC lub OC z innymi ubezpieczeniami (np. w kombinacji OC i Assistance) – kwota wyświetlana przy poszczególnych ofertach to koszt rocznej ochrony ubezpieczeniowej

Nie możemy ci zagwarantować, że agent w stacjonarnym punkcie sprzedaży, od którego dotychczas kupowałeś OC, nie będzie miał dla ciebie lepszej propozycji. Nie możemy jednak też tego wykluczyć i właśnie dlatego zachęcamy cię do skorzystania z naszego kalkulatora OC. To nic nie kosztuje, a być może dzięki szybkiemu porównaniu ofert zaoszczędzisz na polisie nawet kilkaset złotych.

Pamiętaj, że lojalność w stosunku do firmy ubezpieczeniowej nie jest równoznaczna z gwarancją lepszej ceny. Większość ubezpieczycieli koncentruje się na pozyskaniu, a nie utrzymaniu klientów i stąd często to właśnie nowi klienci mogą się cieszyć z lepszych warunków ubezpieczenia samochodu.

Na jaki okres mogę kupić ubezpieczenie OC za pomocą kalkulatora OC?

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych można przeczytać, że umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy. Od tej zasady zostało jednak przewidzianych kilka wyjątków, np. polisę OC na krótszy okres mogą kupić właściciele samochodów zabytkowych. Jeżeli chcesz kupić OC dla posiadanego pojazdu przez nasz kalkulator OC, to od firm ubezpieczeniowych otrzymasz ofertę właśnie na 12 miesięcy.

Przykład: Kupiłeś ubezpieczenie OC w dniu 21 grudnia 2021. Oznacza to, że polisa będzie ważna do 20 grudnia 2022 r.

Pamiętaj, że OC kupione przez kalkulator OC nie różni się niczym od polisy kupionej bezpośrednio od agenta:

 • Polisa odnowi się automatycznie po upływie okresu 12 miesięcy

 • Przed upływem 12 miesięcy, po których umowa się odnowi, możesz ją wypowiedzieć i za pomocą naszego kalkulatora OC ponownie sprawdzić, która firma ubezpieczeniowa ma dla ciebie najkorzystniejszą ofertę

 • Wraz z polisą OC możesz kupić też dodatkowe ubezpieczenia/

Gdy kupisz ubezpieczenie OC przez kalkulator OC, wszystkie niezbędne dokumenty (umowa, potwierdzenie zawarcia polisy, OWU) zostaną przesłane na podany przez ciebie adres e-mail.

Dlaczego pytacie o miejsce parkowania auta, jeżeli chcę kupić tylko OC?

Właściciele samochodów szukają różnej ochrony ubezpieczeniowej. Niektórzy decydują się tylko na OC, inni wybierają OC w pakiecie z polisami zapewniającymi ochronę przed różnymi zdarzeniami, w tym kradzieżą pojazdu. Nasz kalkulator to narzędzie uniwersalne, które pomaga w znalezieniu różnych produktów ubezpieczeniowych.

Nawet jeżeli jesteś zainteresowany zakupem wyłącznie OC, będziesz musiał udzielić odpowiedzi na pytania, które są niezbędne przy wyliczaniu składki dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Taka konstrukcja kalkulatora jest podyktowana względami praktycznymi, bo użytkownik wypełnia formularz tylko raz, bez względu na to, jakie ubezpieczenia ma zamiar zakupić.

Po uzupełnieniu formularza, w pierwszej kolejności zostaną wyświetlone oferty firm proponujących jedynie OC. Dopiero poniżej znajdziesz propozycje OC w pakiecie z innymi polisami, czyli AC, NNW i Assistance.

Przykład: Planowałeś kupić tylko OC, ale okazało się, że za 60 zł rocznie więcej możesz też otrzymać wsparcie oferowane w ramach Assistance. Ponieważ ta oferta wydała ci się atrakcyjna, zdecydowałeś się z niej skorzystać.

Jakie informacje muszę podać, aby otrzymać oferty OC?

Pytania zawarte w naszym kalkulatorze OC zostały przyporządkowane do jednej z trzech grup – dotyczą one:

 • Pojazdu, który ma zostać ubezpieczony. Zapytamy cię m.in. o model, markę i rok produkcji pojazdu, moc i pojemność silnika oraz rodzaj paliwa.
 • Kierowcy. Dla firm ubezpieczeniowych znaczenie ma m.in. twój wiek, data otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami i wykonywany zawód.
 • Historii ubezpieczeniowej. Pytamy, czy w przeszłości przytrafiła ci się kolizja lub wypadek (których byłeś sprawcą), a jeżeli tak, to kiedy miało to miejsce.

Na wszystkie pytania musisz odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Gdyby okazało się, że udostępniasz samochód młodemu kierowcy bez większego doświadczenia za kierownicą i spowodowałby on kolizję, firma ubezpieczeniowa wezwie cię do dopłaty składki ubezpieczeniowej.

Twoje dziecko właśnie robi prawo jazdy i gdy zda egzamin, masz zamiar pożyczać mu swój samochód? O takim fakcie możesz powiadomić ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy ubezpieczenia. Otrzymasz wówczas informację, czy i ile będziesz musiał dopłacić.

Od których ubezpieczycieli otrzymam propozycje OC, korzystając z kalkulatora OC?

Aby zapewnić właścicielom pojazdów szeroki wybór, współpracujemy z wieloma firmami ubezpieczeniowymi. Na liście naszych partnerów znajdują się:

 • Allianz – rozpoznawalna wśród konsumentów firma obecna na rynku od 1997 r.

 • Beesafe – marka ubezpieczeniowa należąca do austriackiej Vienna Insurance Group

 • Benefia – ubezpieczyciel należący do austriackiej Vienna Insurance Group

 • Euroins – jeden z niezależnych ubezpieczycieli w Europie Centralnej i Wschodniej

 • Generali – ubezpieczyciel należy do Grupy Generali, a w Polsce jest obecny od 1998 r.

 • InterRisk – marka ubezpieczeniowa należąca do austriackiej Vienna Insurance Group

 • Link4 – jednak z pierwszych firm oferujących w Polsce polisy kanałem direct

 • mtu24.pl – marka należąca do polskiego ubezpieczyciela STU ERGO Hestia

 • Proama – właścicielem marki Proama jest Generali

 • Wiener – kolejna marka należąca do austriackiej Vienna Insurance Group

 • Trasti – marka ubezpieczeniowa należąca do grupy HPI GMA

 • TUZ Ubezpieczenia – marka należąca do polskiego TUZ TUW

 • You Can Drive – marka należąca do STU ERGO Hestia

Oznacza to, że za pośrednictwem stworzonego przez nas narzędzia otrzymasz propozycje od co najmniej kilku firm ubezpieczeniowych. To właśnie dzięki porównaniu ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych możesz szybko znaleźć OC w przystępnej cenie.

Czy za pośrednictwem kalkulatora OC kupię OC dla samochodu firmowego?

Pojazdy firmowe są użytkowane dużo intensywniej niż samochody prywatne. Z kolei częstotliwość korzystania z pojazdu wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej – nieprzypadkowo firmy ubezpieczeniowe pytają właścicieli aut o przewidywany przebieg. To powoduje, że nasz kalkulator OC jest skierowany do klientów indywidualnych, czyli właścicieli pojazdów wykorzystywanych prywatnie.

Korzystasz z auta również do celów firmowych? Nie musisz przepłacać za ubezpieczenie OC. Nasz formularz przewiduje dwie odpowiedzi na pytanie o sposób wykorzystania pojazdu:

 • Prywatny

 • Inny

Zaznaczając opcję „inny”, możesz pozostawić numer telefonu. Wówczas skontaktuje się z tobą nasz doradca, który pomoże ci wybrać tanie OC spośród ofert firm ubezpieczeniowych.

Czy przez kalkulator OC kupię polisę OC dla samochodu zabytkowego?

Właściciele samochodów zabytkowych to jedna z nielicznych grup kierowców, którzy nie muszą kupować ubezpieczenia OC samochodu na rok. Jeżeli jesteś właścicielem auta zabytkowego, masz dwie możliwości – możesz kupić:

 • OC na rok. Taka opcja jest jednak kosztowna, szczególnie gdy swoim pojazdem historycznym jeździsz wyłącznie na zloty.
 • OC na 30 dni. To minimalny okres, na który właściciele samochodów zabytkowych mogą kupić obowiązkową polisę.

Za pośrednictwem naszego kalkulatora OC nie sprzedajemy polis dla pojazdów zabytkowych. Ubezpieczysz u nas jednak samochód, który nie ma statusu zabytkowego i został wyprodukowany nie wcześniej niż w 1969 r.

Chcesz poznać ofertę dla swojego samochodu zabytkowego? Skontaktuj się telefonicznie z naszym konsultantem, a sprawdzimy, czy będziemy mogli ci pomóc.

Czy przez kalkulator OC mogę kupić OC krótkoterminowe?

Kalkulator OC to narzędzie przeznaczone do zakupu polisy OC na okres 12 miesięcy. Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie krótkoterminowe, musisz skontaktować się telefonicznie z naszym konsultantem lub z agentem ubezpieczeniowym. Dlaczego polisy OC na okres krótszy niż 12 miesięcy nie są sprzedawane przez internet? Powodem jest aktualna konstrukcja przepisów.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że polisę OC zawiera się na okres roku. Od tej zasady przewidzianych zostało zaledwie kilka wyjątków. OC na okres krótszy mogą kupić:

 • Właściciele komisów samochodowych

 • Właściciele samochodów zarejestrowanych czasowo

 • Właściciele samochodów zarejestrowanych za granicą

 • Właściciele pojazdów wolnobieżnych

 • Właściciele pojazdów historycznych

 • Właściciele samochodów przeznaczonych do jazd testowych

To właśnie aktualnie obowiązujące przepisy powodują, że firma ubezpieczeniowa przed sprzedażą polisy musi upewnić się, że właściciel pojazdu ma prawo skorzystać z OC krótkoterminowego. Za pośrednictwem kalkulatora OC byłoby to mocno utrudnione i wydłużałoby proces zakupu.

Czy wybrane ubezpieczenie OC mogę kupić przez kalkulator OC?

W rezultacie kalkulacji otrzymasz listę wyników, spośród których możesz wybrać korzystną dla siebie polisę i od razu ją kupić. Za pośrednictwem naszego kalkulatora OC nie tylko wyliczysz składkę, ale również zawrzesz umowę z ubezpieczycielem. Zrobisz to, opłacając składkę OC, przy czym w niektórych firmach ubezpieczeniowych możesz skorzystać z systemu ratalnego. Wówczas zobowiążesz się opłacać składkę ubezpieczeniową w ratach.

Niezbędne dokumenty prześlemy na podany przez ciebie adres e-mail. Po opłaceniu składki OC na swojej skrzynce pocztowej znajdziesz też potwierdzenie zakupu polisy.

Jeżeli masz wątpliwości lub potrzebujesz wsparcia na etapie zakupu ubezpieczenia OC, zawsze możesz skontaktować się z naszym konsultantem – odpowie on na twoje pytania.

Skorzystałem z kalkulatora OC, ale chcę mieć czas na przeanalizowanie ofert. Jak mogę wrócić do wyników kalkulacji?

Doskonale rozumiemy, że możesz chcieć dokładnie zapoznać się z OWU i właśnie dlatego wystarczy, że podasz adres e-mail. Na ten adres wyślemy ci link do kalkulacji. Dzięki temu nie będziesz musiał ponownie wypełniać formularza.

Kupujesz ubezpieczenie OC? Pamiętaj, że każdy z ubezpieczycieli przewiduje:

 • Taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej – ubezpieczyciel pokryje m.in. szkody po spowodowanej przez ciebie kolizji

 • Takie same wyłączenia – przykładem wyłączenia może być prowadzenie przez kierowcę samochodu po spożyciu alkoholu

Biorąc pod uwagę to, jak jest skonstruowana polisa OC (zakres ochrony i wyłączenia), z powodzeniem możesz wybrać najtańszą ofertę. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się tą zasadą, gdy poszukujesz również ubezpieczeń dodatkowych, np. AC czy NNW.

Jak zapłacić za wybraną w kalkulatorze OC polisę?

Oferujemy kilka metod płatności. Za wybrane ubezpieczenie OC możesz zapłacić m.in. przelewem online czy kartą kredytową. Jeżeli opłacisz składkę online, firma ubezpieczeniowa zacznie ci udzielać ochrony niemal od razu. To korzystne rozwiązanie, gdy:

 • Kupujesz ubezpieczenie na ostatnią chwilę – przypomniałeś sobie, że jutro kończy ci się polisa, a dotychczasowy ubezpieczyciel nie ma dla ciebie korzystnej oferty

 • Zorientowałeś się, że twój samochód nie jest ubezpieczony i nie chcesz narażać się na jeszcze wyższą karę ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

 • Dotychczas mogłeś korzystać z polisy OC krótkoterminowej, a teraz musisz poszukać ubezpieczenia na 12 miesięcy

Szczegółowe informacje o sposobach płatności uzyskasz po przeprowadzeniu kalkulacji i wyborze interesującej cię oferty.