Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpieczenie OC AC to pakiet ubezpieczeń, w skład którego wchodzi obowiązkowa polisa OC i nieobowiązkowa polisa Autocasco. Aktualnie to jeden z najpopularniejszych pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych. Korzystają z niego głównie właściciele nowych samochodów, którzy chcą zapewnić sobie maksymalną ochronę ubezpieczeniową.

Ile Polacy wydają na ubezpieczenie OC i AC? Postanowiła to sprawdzić Polska Izba Ubezpieczeń. W I kwartale 2020 r. ubezpieczyciele sprzedali polisy OC na kwotę 3,7 mld zł, a AC na kwotę 2,2 mld zł. Te liczby najlepiej obrazują, że ubezpieczenie OC i AC w pakiecie cieszy się dużą popularnością wśród klientów.

kolizja pojazdów

Ubezpieczenie OC AC - 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Porównywarka OC AC zamieszczona na naszej stronie internetowej ułatwi Ci znalezienie przystępnego cenowo i spełniającego Twoje oczekiwania pakietu ubezpieczeń OC AC. Na jakie parametry tych polis powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Ubezpieczeń OC nie musisz porównywać, gdyż oferowany przez nie zakres ochrony jest uregulowany ustawowo. Inaczej ma się sprawa z AC - każdy ubezpieczyciel proponuje inne warunki i dlatego powinieneś sprawdzić przede wszystkim:

 • Zakres ochrony ubezpieczenia. Zweryfikuj, kiedy ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie - czy tylko po kradzieży pojazdu, czy również po jego uszkodzeniu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe ochroną obejmują też wyposażenie samochodu.

 • Sposób naprawy uszkodzeń. Szkody mogą zostać usunięte bezgotówkowo (ubezpieczyciel rozlicza się z warsztatem) lub kosztorysowo (otrzymasz środki na wskazany rachunek bankowy).

 • Możliwość skorzystania ze stałej sumy ubezpieczenia. To opcja, dzięki której w razie wystąpienia szkody otrzymasz odszkodowanie liczone od wartości pojazdu na dzień zawarcia umowy - ubezpieczyciel nie weźmie pod uwagę spadku wartości auta.

 • Występowanie franszyzy redukcyjnej. Przez franszyzę redukcyjną rozumie się prawo ubezpieczyciela do potrącenia ustalonej kwoty przy wypłacie odszkodowania, np. 500  czy 1000 zł.

 • Występowanie franszyzy integralnej. Wzmianka o niej również może znaleźć się w umowie. Franszyza integralna to po prostu kwota, do której ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody.

Przy wyborze pakietu OC AC nie powinieneś kierować się wyłącznie jego ceną, gdyż nie odzwierciedla ona zakresu ochrony, jaki otrzymasz w ramach Autocasco. Najczęściej jest tak, że im niższa jest cena OC AC, na tym mniejszą ochronę możesz liczyć.

Z danych zgromadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że w ciągu trzech kwartałów 2021 r. ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym w wypadkach 11,2 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC.

Porównywarka OC AC - znajdź ubezpieczenie OC AC w 5 minut!

Jesteś zainteresowany pakietem ubezpieczeń OC AC? Nie musisz wychodzić z domu, aby znaleźć zestaw polis OC AC spełniający Twoje oczekiwania - możesz skorzystać z naszego kalkulatora OC AC. Porównywarka OC AC umożliwi Ci szybkie znalezienie potrzebnych ubezpieczeń. Jak to działa?

 1. Odpowiadasz na pytania

Nasz formularz zawiera kilka pytań o pojazd, który ma zostać objęty ochroną ubezpieczeniową, oraz o kierowców, którzy będą z niego korzystać. Na podstawie udzielonych przez Ciebie odpowiedzi przeprowadzimy kalkulację.

 1. Zapoznajesz się z ofertami

Przy każdej propozycji znajdziesz najważniejsze informacje, w tym m.in. o cenie czy zakresie oferowanej ochrony. Zapoznaj się ze szczegółami proponowanych ubezpieczeń OC AC, aby wybrać najkorzystniejszy dla siebie pakiet.

 1. Kupujesz ubezpieczenie OC AC

Porównywarka OC AC pozwala nie tylko znaleźć, ale również zakupić ubezpieczenie OC i AC. Po opłaceniu składki polisy (lub jej raty), na wskazany adres e-mail otrzymasz umowę wraz z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

OC AC - co to za ubezpieczenia?

Pakiet ubezpieczeń OC AC to najpopularniejszy wśród właścicieli pojazdów pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Kierowcy nieprzypadkowo nabywają te ubezpieczenia w zestawie - w ten sposób oszczędzają, gdyż ubezpieczyciele proponują im korzystniejszą cenę.

Jak sama nazwa wskazuje, w skład pakietu ubezpieczeń OC AC wchodzą dwa ubezpieczenia, czyli:

 • Ubezpieczenie OC. To obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Posiadanie ubezpieczenia chroni kierowcę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim.

 • Ubezpieczenie AC. To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. W jego ramach klient może liczyć na świadczenie pieniężne po uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży pojazdu.

Jesteś zainteresowany najpopularniejszym zestawem ubezpieczeń komunikacyjnych? Nasza porównywarka OC AC pozwoli Ci porównać oferty pod względem ceny, a w przypadku ubezpieczenia AC również pod względem zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje OC i AC?

Najczęściej za pakiet ubezpieczeń OC AC kierowcy płacą od 1 000 do 2 000 zł. Duża rozbieżność cenowa wynika z tego, że firmy ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki ubezpieczeniowej indywidualnie dla każdego klienta. Przy kalkulacji pod uwagę brane są różne czynniki, w tym przede wszystkim:

 • Wiek kierowcy. Młodsi kierowcy płacą więcej - firmy ubezpieczeniowe uznają, że są oni np. bardziej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze.

 • Rok wydania prawa jazdy. Na niższe ceny mogą liczyć kierowcy doświadczeni. To właśnie im firmy ubezpieczeniowe proponują korzystniejsze warunki.

 • Miejsce zamieszkania. Z reguły wyższą składkę ubezpieczeniową płacą mieszkańcy dużych miast, bo to oni są statystycznie bardziej narażeni na kolizję czy wypadek drogowy.

 • Moc silnika, marka i model pojazdu oraz stan licznika. To kolejne parametry uwzględniane przy kalkulacji składek OC i AC.

 • Liczba zabezpieczeń antykradzieżowych. Ta informacja jest szczególnie istotna w przypadku ubezpieczenia AC.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie OC AC dla Twojego pojazdu, skorzystaj z naszej porównywarki OC AC. W jednym miejscu otrzymasz oferty od wielu firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku.

OC AC - gdzie najtaniej kupić pakiet ubezpieczeń?

Pakiet ubezpieczeń OC AC możesz zakupić na kilka sposobów: u agenta ubezpieczeniowego, przez stronę internetową wybranej firmy ubezpieczeniowej lub za pośrednictwem naszej porównywarki OC AC. Nieprzypadkowo rekomendujemy ostatnie rozwiązanie - kalkulator OC AC pozwala szybko i wygodnie znaleźć dowolny pakiet ubezpieczeń, w tym OC AC.

Przykład: 20 kwietnia 2022 r. kończy Ci się umowa ubezpieczenia OC AC. Zamiast przeglądać strony internetowe wielu firm ubezpieczeniowych czy umawiać się na spotkanie z agentami ubezpieczeniowymi, korzystasz z naszej porównywarki OC AC. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka prostych pytań otrzymujesz listę propozycji, spośród których wybierasz najkorzystniejszą dla siebie i finalizujesz zakup ubezpieczenia. Znalezienie i zakup ubezpieczenia OC AC zajmuje Ci zaledwie kwadrans.

Przedstawimy Ci co najmniej kilka ofert, wśród których będziesz mógł wybierać. To gwarancja, że u nas znajdziesz w przystępnej cenie pakiet OC AC gwarantujący Ci odpowiednią ochronę.

Czym się różni OC od AC?

Ubezpieczenie OC i AC to dwa różne produkty ubezpieczeniowe, których nie należy ze sobą mylić. Jeżeli szukasz ubezpieczeń komunikacyjnych, powinieneś pamiętać, że ubezpieczenie OC chroni Cię w ten sposób, że gdy spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy, to ubezpieczyciel wypłaci świadczenie poszkodowanemu.

Inaczej działa ubezpieczenie AC. Chociaż to również ubezpieczenie komunikacyjne, to w tym przypadku ochroną ubezpieczeniową objęty jest Twój samochód. Jeżeli zostanie on skradziony lub uszkodzony, otrzymasz od ubezpieczyciela kwotę, która pozwoli Ci zakupić nowy pojazd lub naprawić uszkodzenia.

Przykład: Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie zauważyłeś samochodu na drodze z pierwszeństwem, w efekcie czego doprowadziłeś do kolizji drogowej. Poszkodowany kierowca otrzymał odszkodowanie z Twojego ubezpieczenia OC. Dzięki temu, że w momencie zdarzenia posiadałeś również polisę AC, firma ubezpieczeniowa pokryła koszty usunięcia zniszczeń w Twoim pojeździe.

Czy szkoda z AC wpływa na OC?

Ponieważ ubezpieczenie OC i AC to dwa różne produkty ubezpieczeniowe, szkody likwidowane z AC nie mają wpływu na zniżki wypracowane w ramach OC. Zasada ta działa również odwrotnie - likwidacja szkody z OC nie ma odzwierciedlenia w wysokości naliczonych przez ubezpieczyciela zniżek AC.

Dzięki bezszkodowej jeździe wypracowałeś zniżki, ale obawiasz się ich utraty? Przy zakupie ubezpieczenia OC AC możesz skorzystać z dodatkowej polisy - ochrona zniżek. Czym jest ochrona zniżek? To produkt sprzedawany wraz z OC, AC lub zestawem OC AC. Dzięki niemu, nawet po spowodowaniu kolizji lub wypadku, nie stracisz już posiadanych zniżek.

Przykład: Spowodowałeś kolizję drogową. Przy wyborze pakietu polis OC AC wykazałeś się jednak przezornością i wykupiłeś ochronę zniżek. Odnawiając na kolejny rok polisy u tego samego ubezpieczyciela, nie stracisz zniżek i wciąż będziesz mógł się cieszyć tanim ubezpieczeniem OC AC.

OC czy AC jest obowiązkowe?

Jedynie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe - ubezpieczenie AC jest dobrowolne. O terminie ubezpieczenia OC powinieneś pamiętać szczególnie wówczas, gdy:

 • korzystasz z ubezpieczenia OC krótkoterminowego,

 • przejąłeś ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu auta.

W wymienionych przypadkach ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie, jak ma to miejsce w przypadku polisy zakupionej na cały rok. Przerwa w ubezpieczeniu jest kosztowna - w 2022 r. kara za brak OC wynosi nawet 9 030 zł w przypadku ubezpieczenia samochodu osobowego.

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2022 roku

Okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

Pozostałe pojazdy

OC rolników

Do 3 dni

1 200 zł

1 810 zł

200 zł

300 zł

Od 4 do 14 dni

3 010 zł

4 520 zł

500 zł

300 zł

Powyżej 14 dni

6 020 zł

9 030 zł

1 000 zł

300 zł

Wkrótce kończy Ci się ubezpieczenie OC? Chciałbyś też skorzystać z ubezpieczenia AC? Już dziś możesz znaleźć tanie polisy OC AC - w tym celu skorzystaj z naszej porównywarki OC AC. W zaledwie 5 minut możesz zorientować się w propozycjach wiodących na polskim rynku firm ubezpieczeniowych, znaleźć dla siebie korzystne ubezpieczenie i uchronić się przed wysoką karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

kolizja pojazdów

OC AC NNW - co to znaczy?

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym możesz zakupić pakiet kilku ubezpieczeń. Pakiet OC, AC i NNW składa się z:

 • Ubezpieczenia OC. To podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie posiadacza samochodu, dlatego też znajdziesz je w każdym pakiecie oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

 • Ubezpieczenia AC. Autocasco jest dodatkowym ubezpieczeniem - z tej polisy otrzymasz odszkodowanie w razie kradzieży pojazdu czy jego uszkodzenia.

 • Ubezpieczenia NNW. Świadczenie z polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków otrzymasz np. w razie uszczerbku na zdrowiu, który powstał po kolizji lub wypadku drogowym.

Powyższy pakiet możesz też rozszerzyć o ubezpieczenie Assistance. W ramach tej polisy firma ubezpieczeniowa zapewni Ci pomoc techniczną choćby po awarii pojazdu w trasie.

Czy zniżki z OC przechodzą na AC?

Nie, zniżki wypracowane w ramach ubezpieczenia OC nie mają nic wspólnego ze zniżkami AC, które ubezpieczyciel przyzna Ci za bezszkodową jazdę. Ubezpieczenie OC AC kupujesz od niedawna? Pamiętaj, że cena polisy zależy nie tylko od wysokości zniżek. Dotychczasowy ubezpieczyciel wcale nie musi mieć też dla Ciebie najlepszej oferty. Właśnie dlatego warto porównać ceny oferowanych polis.

Do porównania cen ubezpieczeń służy porównywarka OC AC zamieszczona na naszej stronie internetowej. Gdy podasz wymagane informacje, w zaledwie kilka sekund przygotujemy dla Ciebie oferty od różnych firm ubezpieczeniowych. W ten sposób sprawdzisz, czy oferta przedstawiona przez dotychczasowego ubezpieczyciela rzeczywiście jest atrakcyjna. Jeżeli nie, będziesz mógł skorzystać z jednej z naszych propozycji.

Pamiętaj, że do polis OC AC za pośrednictwem naszej porównywarki OC AC możesz dokupić też tanie NNW lub Assistance.

Jak sprawdzić zniżki OC AC?

Każda firma ubezpieczeniowa ma własny system naliczania zniżek za bezszkodową jazdę. Upraszczając, można powiedzieć, że każdy rok jazdy bez kolizji czy wypadku oznacza dla właściciela pojazdu zniżkę w wysokości 10 proc. Aby sprawdzić zniżki na swoim koncie, możesz:

 • Sprawdzić ostatnią wykupioną polisę. Znajdziesz tam informację o zniżce, z jakiej skorzystałeś przy zakupie ubezpieczenia OC AC.

 • Pobrać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC ze strony UFG. Mimo że UFG nie gromadzi informacji o wysokości zniżek, to na podstawie danych o przebiegu ubezpieczenia będziesz mógł je samodzielnie wyliczyć.

 • Zwrócić się z wnioskiem do swojego ubezpieczyciela. W odpowiedzi otrzymasz Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego.

Jeżeli masz aktywne ubezpieczenie OC AC, to najprawdopodobniej firma ubezpieczeniowa, w której zakupiłeś polisę, utworzyła dla Ciebie indywidualne konto klienta. Po zalogowaniu się do niego również będziesz mógł sprawdzić aktualny stan zniżek.