Ubezpieczenia turystyczne

Oszczędź swój czas i pieniądze. Oddzwonimy i pomożemy Ci znaleźć ubezpieczenie.

Prowadzimy integracje i mamy aktualnie 17 różnych ubezpieczycieli dostępnych telefonicznie

Sprawdź!

Zostaw nam swoje dane. Wkrótce odezwie się do Ciebie nasz konsultant, aby przedstawić szczegóły indywidualnej oferty ubezpieczenia- nie zajmie to dłużej niż 10 minut.

Zgadzam się na przesyłanie na podany w formularzu adres e-mail ofert marketingowych i informacji handlowych dotyczących usług i produktów ubezpieczniowych oferowanych przez Comperia Ubezpieczenia Sp. z o.o. oraz podmioty współpracujące w szczególności Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Zgadzam się na kontakt z konsultantem w celu dopasowania optymalnych ofert ubezpieczeń nieruchomości(majątkowych), turystycznych, komunikacyjnych, firmowych oraz na życie, poprzez nawiązanie połączenia na podany w formularzu numer telefonu

Administratorem danych osobowych przekazywanych w formularzu jest Comperia Ubezpieczenia Sp. z o.o., z zasadami przetwarzania danych możesz zapoznać się w polityce prywatności.

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

kolizja pojazdów

Ubezpieczenie turystyczne

Tegoroczny urlop zamierzasz spędzić za granicą? Zapewnij sobie odpowiednią ochronę ubezpieczeniową - kup ubezpieczenie turystyczne. Czym jest polisa turystyczna? To ubezpieczenie, w ramach którego możesz liczyć na firmę ubezpieczeniową, gdy będziesz musiał m.in. skorzystać z pomocy medycznej. Dzięki posiadaniu polisy, nie będziesz musiał płacić za otrzymane świadczenia z własnych środków.

Wybór ubezpieczenia na podróż nie powinien sprawić Ci większego kłopotu - uwagę musisz zwrócić jedynie na trzy kwestie:

 • sumy gwarancyjne - są one najważniejsze; to od nich zależy, czy nie będziesz musiał np. ponieść części kosztów otrzymanej pomocy medycznej,

 • wysokość składki - najczęściej jest ona skorelowana z sumami gwarancyjnymi; im wyższe sumy, tym wyższa składka,

 • rozszerzenia do ubezpieczenia - ubezpieczyciele proponują szeroki wybór opcji dodatkowych, dzięki czemu możesz zyskać kompleksową ochronę.

Ubezpieczenie podróżne możesz kupić online. Również przez internet (za pomocą porównywarki) szybko porównasz propozycje firm ubezpieczeniowych. To najprostszy sposób, aby nie przepłacać.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i dlaczego warto je wykupić?

Ubezpieczenie turystyczne (ubezpieczenie podróżne) zapewnia ochronę na czas podróży za granicę. Jeżeli planujesz podróż po Europie lub wybierasz się w egzotyczne zakątki świata to, wykupując ubezpieczenie na wyjazd, zyskasz przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. W razie nieszczęśliwego wypadku czy konieczności skorzystania z pomocy medycznej nie zostaniesz obciążony kosztami - zostaną one pokryte przez ubezpieczyciela do kwoty wskazanej w umowie (sumy gwarancyjnej).

To właśnie koszty leczenia za granicą są głównym powodem, dla którego przed wyjazdem powinieneś zakupić ubezpieczenie turystyczne. Aby jednak skutecznie chroniło Cię ono przed otrzymaniem wysokiego rachunku za leczenie, to:

 • suma gwarancyjna polisy powinna być dostosowana do kierunku podróży - w Europie rekomendowana jest suma gwarancyjna w wysokości 30 000 euro, a w przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych powinna być ona dwa razy wyższa,

 • należy dokupić rozszerzenie w postaci "chorób przewlekłych" - jeżeli zdiagnozowano u Ciebie trwałe schorzenie, będziesz musiał posiadać ten dodatek do polisy, aby nie zostać obciążonym kosztami leczenia,

 • należy dokupić rozszerzenie "dla aktywnych" - jeżeli w czasie zagranicznego wyjazdu planujesz uprawiać sporty (np. narciarstwo) czy nurkować.

Kupując ubezpieczenie turystyczne, możesz też zdecydować się na inne rozszerzenia, np. ochronę bagażu, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Czy wiesz, że transport medyczny z Włoch do Polski kosztuje ok. 40 000 zł? Tymczasem za 1-dniowe ubezpieczenie turystyczne zapłacisz niecałe 5 zł. Zakup ubezpieczenia na podróż po prostu się opłaca - ewentualne koszty udzielenia Ci pomocy medycznej pokryje ubezpieczyciel.

Przykład 1. Przed wyjazdem w podróż kupiłeś ubezpieczenie turystyczne z sumą gwarancyjną wynoszącą 5 000 euro. W czasie pobytu za granicą skorzystałeś z pomocy medycznej i otrzymałeś rachunek na kwotę 5 500 euro. Oznacza to, że kwotę 500 euro będziesz musiał wyłożyć z własnej kieszeni.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Zakres ubezpieczenia na podróż wyznacza umowa zawierana z ubezpieczycielem. Polisa turystyczna w podstawowym wariancie najczęściej jest oferowana w następującym zakresie:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance,

 • ubezpieczenie NNW,

 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym.

Ubezpieczyciele idą jednak o krok dalej, rozbudowując oferowane produkty o wiele dodatkowych opcji. Przeglądając oferty ubezpieczeń turystycznych, z pewnością zauważysz, że będziesz mógł zakupić również:

 • ubezpieczenie bagażu podróżnego,

 • ubezpieczenie sprzętu sportowego,

 • ubezpieczenie kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej,

 • ubezpieczenie uprawiania sportów zimowych/wysokiego ryzyka,

 • ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych.

Jedziesz za granicę w celach zarobkowych? Możesz wykupić też rozszerzenie dedykowane osobom wyjeżdżającym do pracy. Przykładowo, Aviva proponuje klientom rozszerzenie do ubezpieczenia turystycznego o nazwie "Ciężka praca fizyczna", w ramach którego firma ubezpieczeniowa zapewnia organizację i pokrycie kosztów m.in. pobytu w szpitalu

Wybierając rozszerzenia do ubezpieczenia turystycznego możesz spotkać się z tzw. klauzulą alkoholową. Co to takiego? Wykupując tę opcję, nie będziesz miał problemu z uzyskaniem odszkodowania wówczas, gdy do wypadku dojdzie po spożyciu alkoholu.

Wielu ubezpieczycieli oferuje klientom warianty ubezpieczenia na podróż. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że osobie wybierającej się za granicę łatwiej jest dobrać produkt do swoich potrzeb. Przykładowo firma Wiener ma w ofercie następujące pakiety:

 • wariant I "Podróż i wypoczynek" - polisa w tym wariancie przeznaczona jest dla osób wyjeżdżających w celach wypoczynkowych,

 • wariant II "Podróż i praca" - ubezpieczenie turystyczne dedykowane osobom wyjeżdżającym na krótko za granicę w celach zarobkowych,

 • wariant III A "Podróż i amatorskie uprawianie sportów zimowych i wodnych" - ubezpieczenie w podróży dla osób aktywnych,

 • wariant III B "Podróż i uprawianie wyczynowe sportów oraz sportów wysokiego ryzyka" - produkt dla osób uprawiających sporty wyczynowe,

 • wariant IV A "Podróż i wypoczynek w Polsce" - polisa dedykowana osobom spędzającym urlop na terenie kraju,

 • wariant IV B "Podróż i sport w Polsce" - ubezpieczenie turystyczne dla osób aktywnych, które wypoczywają w Polsce.

Wybrane ubezpieczenie turystyczne możesz zakupić na okres od 1 do 365 dni - to Ty określasz, przez ile dni chcesz pozostawać pod ochroną ubezpieczeniową w czasie wyjazdu.

kolizja pojazdów

W jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie turystyczne?

Głównym powodem, dla którego osoby wyjeżdżające za granicę nabywają ubezpieczenie turystyczne, jest chęć uniknięcia wysokich kosztów opieki medycznej. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której przyda się ubezpieczenie w podróży. Posiadając taką polisę, będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela, gdy:

 • skręcisz kostkę, spacerując po górach i będziesz wymagał pomocy ratowników,

 • przypadkowo zniszczysz sprzęt sportowy własny lub wypożyczony z wypożyczalni,

 • należący do Ciebie bagaż zostanie skradziony lub zgubiony przez przewoźnika,

 • z uwagi na chorobę będziesz musiał odwołać swoje uczestnictwo w wycieczce,

 • zostaniesz hospitalizowany - ubezpieczyciel zorganizuje opiekę nad Twoimi dziećmi.

Jak widzisz, ubezpieczenie na podróż to znacznie więcej niż tylko pokrycie kosztów leczenia, które mogą być liczone w tysiącach euro czy dolarów amerykańskich.

Ubezpieczenie turystyczne nie należy do drogich polis. Jego ceny w firmie AVIVA zaczynają się od 16 zł za 1 dzień, a ubezpieczenie w podróży od LINK4 w wersji podstawowej można zakupić już za 26 zł za 8 dni.

Chcesz poznać cenę ubezpieczenia na podróż? Nic prostszego! W wyborze pomoże Ci nasza porównywarka ubezpieczeń turystycznych. Możesz też skontaktować się z naszym konsultantem, dzwoniąc pod numer +22 395 52 71 - przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że przy wyborze ubezpieczenia turystycznego nie powinieneś kierować się wyłącznie jego ceną. Znacznie ważniejsze jest to, co otrzymasz w zamian za składkę. Aby nie rozczarować się w czasie podróży, przed zakupem polisy dokładnie zapoznaj się z zapisami umowy i treścią OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ - czym się różnią?

Jeżeli już wyjeżdżałeś za granicę, to z pewnością słyszałeś o dokumencie unijnym, jakim jest karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mimo że warto ją mieć za granicą, karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego. Czym ubezpieczenie turystyczne różni się od karty EKUZ?

Posiadanie za granicą karty EKUZ oznacza, że będziesz mógł skorzystać z pomocy medycznej oferowanej przez publiczne placówki opieki zdrowotnej. W niektórych krajach świadczenia mogą być częściowo odpłatne. Wówczas otrzymasz rachunek do uregulowania.

Kluczowe różnice między ubezpieczeniem turystycznym a kartą EKUZ znajdziesz w poniższej tabeli.

 

Karta EKUZ

Ubezpieczenie turystyczne

Zasięg terytorialny

Kraje UE, Islandia, Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria

Bez ograniczeń, zgodnie z OWU

Koszty wydania

Bezpłatnie

Zależy m.in. od zakresu ochrony i celu podróży

Okres ważności

3 lata - dla osób zatrudnionych i prowadzących działalność gospodarczą

5 lat - dla emerytów, osób do 18 roku życia, które mają ubezpieczenie jako członek rodziny

2 lata - dla osób zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne

Do 12 miesięcy

Dostęp do publicznej opieki medycznej

Tak

Tak

Dostęp do prywatnej opieki medycznej

Nie

Tak

Koszty leczenia

Zależy od kraju - mogą, ale nie muszą wystąpić

Ewentualne koszty pokrywa ubezpieczyciel

Odpłatność za recepty

Zależy od kraju

Ewentualne koszty pokrywa ubezpieczyciel

Organizacja leczenia

Nie

Tak

Koszty transportu medycznego do Polski

Nie

Tak

Dodatkowe produkty

Nie

Tak - zakupić można m.in. ubezpieczenie OC, NNW czy ubezpieczenie sprzętu sportowego

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje NNW?

Ubezpieczenie NNW nie zawsze jest uwzględnione w ramach ochrony, z której można skorzystać, kupując ubezpieczenie turystyczne - firmy ubezpieczeniowe często proponują NNW jako opcję dodatkową. Co daje posiadanie tej polisy? W jej ramach, gdy:

 • doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu - otrzymasz od ubezpieczyciela odszkodowanie, którego wysokość będzie równa stosownemu procentowi zapisanej w umowie sumy gwarancyjnej,

 • umrzesz - odszkodowanie zostanie wypłacone Twojej rodzinie.

Wysokość rekompensaty możesz ustalić samodzielnie. Najczęściej ubezpieczyciele dają klientowi możliwość wyboru sumy gwarancyjnej. Tak jest choćby w przypadku firmy Wiener, która proponuje zainteresowanym sumy w wysokości: 5 000 zł, 10 000 zł, 15 000 lub 20 000 zł.

Przykład 2. Podczas zagranicznej wycieczki poślizgnąłeś się w czasie spaceru. Wynikiem jest złamana ręka. Dzięki temu, że posiadasz ubezpieczenie NNW, możesz liczyć na rekompensatę za ból i cierpienie oraz finansowe wsparcie ubezpieczyciela, dzięki któremu będziesz mógł przejść rehabilitację i odzyskać pełną sprawność.

Ubezpieczenie NNW podróżne możesz zakupić także wówczas, jeżeli w planach masz podróż wyłącznie po Polsce. Choć w przypadku takiej wycieczki będziesz miał dostęp do publicznej opieki medycznej, to dzięki ubezpieczeniu NNW będziesz mógł liczyć na dodatkowe środki po nieszczęśliwym wypadku.

Ubezpieczenie NNW podróżne obowiązujące w Polsce jest jeszcze tańsze niż ubezpieczenie na podróż zagraniczną. Ceny polis zaczynają się już od 1,20 zł za dzień ochrony. Ostatecznie cena NNW zależy od sumy gwarancyjnej.

Ubezpieczenie na wyjazd jest sprzedawane bez opcji NNW? Sprawdź, ile będzie musiał dopłacić za taką polisę - nie będzie to duża kwota, a dodatkowa ochrona przyda Ci się np. w razie kontuzji.

Na ile przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne możesz zakupić nawet w dzień wylotu czy po dotarciu do celu podróży, ale takie rozwiązanie nie jest polecane. Dlaczego? Aby chronić się przed wyłudzeniami odszkodowań, w przypadku ubezpieczeń podróżnych firmy ubezpieczeniowe wprowadziły rozwiązanie w postaci karencji.

Okres karencji to czas, gdy ubezpieczenie turystyczne - mimo że klient opłacił składkę ubezpieczeniową - jeszcze nie obowiązuje. Z reguły okres karencji wynosi od 2 do 7 dni. Jeżeli masz w planach zakup ubezpieczenia na podróż, informacji o czasie bez ochrony ubezpieczeniowej powinieneś szukać w OWU wybranego produktu. Biorąc pod uwagę karencję, najbezpieczniej jest wykupić ubezpieczenie turystyczne na 7 dni przed dniem wylotu (wyjazdu) na wakacje. Gdy odpowiednio wcześniej zainteresujesz się dostępnymi w ofertach ubezpieczycieli produktami, będziesz mógł bez zbędnego stresu wybrać najkorzystniejszą dla siebie polisę.

Nie wszystkie osoby wyjeżdżające na wakacje pamiętają o okresie karencji. Świadczyć mogą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez Blue Media. Wynika z nich, że co dziesiąta osoba wybierająca się w podróż kupuje ubezpieczenie turystyczne w przededniu lub dniu wyjazdu.

Przykład 3. Ubezpieczenie turystyczne zakupiłeś we wtorek, w dniu wylotu na zagraniczne wakacje. Polisa nie obowiązuje od dnia następnego, ale ubezpieczyciel zastosował 4-dniowy okres karencji. Oznacza to, że z ochrony ubezpieczeniowej faktycznie zaczniesz korzystać dopiero w niedzielę.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne, gdy wyjeżdżamy z biurem podróży?

I tak, i nie - to zależy od zapisów, jakie znajdują się w umowie z biurem. Kupując jedną z wycieczek oferowanych przez biuro podróży, możesz w jej cenie otrzymać ubezpieczenie turystyczne. Nie wierz jednak na słowo pracownikowi biura, jeśli powie Ci, że taka polisa uchroni Cię przed wszelkimi kosztami - musisz zweryfikować te informacje, dokładnie sprawdzając zapisy umowy i OWU. Najczęściej suma gwarancyjna jest na tyle niska, że nie pokryje ewentualnych kosztów leczenia. Wówczas, mimo posiadania ubezpieczenia na podróż, będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni.

W przypadku ubezpieczenia turystycznego, które zostanie Ci zaproponowane w biurze podróży, nie będziesz mógł też:

 • wybrać ubezpieczyciela - touroperatorzy z reguły współpracują z jednym, konkretnym partnerem,

 • dokupić rozszerzeń - są one niezbędne, jeżeli w czasie wyjazdu zamierzasz uprawiać sporty zimowe czy wodne,

 • skorzystać z OC w życiu prywatnym - jeżeli przypadkowo wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, będziesz musiał ją pokryć samodzielnie.

Z uwagi na powyższe ograniczenia, najczęściej najlepszą decyzją jest wykupienie indywidualnego ubezpieczenia turystycznego. Dzięki ustaleniu odpowiedniej sumy gwarancyjnej i wykupieniu dodatkowych opcji, będziesz mógł odpoczywać ze świadomością, że w razie potrzeby otrzymasz pomoc, za którą rachunek pokryje ubezpieczyciel.