Ubezpieczenia na narty

Oszczędź swój czas i pieniądze. Oddzwonimy i pomożemy Ci znaleźć ubezpieczenie.

Prowadzimy integracje i mamy aktualnie 17 różnych ubezpieczycieli dostępnych telefonicznie

Sprawdź!

Zostaw nam swoje dane. Wkrótce odezwie się do Ciebie nasz konsultant, aby przedstawić szczegóły indywidualnej oferty ubezpieczenia- nie zajmie to dłużej niż 10 minut.

Zgadzam się na przesyłanie na podany w formularzu adres e-mail ofert marketingowych i informacji handlowych dotyczących usług i produktów ubezpieczniowych oferowanych przez Comperia Ubezpieczenia Sp. z o.o. oraz podmioty współpracujące w szczególności Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Zgadzam się na kontakt z konsultantem w celu dopasowania optymalnych ofert ubezpieczeń nieruchomości(majątkowych), turystycznych, komunikacyjnych, firmowych oraz na życie, poprzez nawiązanie połączenia na podany w formularzu numer telefonu

Administratorem danych osobowych przekazywanych w formularzu jest Comperia Ubezpieczenia Sp. z o.o., z zasadami przetwarzania danych możesz zapoznać się w polityce prywatności.

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

kolizja pojazdów

Ubezpieczenie turystyczne - Narty

Tegoroczny urlop zamierzasz spędzić aktywnie na narciarskim stoku? Przed wyjazdem powinieneś nie tylko sprawdzić sprzęt i zorganizować nocleg, ale również zakupić ubezpieczenie turystyczne. Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie na narty, aby w razie kłopotów otrzymać kompleksową pomoc ze strony ubezpieczyciela.

Co to jest ubezpieczenie narciarskie i dlaczego warto je kupić?

Ubezpieczenie na narty to polisa turystyczna poszerzona o ochronę związaną z uprawianiem sportów zimowych - z reguły mowa jest o jeździe na nartach, desce snowboardowej, saneczkarstwie i łyżwiarstwie. Taka polisa jest niemalże koniecznością, jeżeli na urlopie planujesz uczyć się jazdy na nartach pod okiem instruktora lub rozwijać swoje umiejętności. Zastanawiasz się, w jakim celu masz kupować dodatkowe ubezpieczenie narciarskie, skoro posiadasz już kartę EKUZ?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) potwierdza prawo do skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej w każdym kraju innym niż Polska, który należy do Unii Europejskiej. Dla karty EKUZ charakterystyczne jest to, że:

 • skorzystać z niej można, gdy leczenie jest nieplanowane i niezbędne,

 • upoważnia ona do korzystania ze świadczeń w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju,

 • posiadający ją obcokrajowcy korzystają z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju.

Szczególnie istotny jest ostatni punkt. Jeżeli obywatele danego kraju za skorzystanie z pomocy medycznej muszą częściowo zapłacić z własnej kieszeni, to Ty również będziesz musiał uregulować rachunek. Obowiązek ten przejdzie jednak na ubezpieczyciela, jeżeli z wyprzedzeniem zakupisz ubezpieczenie narciarskie. Inaczej mówiąc, ubezpieczenie na narty chroni Twój majątek - w razie konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej, koszty do wskazanej w polisie wysokości sumy ubezpieczenia pokryje ubezpieczyciel.

GOPR i TOPR za przeprowadzone akcje ratownicze nie pobierają opłat. Polska jest jednak pod tym względem wyjątkiem. Akcje ratunkowe w innych krajach europejskich są płatne. Oznacza to, że brak ubezpieczenia na wyjazd na narty może okazać się bardzo kosztowny. Mimo że posiadanie karty EKUZ uprawnia do skorzystania z publicznej opieki medycznej, to jednak nie obejmuje ona choćby kosztów transportu helikopterem ratunkowym.  

Ubezpieczenia na wyjazd na narty zapewniają dostęp do dodatkowych świadczeń, których nie gwarantuje karta EKUZ. To kolejny powód, dla którego nie powinieneś rezygnować z ubezpieczenia narciarskiego.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie na narty z reguły zapewnia pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa i transportu. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej oferują swoim klientom, że pokryją koszty:

 • hospitalizacji ubezpieczonego,

 • leczenia ambulatoryjnego - warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel rozróżnia sumy ubezpieczenia dla krajów: USA, Kanady, Japonii i Australii oraz pozostałych,

 • leczenia stomatologicznego,

 • ratownictwa,

 • transportu z miejsca wypadku i transportu ubezpieczonego między placówkami medycznymi,

 • transportu zwłok do Polski

Aby zabezpieczyć się przed sytuacją, w której poszkodowany wykupi ubezpieczenie narciarskie po zdarzeniu, firmy ubezpieczeniowe stosują tzw. karencję - jest to okres, gdy polisa jeszcze nie obowiązuje. Z reguły karencja wynosi od 2 do 7 dni, chociaż niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują krótsze terminy. Przykładem jest ubezpieczenie narciarskie online oferowane przez firmę AXA, które jest ważne już 4 godziny po zakupie.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe w cenie ubezpieczenia na wyjazd na narty proponują też polisy NNW, OC i Assistance. W innych z kolei są to płatne rozszerzenia, z których będziesz mógł skorzystać, jeżeli uznasz, że przydadzą Ci się one podczas pobytu za granicą.

Co zapewnia OC sportowe, NNW i Assistance w polisie narciarskiej?

Ubezpieczenie narciarskie może gwarantować znacznie więcej niż tylko pokrycie kosztów leczenia po wypadku. Do najpopularniejszych rozszerzeń tej polisy należą: OC sportowe, NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) i Assistance.

 1. Czym jest OC sportowe?

Jeżeli w czasie urlopu planujesz jeździć na nartach lub desce snowboardowej, możesz zdecydować się na OC sportowe. W ten sposób uchronisz się przed finansowymi konsekwencjami, gdy na stoku wyrządzisz krzywdę innej osobie.

OC sportowe jest czymś innym niż standardowe OC. W ramach tego drugiego ubezpieczenia również będziesz mógł liczyć na to, że firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie osobom przez Ciebie poszkodowanym. Stanie się tak jednak w sytuacji, gdy uszkodzisz np. sprzęt elektroniczny czy meble znajdujące się w hotelu.

Postanowiłeś dokupić OC standardowe i sportowe do ubezpieczenia na wyjazd na narty? Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na wysokość sum ubezpieczenia. Przykładowo firma Europa proponuje klientom różne sumy ubezpieczenia w zależności od wariantu polisy wybranego przez ubezpieczonego.

Zakres OC

Wariant Basic

Wariant Comfort

Wariant Inclusive

Szkody na osobie

Brak

100 000 zł

400 000 zł

Szkody na mieniu

Brak

20 000 zł

80 000 zł

OC sportowe

Brak

Tak

Tak

Wysoka suma ubezpieczenia minimalizuje ryzyko tego, że po wyrządzeniu szkód osobom trzecim będziesz musiał dopłacać do odszkodowania z własnej kieszeni.

 1. Co zapewnia ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie na narty może zostać rozszerzone o polisę NNW. W ramach tej opcji jako ubezpieczony otrzymasz odszkodowanie, jeżeli na stoku doznasz uszczerbku na zdrowiu, np. złamiesz nogę czy rękę. Wysokość odszkodowania zostanie ustalona na podstawie tabeli będącej załącznikiem do dokumentu OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).

Wypłacone przez firmę ubezpieczeniową odszkodowanie będzie dla Ciebie dodatkowym wsparciem finansowym. Możesz je przeznaczyć na dowolny cel, w tym m.in. na pokrycie kosztów leczenia, zakup niezbędnych leków czy zajęcia rehabilitacyjne.

 1. Ubezpieczenie narty a Assistance

W ramach ubezpieczenia na wyjazd na narty możesz otrzymać lub zakupić polisę Assistance. Jej posiadanie pozwoli Ci skorzystać z pomocy firmy ubezpieczeniowej w kryzysowych sytuacjach. Ubezpieczyciel w ramach tego rozszerzenia może Ci zaoferować m.in.:

 • organizację pomocy medycznej 24 godziny na dobę,

 • pomoc tłumacza,

 • organizację dostarczenia leków,

 • udzielenie informacji o kancelariach prawnych i tłumaczach,

 • transport do kraju po zakończeniu leczenia,

 • pomoc w odzyskaniu bagażu,

 • opłacenie podróży osobie towarzyszącej - jeżeli będzie tego wymagał Twój stan zdrowia.

Regułą jest, że ubezpieczyciele utrzymują działającą całodobowo infolinię. Dzięki temu w każdym momencie można zgłosić problem pracownikowi firmy ubezpieczeniowej.

kolizja pojazdów

Jakie rozszerzenia można wykupić do ubezpieczenia narciarskiego?

Firmy ubezpieczeniowe proponują osobom wybierającym się na urlop do górskiego kurortu również dodatkowe opcje, o które może zostać wzbogacone ubezpieczenie na narty. Przykładami najpopularniejszych rozszerzeń są:

 • ubezpieczenie bagażu podróżnego - jeżeli Twój bagaż (rzeczy osobiste, sprzęt elektroniczny i sportowy) zostanie zniszczony lub skradziony, to ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie,

 • rezygnacja lub skrócenie wyjazdu - z tego rozszerzenia do ubezpieczenia na wyjazd na narty będziesz mógł skorzystać, jeżeli ze względu na chorobę nie będziesz mógł wyjechać na zaplanowaną wycieczkę lub będziesz musiał ją przerwać,

 • kontynuacja leczenia po podróży - gdy za granicą dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, to w ramach tego rozszerzenia ubezpieczyciel zorganizuje kontynuację leczenia już w Polsce, będziesz mógł więc np. skorzystać z konsultacji u specjalistów.

Firma PZU oferuje wyżej wymienione rozszerzenia do ubezpieczenia turystycznego Wojażer. Z kolei firma AXA ma w ofercie także opcję Moto Assistance. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona dedykowana osobom, które wybierają się na urlop własnym samochodem. Jeżeli w czasie podróży dojdzie do awarii pojazdu, dzięki niej ubezpieczony będzie mógł liczyć na holowanie do Polski

Wybór każdego rozszerzenia wiąże się ze wzrostem składki. Jeżeli chcesz skorzystać z rozszerzeń, zastanów się, które z nich przydadzą Ci się najbardziej - nie musisz posiadać wszystkich.

Chcesz kupić ubezpieczenie narciarskie online? Kalkulator ubezpieczenia turystycznego to prosty sposób, aby sprawdzić, jak zmienia się wysokość składki ubezpieczeniowej w zależności od wybranych parametrów i dodatkowych rozszerzeń.

Łączysz wyjazd na narty z pracą zawodową? Niektóre firmy ubezpieczeniowe przewidziały też rozszerzenie przeznaczone dla osób, które za granicą mają zamiar pracować. W ramach tej opcji ubezpieczony otrzyma pomoc ubezpieczyciela po wypadku, który miał związek z wykonywaną pracą.

Jakie powinny być sumy ubezpieczeń w polisie narciarskiej?

Sumy ubezpieczeń powinieneś dostosować do celu podróży. Z reguły ubezpieczyciele ustanawiają osobne sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia, OC i NNW. Najważniejsza jest ta pierwsza wartość. Jaka suma ubezpieczenia kosztów leczenia będzie wystarczająca, jeżeli zamierzasz zakupić ubezpieczenie na narty w Polsce lub za granicą?

Przyjmuje się, że w przypadku wyjazdu do jednego z kurortów położonych na terenie Europy suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Z kolei w razie wyjazdu poza Europę minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia wynosi 60 000 euro, przy czym powinna być jeszcze wyższa, jeśli wypoczynek planujesz np. w Stanach Zjednoczonych

Cena ubezpieczenia na wyjazd na narty w dużej mierze zależy właśnie od sum ubezpieczenia. Zasada jest prosta - im wyższe są sumy ubezpieczenia, tym wyższa jest składka. Ubezpieczenie narciarskie nie jest jednak drogie - ceny polis zaczynają się już od ok. 4 zł za dzień.

Z reguły firmy ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie narciarskie w kilku wariantach, które różnią się między sobą m.in. wysokością sum ubezpieczenia. Przykładowo Compensa w ramach ubezpieczenia turystycznego Voyage proponuje klientom 4 warianty polisy.

 

Wariant A

Wariant B

Wariant C

Wariant D

Koszty leczenia

60 000 euro

80 000 euro

100 000 euro

Od 25 000 do 200 000 euro

Assistance

60 000 euro

80 000 euro

100 000 euro

Od 25 000 do 200 000 euro

OC

100 000 zł

200 000 zł

250 000 zł

Opcja

NNW

Brak

10 000 zł

20 000 zł

Opcja

Obszerny wybór w zakresie ubezpieczenia turystycznego przygotowała również firma Uniqa. Jeżeli zdecydujesz się na polisę Radość Odkrywania, będziesz mógł wybrać wśród trzech wariantów ubezpieczenia na wyjazd na narty, różniących się m.in. sumą ubezpieczenia.

 

Wariant Mini

Wariant Maxi

Wariant Mega

Koszty leczenia

100 000 zł

200 000 zł

300 000 zł

Assistance

Pakiet Mini

Pakiet Maxi

Pakiet Mega

OC

Jako rozszerzenie

100 000 zł

200 000 zł

NNW

Jako rozszerzenie

Jako rozszerzenie

20 000 zł

Sumy ubezpieczenia mogą być wyrażone w różnych walutach. Warto na to zwrócić uwagę - w przeciwnym razie może się okazać, że gwarantowana przez polisę kwota będzie niewystarczająca.

Aktualnie najwyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia oferuje firma AXA - 40 000 000 zł w ramach pakietu Zdobywca.

Czym jest i jak działa klauzula alkoholowa?

W niektórych dokumentach OWU ubezpieczeń turystycznych można spotkać się z pojęciem „klauzuli alkoholowej”. Czym jest klauzula alkoholowa? To rozszerzenie, które możesz dokupić do ubezpieczenia na wyjazd na narty. Dzięki niemu ochroną ubezpieczeniową zostaną objęte również te zdarzenia, do których doszło po spożyciu alkoholu przez ubezpieczonego

Ubezpieczenie na narty z klauzulą alkoholową będzie droższe od standardowej polisy - z reguły jego cena jest wyższa o ok. 20 proc. Jeżeli na urlopie nie zdarza Ci się sięgać po alkohol, rozszerzenie to nie będzie Ci potrzebne.

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu narciarskim dotyczy zarówno kosztów leczenia, jak i następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie obejmuje z kolei OC w życiu prywatnym.

Jeżeli wykupisz ubezpieczenie na narty z klauzulą alkoholową i doznasz na stoku kontuzji (np. złamiesz nogę), firma ubezpieczeniowa zorganizuje pomoc bez względu na to, czy wcześniej piłeś alkohol. Warto jednak wiedzieć, że część ubezpieczycieli w OWU wskazuje limit spożycia alkoholu. Przykładowo w OWU:

 • ubezpieczenia turystycznego Daleko od Domu oferowanego przez AXA znajduje się zapis, zgodnie z którym firma ubezpieczeniowa będzie ponosiła odpowiedzialność również wówczas, gdy zdarzenie ubezpieczeniowe miało związek z pozostawaniem ubezpieczonego w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu,

 • polisy turystycznej iTravel firmy Europa znajduje się informacja, że ubezpieczyciel zapewnia ochronę w zakresie szkód po spożyciu alkoholu, ale z wyłączeniem OC i wypadku komunikacyjnego.

Ponieważ ubezpieczenie narciarskie z klauzulą alkoholową to produkt, który nie jest sprzedawany powszechnie to przed zakupem polisy dokładnie zapoznaj się z zapisami OWU. To właśnie w tym dokumencie znajdziesz informację o tym, czy będziesz mógł skorzystać z takiej klauzuli.