Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wycieczki

Oszczędź swój czas i pieniądze. Oddzwonimy i pomożemy Ci znaleźć ubezpieczenie.

Prowadzimy integracje i mamy aktualnie 17 różnych ubezpieczycieli dostępnych telefonicznie

Sprawdź!

Zostaw nam swoje dane. Wkrótce odezwie się do Ciebie nasz konsultant, aby przedstawić szczegóły indywidualnej oferty ubezpieczenia- nie zajmie to dłużej niż 10 minut.

Zgadzam się na przesyłanie na podany w formularzu adres e-mail ofert marketingowych i informacji handlowych dotyczących usług i produktów ubezpieczniowych oferowanych przez Comperia Ubezpieczenia Sp. z o.o. oraz podmioty współpracujące w szczególności Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Zgadzam się na kontakt z konsultantem w celu dopasowania optymalnych ofert ubezpieczeń nieruchomości(majątkowych), turystycznych, komunikacyjnych, firmowych oraz na życie, poprzez nawiązanie połączenia na podany w formularzu numer telefonu

Administratorem danych osobowych przekazywanych w formularzu jest Comperia Ubezpieczenia Sp. z o.o., z zasadami przetwarzania danych możesz zapoznać się w polityce prywatności.

kolizja pojazdów

Ubezpieczenie turystyczne/od kosztów rezygnacji

Masz zwyczaj planować wakacje z dużym wyprzedzeniem? Jeżeli zamiast ofert last minute preferujesz first minute, powinieneś zainteresować się także ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z podróży. Na czym polega ta polisa? W razie zdarzeń losowych, które przekreślą Twoje wakacyjne plany, otrzymasz od ubezpieczyciela zwrot kosztów anulowania wyjazdu. Sprawdź, czy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji podróży to produkt odpowiedni dla Ciebie.

Jak działa ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji to jeden z mniej znanych produktów ubezpieczeniowych. Jednym z tego powodów jest fakt, że ma go w ofercie niewiele firm ubezpieczeniowych - na polskim rynku są to m.in. Ergo Ubezpieczenia Podróży, Europa Ubezpieczenia i AXA.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od rezygnacji z wycieczki i o tym, jak ono działa? Polisa ta zapewni Ci ochronę w dwóch sytuacjach - wówczas, gdy będziesz musiał:

 • zrezygnować z zaplanowanej podróży - od ubezpieczyciela otrzymasz zwrot kosztów poniesionych w związku z organizacją wyjazdu,

 • przerwać podróż - firma ubezpieczeniowa pokryje koszt przerwania wycieczki, a dodatkowo będziesz mógł liczyć na opłacenie przez ubezpieczyciela kosztów transportu do kraju.

Pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe zwracają tylko koszty udokumentowane. Niezależnie od tego, czy podróżujesz samodzielnie, czy też z biurem podróży, zbieraj wszystkie rachunki. Jeżeli nie będziesz ich posiadał, ubezpieczyciel będzie mógł zakwestionować poniesione przez Ciebie wydatki.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży nie jest ubezpieczeniem szczególnie drogim. Przykładowo, na stronie AXA znajduje się informacja, zgodnie z którą cena polisy zaczyna się już od 28 zł. To jednak tylko orientacyjna kwota, bo firmy ubezpieczeniowe ustalają składkę indywidualnie dla każdego klienta. Przy wyliczeniu wysokości składki ubezpieczyciele uwzględniają trzy zmienne - są to:

 • maksymalna suma ubezpieczenia - im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym wyższa będzie składka; np. AXA proponuje klientom sumę ubezpieczenia w wysokości 35 000 zł i nie stosuje wkładu własnego,

 • zakres ubezpieczenia - ubezpieczenie od kosztów rezygnacji to polisa w wersji podstawowej, a zwrot kosztów w momencie przerwania podróży ubezpieczyciele traktują jako dodatkową opcję,

 • wyłączenia - im więcej w umowie i Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdzie się informacji o tym, kiedy ubezpieczyciel nie będzie musiał uruchomić wypłaty środków z polisy, tym tańsze będzie ubezpieczenie.

Za ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży najczęściej trzeba zapłacić ok. 150 zł. Droższe mogą być polisy w formule all risk (od wszystkich ryzyk).

Zastanawiasz się, czy opłaca Ci się zakupić ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki? Na to pytanie musisz odpowiedzieć samodzielnie, biorąc pod uwagę choćby to, ile pieniędzy przeznaczasz na wakacyjny wypoczynek.

Co obejmuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Jak ubezpieczyciele rozumieją pojęcie „koszty związane z organizacją wyjazdu”? Szczegółowe informacje o przedmiocie ubezpieczenia znajdziesz w dokumencie OWU. Najczęściej jednak będziesz mógł liczyć na zwrot wydatków, które poniosłeś tytułem:

 • zakwaterowania (w hotelu czy apartamencie),

 • wyżywienia (gdy np. wykupiłeś całodzienne wyżywienie w hotelu),

 • transportu (np. lotniczego).

Jeżeli w czasie podróży zamierzałeś skorzystać z dodatkowych atrakcji, np. zarezerwowałeś jacht czy motorówkę, to również otrzymasz zwrot wydatków.

Firma Ergo Ubezpieczenia Podróży daje podróżującym wybór - mogą oni ubezpieczyć zarówno cały wyjazd, jak i tylko jego wybrane elementy. W drugim przypadku będzie to np. bilet na samolot czy nocleg w hotelu.

Kiedy kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki możesz zakupić, gdy zdecydowałeś się podróżować z biurem podróży lub gdy zaplanowałeś wyjazd samodzielnie. Inaczej mówiąc, rodzaj wycieczki ma dla ubezpieczyciela drugorzędne znaczenie. O wiele ważniejszy jest moment, w którym dokonasz zakupu ubezpieczenia od rezygnacji z wycieczki. Tu dowolności już nie ma - każda firma ubezpieczeniowa ustala własne reguły.

 Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży - do kiedy kupić w AXA

Do podróży zostało więcej niż 30 dni

W dowolnym momencie.

Do podróży zostało 30 lub mniej dni

Tylko w dniu zawarcia umowy - z ubezpieczenia nie można skorzystać, jeżeli do wyjazdu pozostało mniej niż 7 dni

 Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży - do kiedy kupić w Europa

Wariant Koszty Rezygnacji 100 proc.

✓Jeżeli do wyjazdu jest więcej niż 30 dni, to ubezpieczenie można zakupić w terminie 10 dni, licząc od dnia zawarcia umowy.

✓Jeżeli do wyjazdu jest 30 lub mniej dni, to ubezpieczenie od rezygnacji należy wykupić w terminie 3 dni po dniu zawarcia umowy i jednocześnie nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem podróży.

Wariant Koszty Rezygnacji 100 proc. Max

✓Jeżeli do wyjazdu jest więcej niż 30 dni, to ubezpieczenie można zakupić w terminie 3 dni, licząc od dnia zawarcia umowy.

✓Jeżeli do wyjazdu jest 30 lub mniej dni, to ubezpieczenie od rezygnacji należy wykupić w dniu zawarcia umowy i jednocześnie nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem podróży.

kolizja pojazdów

W jakich sytuacjach można zrezygnować z podróży?

Jak każde inne ubezpieczenie, tak i ubezpieczenie rezygnacji z podróży ma konkretny zakres ochrony. To właśnie z OWU tego produktu ubezpieczeniowego dowiesz się, kiedy możesz z niego skorzystać. Zgodnie z informacjami zawartymi w OWU AXA, ta firma ubezpieczeniowa zwróci Ci środki tylko wówczas, gdy powodem rezygnacji z podróży będzie:

 • nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie - Twoje lub Twojego współuczestnika podróży,

 • komplikacje związane z ciążą - Twoją lub bliskiej Ci osoby,

 • zgon - w tym osoby bliskiej lub współuczestnika podróży,

 • kradzież dokumentów - gdy są one niezbędne do tego, aby rozpocząć podróż,

 • otrzymanie przez Ciebie wezwania do stawienia się np. przed sądem w terminie, który pokrywa się z terminem wyjazdu.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że niektóre firmy ubezpieczeniowe zdecydowały się rozszerzyć oferowane ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży o powody związane właśnie z COVID-19. Przykładem może być firma Ergo Hestia. W OWU oferowanego przez nią produktu znalazły się zapisy, zgodnie z którymi przyczyną rezygnacji z podróży mogą być też:

 • śmierć ubezpieczonego lub uczestnika podróży, w tym w wyniku choroby COVID-19,

 • nagłe zachorowanie spowodowane koronawirusem COVID-19.

Wyżej wymienione sytuacje, w których będziesz mógł się powołać na ubezpieczenie kosztów rezygnacji, nie są wszystkimi okolicznościami - lista zamieszczona OWU tego produktu jest dłuższa. To właśnie główny powód, dla którego zawsze powinieneś dokładnie zapoznać się ze wszystkimi otrzymanymi od ubezpieczyciela materiałami i dokumentami. Tylko wówczas będziesz wiedział, kiedy i czego możesz żądać od ubezpieczyciela.

Kiedy nie będzie można skorzystać z ubezpieczenia?

Z oczywistych względów firmy ubezpieczeniowe ograniczają możliwość powołania się na ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki. Informacji o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela również należy szukać w dokumencie OWU. Do wyłączeń, które najczęściej można znaleźć w warunkach dostępnych na rynku produktów ubezpieczeniowych, należą:

 • działania wojenne i ataki terrorystyczne - większość ubezpieczycieli nie zwróci poniesionych kosztów, jeżeli do działań wojennych lub ataków terrorystycznych doszło przed datą rozpoczęcia podróży,

 • wypadki lotnicze - jeżeli do wypadku samolotu doszło, gdy ubezpieczony przebywał na jego pokładzie, to ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za szkody,

 • klęski żywiołowe - także w razie stwierdzenia klęski żywiołowej klient nie może liczyć na to, że ubezpieczyciel zwróci mu poniesione koszty podróży,

 • anulowanie wyjazdu przez biuro podróży lub upadek organizatora wycieczki - wówczas klient może dochodzić zwrotu wpłaconych środków,

 • zmiana terminu urlopu przez pracodawcę - to kolejne często spotykane wyłączenie w ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji.

Wnikliwe zapoznanie się z sekcją wyłączeń OWU pozwala uniknąć skierowania do firmy ubezpieczeniowej bezpodstawnego roszczenia.

Kiedy poniesiesz koszty rezygnacji?

Nie zawsze firma ubezpieczeniowa będzie musiała pokryć koszty rezygnacji z podróży. Poza wspomnianymi już wyłączeniami znajdującymi się w OWU, taka sytuacja nastąpi też w przypadku nieuzasadnionej rezygnacji z wycieczki. Jeżeli np. zmienisz swoje urlopowe plany, ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki nie zadziała. Także ewentualne obawy związane z przebywaniem w danym kraju nie będą podstawą do tego, aby ubezpieczyciel wypłacił Ci świadczenie z tej polisy.

W wyżej opisanych sytuacjach - mimo posiadania ubezpieczenia od kosztów rezygnacji - koszty poniesiesz samodzielnie. Ubezpieczyciel słusznie będzie mógł odmówić Ci zwrotu poniesionych wydatków.

Czy powodem rezygnacji może być COVID-19?

Być może również Ty zdecydowałeś się zmienić swoje urlopowe plany z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19. Czy ubezpieczenie od rezygnacji z podróży przewiduje jako przyczynę również właśnie koronawirusa? Część ubezpieczycieli dostosowała swoje oferty do aktualnej sytuacji na rynku. Przykładem może być Ergo Ubezpieczenia Podróży.

Ubezpieczyciel ten proponuje dwa warianty ubezpieczenia - różnice między nimi zostały zaprezentowane w poniższej tabelce.

Wariant ubezpieczenia

Maksymalna suma ubezpieczenia

Przedmiot ubezpieczenia

Rezygnacja 100 COVID-19 - rozszerzenie polisy o zdarzenia związane z zachorowaniem na COVID-19

25 000 zł

Impreza turystyczna, bilety (autokarowe, lotnicze, promowe), nocleg, szkolenia i kursy

Rezygnacja CHP 100 COVID-19 - rozszerzenie polisy o następstwa chorób przewlekłych i zdarzenia związane z zachorowaniem na COVID-19

Europa Ubezpieczenia z kolei nie dokonała modyfikacji OWU oferowanego produktu. Oznacza to, że zachorowanie na COVID-19 nie zostanie przez ubezpieczyciela uznane jako powód uzasadniający skorzystanie z posiadanego ubezpieczenia.

Powinieneś przy tym pamiętać, że wypłata świadczenia będzie uzależniona od przedstawienia ubezpieczycielowi zgromadzonej dokumentacji medycznej.