ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Garaż podziemny – kiedy i komu opłaca się taka inwestycja?

Budujesz dom? A może masz na oku gotowy budynek, który posiada już garaż podziemny? Zastanawiasz się czy dom z garażem w piwnicy to dobre rozwiązanie? Wszystko o czym powinieneś wiedzieć decydując się na garaż w piwnicy znajdziesz w poniższym artykule.

Garaż podziemny – kiedy jest rozsądnym rozwiązaniem?

Domy z garażem podziemnym sprawdzają się szczególnie na pochyłych działkach. W takich przypadkach - chcąc nie chcąc – stawia się wysokie ściany fundamentów, co sprzyja zastosowaniu podpiwniczenia budynku. Można w takiej sytuacji wykorzystać to miejsce na garaż w piwnicy.  Dostępna przestrzeń zostanie efektywnie wykorzystana, natomiast wolny parter zagospodarować można w inny dowolny sposób. Decydując się na dom z garażem w piwnicy, zyskuje się dodatkową przestrzeń, co jest ważne szczególnie przy aranżacji budynków o niewielkich rozmiarach, budowanych na niedużych parcelach.

W internecie czy biurach architektów są dostępne gotowe projekty domów z garażem podziemnym. Jeśli żaden z proponowanych projektów nie przypadnie ci do gustu, architekt może zaplanować budynek według twoich wskazówek.

W jakich sytuacjach dom z garażem w piwnicy nie będzie dobrym pomysłem?

Nie na każdej parceli dom z podziemnym garażem się sprawdzi. Powinno się rozważyć rezygnację z tego pomysłu, jeżeli na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych. W takim przypadku realizacja podpiwniczenia łączy się bowiem z koniecznością wykonania dość kosztowej izolacji.

Kolejna sytuacja, w jakiej korzystniej jest dwa razy zastanowić się nad postawieniem budynku z garażem w piwnicy, to posiadanie parceli usytuowanej niżej względem dojazdowej drogi, a także sąsiednich działek. W tym wypadku jest prawie pewne, że spływająca z góry deszczówka zalewać będzie garaż w piwnicy, o ile nie będzie on poprawnie zabezpieczony. Profesjonalne i solidne zabezpieczenie podpiwniczenia, jak nietrudno się domyślić, generuje znaczne dodatkowe koszty. Można oczywiście obejść ten problem równając działkę przed postawieniem domu. Wiąże się to jednak z ponownym wygenerowaniem zwiększonych wydatków. Często o wiele tańszym i szybszym rozwiązaniem jest po prostu budowa oddzielnego lub jedynie przylegającego do domu garażu na tym samym poziomie, co budynek mieszkalny.

Jakie zalety ma dom z garażem podziemnym?

Domy z garażem podziemnym mają wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • odizolowanie garażu na osobnej kondygnacji znacząco redukuje przenikanie hałasów, oparów oraz spalin do części budynku, która jest zamieszkiwana;
  • ponieważ piwnica charakteryzować się może metrażem takim jak parter (a w niektórych przypadkach nawet go przewyższać), zyskuje się ponadplanową powierzchnię. Można w niej urządzić na przykład przydomowy warsztat;
  • projekt domu z garażem w piwnicy uwzględniać może - prócz platformy parkingowej - pralnię czy kotłownię a także miejsce na rowery.

Co można trzymać w garażu podziemnym?

Zwykle w domach jednorodzinnych piwnica, strych lub garaż stanowią swego rodzaju składzik. To właśnie w tych pomieszczeniach przechowywane są świąteczne ozdoby, pamiątki czy sprzęt sportowy, czyli wszystkie przedmioty, które nie zmieściły się w mieszkaniu, bądź są wykorzystywane tylko okazjonalnie czy sezonowo. W celu utrzymania porządku dobrze jest umieścić szczelnie zamkniętych pudłach, które najlepiej jest podpisać.

Wiele osób zastanawia się, co można trzymać w garażu podziemnym, by nie wpływało to negatywnie na komfort użytkowania części mieszkalnych domu. Czy można przechowywać opony w garażu podziemnym? Czy wszelkiego rodzaju motoryzacyjne akcesoria – smary, rozpuszczalniki i benzyna nie będą zatruwać powietrza, które będzie przedostawać się do wnętrza domu? Odpowiedzią na tego typu wątpliwości jest dobrze skonstruowana wentylacja w garażu w piwnicy, która zapobiega przedostawaniu się zapachu gumy, spalin i innych woni do domu.

Jaka wentylacja w garażu podziemnym?

Każdy garaż - także garaż w piwnicy - powinien posiadać odpowiednią wentylację. Zgodnie z przepisami, nieogrzewany garaż może mieć jedynie właściwej wielkości otwory do przewietrzania, a kanały wentylacyjne nie są konieczne. W pomieszczeniu, które jest przeznaczone dla jednego pojazdu powierzchnia otworów nie może być mniejsza niż 0,04 m². Dla przykładu, w garażu przeznaczonym na jeden samochód wystarczającą wentylację będą pełnić dwa otwory przesłonięte kratkami o wymiarze 14x14 cm. Jeżeli w garażu jest miejsce na dwa auta, powierzchnia lub ilość tych otworów powinna być co najmniej dwukrotnie większa.

Ogrzewany garaż natomiast musi mieć grawitacyjną wentylację, to jest kanał wentylacyjny wyprowadzony powyżej dachu budynku. Odcinek od kratki wentylacyjnej do otworu komina nie może wówczas być krótszy niż 3 metry. Takie rozwiązanie powinno zagwarantować przynajmniej półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny, a co za tym idzie zapewnić jego oczyszczenie ze spalin i wszelkich nieprzyjemnych zapachów.

Instalacja wentylacyjna jest konieczna nie tylko ze względu na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ale i z punktu widzenia przepisów prawnych. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeśli garaż jest połączony z częścią mieszkalną drzwiami wewnętrznymi, zaleca się zastosowanie między garażem i domem tzw. śluzy, czyli dwojga drzwi otwieranych naprzemiennie. Zapobiegnie to zasysaniu powietrza z garażu przez wentylację domową, a tym samym zmniejszy ryzyko przedostawania się zanieczyszczonego powietrza z garażu do domu.

Podsumowując, dom z garażem w piwnicy posiada wiele zalet. Takie rozwiązanie pozwoli na  efektywne wykorzystanie powierzchni, szczególnie na pochyłym terenie oraz powiększenie metrażu budynku usytuowanego na niewielkiej działce. Domy z garażem podziemnym można zaprojektować w ten sposób, by prócz platformy parkingowej zmieścić również stojaki na rowery czy półki na opony samochodowe i inne składowane rzeczy. Z takim garażem sąsiadować może wszechstronne pomieszczenie gospodarcze, pralnia czy domowa siłownia.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również